«Вистачає випадків, коли за місце в армії для чоловіка питає жінка чи його матір»: як працює рекрутинг в Україні
АктуальнеНа фоні погіршення ситуації у Донецькій області військовослужбовці очікують, що потік рекрутів зменшиться — навіть порівняно з червнем 2024. Проте разом з тим поточна ситуація на фронті може означати більш спокійну службу для контрактників та мобілізованих бійців.
Перед Україною на сьогодні стоїть виклик сформувати найбільшу за кількістю та ефективністю армію за роки її незалежності. Приблизно мільйон бійців, які на сьогодні перебувають в армії (принаймні за офіційними даними), стали першим етапом у формуванні Збройних сил, здатних відбити напад окупантів або терористичні захоплення територій. Тож на сьогодні одна з головних цілей України та окремих установ — змотивувати українців вступати до лав ЗСУ, пропонуючи на вибір вакансії, посади, бригади та навіть подекуди — регіональність їх служби.
Тож у матеріалі «Вчасно» — про те, хто може звернутися анонімно з питаннями до Центрів рекрутингу, на якому етапі можна без покарання «спасувати» від армії, та що робити, якщо бійця попри рекомендаційний лист намагаються забрати в частину та на посаду, яка йому не імпонує.
«Вакансіями, які пропонували у бригадах, можна було жонглювати», або як сьогодні працює рекрутинг і мобілізація
Журналістам «Вчасно» Руслан, боєць Третьої окремої штурмової бригади ЗСУ, пояснює: станом на зараз рекрутинг став одним з основних (і цивілізованих) методів поповнення війська. Зокрема, він на етапі вибору армійського шляху був у трьох рекрутингових центрах: від «Азову» у Дніпрі, 92-ї окремої штурмової бригади у Харкові та в Центрі рекрутингу у Києві. Різниця у підходах та допомозі потенційним бійцям, каже Іван, колосально різна. І якщо в одному рекрутинговому центрі йому спробували підібрати якомога більш відповідні вакансії, то в одному з них — навпаки відмовляли через молодий вік.
«На момент, коли я почав збиратися в армію, а це грудень 2023 року, мені виповнилося 19. Ідея не була взята нізвідки, — у мене в родині служать дід, тато, дядько й старший брат. Мама теж була в АТО, а зараз повернулася доглядати бабусю. Мені, коли я сказав, що йтиму служити, пропонували йти туди, де вже служать мої, але я відмовився — не хотів до себе якогось окремого ставлення, типу „блату“. Вирішив шукати щось своє: позапитував у старших знайомих, подивився сторінки бригад, почитав про військові спеціальності. В результаті у мене було на думці дві бригади, куди хотів піти. Але тоді якраз відчинялися рекрутингові центри, і я вирішив піти туди. Раптом там би щось порадили інше?» — розповідає юнак.
На подив Руслана, у Києві його почали відмовляти від служби — зауважуючи, що він же надто молодий для війська. Однак у Харкові та Києві його проконсультували, а в останньому місці навіть зробили кілька тестів і дали поради: аби хлопець добре обдумав, чи справді готовий на такий крок. Зокрема, довелося відкинути ідею стати військовим медиком — через особливості психіки та реакції на кров і медичні процеси. Варіант бути штурмовиком також вирішили «посунути» на потім — і через аналітичні, математичні та фізичні здібності хлопцю порадили йти в інженери, — теж після невеликого тесту-перевірки.
Фото Наталі Калмикової
Останньою причиною здивуватися процесу рекрутингу стала розмова Івана з діючим військовослужбовцем, який на той момент перебував у Центрі.
«Я спочатку ще казав усім, що всі мої рідні служать. У Дніпрі на це просто покивали, а в Києві запитали, де і хто служить, чи мене не відмовили. Запитали, що я знаю про армію — я сказав, що все. Але до мене підвели чоловіка, майора, який з приблизно такого ж віку потрапив в армію. І ми з ним говорили добрих пів години: він розповідав мені про армійські порядки, частково — про безлад, до якого треба готуватися, поділився кількома історіями своїх бійців — про їхні стосунки з рідними й жінками та про проблеми зі здоров’ям, які тепер мають. Перепитав мене, чи я не передумав — я сказав, що ні. І тоді він порадив мені бригаду, якій довіряв, — Третю штурмову. Посад, які мені там умовно підходили й куди підходив я, було щось типу 6 чи 7. Тобто вибір був, — варіантами можна було жонглювати як завгодно.
В результаті пан майор допоміг із відношенням, потім кілька місяців поспіль майже щотижня дзвонив — питав, чи все нормально, чи немає проблем. І, наскільки я розумію, така «батьківська» опіка чекає на тих, хто прийшов по контракту через рекрутинговий центр. Вони ж не хочуть «провалити» свою роботу — тому піклуються про нових бійців, які прийшли через них в армію", — зауважує боєць штурмової бригади.
Рекрутинг — поетапно: як відбувається «лагідний» процес залучення до війська і як можна потрапити «у вир» армії, ще не будучи солдатом?
Рекрутинг до сил оборони відбувається у кілька етапів:
1. Вибір посади та військової частини.
На сьогодні це можна зробити не лише офлайн у Центрах рекрутингу української армії чи у рекрутингових відділах ТЦК СП, а й онлайн-платформах: зокрема, на сайтах з пошуку роботи (LobbyX, Work.ua, OLX тощо).
Крім того, на сьогодні військові частини створили свій ряд рекрутингових центрів, де також можна обрати посаду у війську. Щоправда, відмінність бригадних Центрів рекрутингу від всеукраїнських — у тому, що пошук вакантних місць відбувається лише у відповідній структурі, тобто — у бригадах.
До прикладу, серед найвідоміших — Третя окрема штурмова бригада, 12 бригада спецпризначення НГУ «Азов» і Батальйон «Вовки Да Вінчі». Нещодавно відкрився рекрутинговий центр 92-ї Окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка в Харкові, а також у Львові - рекрутинговий центр 93 бригади та 24-ї окремої механізованої бригади ім. Короля Данила.
2. Співбесіда з бригадою та випробування добровольця.
Зокрема, останній пункт у багатьох військових частинах передбачає фізичну перевірку його можливостей: крос на швидкість і довжину, підтягування, витривалість у нестандартних умовах. Багато хто дає кандидатам і знання, які ті отримають під час навчання: правила поводження зі зброєю, стрільбу, подекуди — вміння вести рукопашний бій, проводити штурмові дії, працювати в групі тощо.
Деякі бригади передбачають повноцінне «занурення» у посаду чи на певні позиції в умовах полігонів і навчальних центрів, де влаштовують умовний тест-драйв кандидатів. Нерідко трапляється, що фізична підготовка не співпадає з вимогами бригади, тож тоді добровольцю пропонують або іншу посаду, або запрошують повернутися після того, як він «підтягне» здоров’я.
«Для того, щоб потрапити куди я хотів, мені довелося піти в зал, схуднути на 29 кілограмів і пів року бігати по 10 км вранці, бо посаду спецпризначенця чи інструктора, на які я хотів потрапити, я не тягнув. Матеріальна база в мене була, і були ті частини, які готові були забрати таким, яким я є. Але я хотів в „Азов“ чи Трійку. Проходив їхні фізичні відбори разом з іншими кандидатами тричі, і лише на третій раз мені сказали „Прошу в сім'ю“. Думаю. не скільки через те, що я був у такій відмінній формі, скільки тому, що вже набрид інструкторам своєю мордою», — сміється у розмові з журналістами «Вчасно» Андрій Котул, військовослужбовець, який 1,5 року намагався потрапити в омріяні «Азов» чи Третю штурмову.Фізична підготовка рекрутів 3 окремої штурмової бригади.
Фото: 3 ОШБр.
3. Оформлення добровольця у ТЦК та СП.
На цей етап кандидат у новобранці (у випадку успішного проходження співбесіди та перевірок) має рекомендаційний лист — те саме «відношення», в якому зазначено, на яку посаду та в яку бригаду його забирають. Оригінал від військової частини відразу направляють у ТЦК, тож уже там кандидат переходить на наступні етапи: уточнення облікових даних, проходить ВЛК.
Однак слід зауважити, що у проміжку між ВЛК та формуванням справи кандидати проходять професійно-психологічний відбір. Його завдання — визначити, чи підходить доброволець на ту посаду, на яку його беруть в обраній ВЧ. Якщо ж під час відбору з’ясовується, що обрана посада не відповідає кандидату через якісь аспекти, їм пріоритетно пропонують інші посади у тій самій військовій частині, куди він і збирався йти на службу.
Далі - навчальний центр, де протягом 30 днів він проходить базову загальну військову підготовку. Якщо потрібно — далі відбувається фахова підготовка, яка може тривати до 3 місяців.
Важливо: з моменту оформлення у ТЦК та проходження ВЛК відмовитися від служби за власним бажанням уже не можна!
Момент проходження ВЛК є юридично значимим, тож після візиту в ТЦК, з великою ймовірністю, подальша доля добровольця — несення служби. Тож якщо під час відбору з’ясовується, що кандидат не відповідає посаді, а інші запропоновані вакансії його чи її не задовольняють — доведеться або (все ж) погоджуватися на запропоновані варіанти, або шукати цю посаду в інших ВЧ. Однак у випадку такої ситуації краще безпосередньо спілкуватися з юристами для отримання порад, або ж вести комунікацію з бригадою, аби визначати подальші дії спільно з нею. Окремо також слід звернутися на гарячу лінію Міністерства оборони — 1512.
Кінцево на цьому етапі на нього формують особову справу — і направляють на проходження служби. Це заключний, четвертий етап. На ньому добровольці уже й підписують контракт.
«Рекрутинг — це насамперед про контракт. Так, справді, є трек, коли людина по тій чи іншій причині може рекрутуватися по мобілізації через центр рекрутингу української армії. Але це має бути, так звана, пріоритетна частина, і процедура там дещо інша. Тому переважна більшість людей, які потрапляють у військо через центри рекрутингу української армії, приходять туди за контрактом», — зауважують у Центрах рекрутингу української армії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мобілізація в Україні: кому з 1 липня скасують відстрочку
Фото Центру рекрутингу української армії
Про етап рекрутингу, коли виникають непорозуміння, закінчення нештурмових посад і «поцуплені душі» з навчань
У розмові з журналістами «Вчасно» Олексій Бежевець, уповноважений Міністерства оборони з питань рекрутингу, зауважує: саме на етапі фахової підготовки виникає мінімум непорозумінь. Більшість ситуацій трапляється при проходженні БЗВП чи на рівні ТЦК, що пов’язано з недостатнім розумінням деяких посадових осіб нормативних документів, які стосуються рекрутингу.
«Буває, що людину намагаються направити не в ту частину, в яку вона має потрапити. В такому випадку ми допомагаємо кожному без винятку, робимо це успішно. У цьому і є одна з наших відмінностей від рекрутингових центрів окремих частин — ми маємо більші можливості», — каже Бежевець.
За його словами, сьогодні не виникає потреби хвилюватися, що тилових або небойових посад у війську не вистачить, — як каже Уповноважений, «армія — великий організм, який постійно розвивається». Тож загалом постійно з’являються нові підрозділи, а з ними — й відповідні («різнохарактерні») посади. І навіть якщо людина мобілізується у будь-яку з «бойових» родів військ або бригад — це абсолютно не означає, що вона завтра піде в штурм.
Разом з тим є важливий момент і з «відношенням», — рекомендаційним листом, документом від бригади, а іншими словами — письмовою згодою від бригади, що вона бере до себе нового бійця. Проте все ж немає 100% гарантії, що людину не «поцуплять» із навчального центру представники іншої бригади.
«Рекомендаційний лист працює тоді, коли людина йде на контракт чи по мобілізації у частину з пріоритетного переліку (а це понад 150 частин на сьогодні). Якщо ж частина не пріоритетна, то тоді цю людину частина має погоджувати зі своїм командуванням. На практиці погодження переважно відбувається, якщо людина є фахівцем у якійсь важливій для підрозділу сфері. Якщо людина погоджена, то лише тоді виписується рекомендаційний лист.
У війську зараз більше мільйона людей, тож статися може все, що завгодно. Але кожну таку ситуацію і кожне таке звернення ми тримаємо на контролі й допомагаємо вирішити непорозуміння (зокрема, виправити порушення, якщо воно було) у взаємодії з Генеральним штабом", — каже Олексій Бежевець.
Про можливість анонімних звернень від чоловіків, або ж із якого моменту за «пас» від мобілізації можуть покарати
На сьогодні, за словами Олексія Бежевця, у силах оборони спостерігають тенденцію до збільшення кількості охочих мобілізуватися. Кандидати — зазвичай чоловіки, але й кількість жінок, які хочуть рекрутуватися, складає по Україні близько 16%. Хоча у центрах рекрутингу, яких по Україні вже понад 30, усе залежить від регіональних особливостей. Тож є й ті центри, де кожна третя особа, яка звертається до консультанта, — жінка. Щоправда, яка саме регіональність з такою особливістю — не для публічного розголошення.
«Скажу так: немає непопулярних посад. Люди, в залежності регіону та віку, цікавляться зовсім різними позиціями. Великий попит є на посади операторів БПЛА, медиків, водіїв. Але ми також спостерігаємо збільшення інтересу до „штурмових“ посад. Ними цікавляться в основному молоді люди», — зауважує Олексій Бежевець.
Станом на зараз в Україні найбільш численним поколінням у війську є ті, хто народився в 70−80 роки минулого сторіччя. Але порівнювати різницю віку службовців, цифри по мобілізації чи контрактуванню — некоректно, каже Уповноважений. Та за його даними, порівнюючи статистику за останні три місяці з аналогічним періодом у 2023 році, кількість охочих долучитися у війська зросла в 3,5 раза.
«Я не можу озвучувати цифри, але це не дві, не три, і не чотири тисячі людей щомісяця, а значно більше», — додає він.
Разом з тим, у Центрах рекрутингу передбачена й анонімна можливість звернутися за консультацією та підбором посад, — для тих, хто не хоче розголошувати свої дані або боїться їх «витоку», які буцімто можуть призвести до мобілізації.
«Цивільна людина може звернутися до нас навіть анонімно. У нас дуже багато випадків, коли матір приходить спитати за сина, а дружина — за чоловіка. Якщо на якомусь етапі рекрутингу людина передумає - це її право. До оформлення (укладення контракту чи мобілізації) правові наслідки відмови можуть настати для людини тільки якщо вона вже пройшла юридично значимий етап (наприклад, пройшла ВЛК та отримала бойову повістку)», — зауважує посадовець.
Фото Центру рекрутингу української армії
Фото Центру рекрутингу української армії
Неочевидні переваги звернення до Центрів рекрутингу української армії: відверто від того, хто «спасував»
Киянин Дмитро — один з тих, хто звертався за рекомендацією до Центру рекрутингу й не скористався порадами, проте взяв на замітку те, що йому розповіли. Проте, каже, це було ненав’язливо та достатньо цікаво. Хоча спершу очікував на те, що в якийсь момент його «забусифікують» за персональними даними, які там отримали.
«Проникся» темою мобілізації я навесні 2024 року, коли брата мобілізували на вулиці. Він пішов штурмовиком, хоча у нього здоров’я — немає: хворе серце, коліна, постійний тиск, який скаче. В результаті йому навіть не лишили вибору, на яку посаду йти, і він досі служить у тій самій бригаді. Я собі такого не хотів, — вирішив пошукати можливості і якісь посади, щоб не в посадках. Пішов як раз у Центр, який тільки відкрився неподалік дому, — бо там було обіцяно, що повістки не вручатимуть. До речі, коли мені реально не всучили ніякий папірець дорогою туди й назад — я був здивований", — розповідає чоловік.
За освітою Дмитро — математик, працює аналітиком, а в армії служив ще за часів радянщини. Тож конкретно військових знань і бойового досвіду не мав. Через це пошук посади був ускладнений, — і через проблеми зі здоров’ям, і через відсутність бойового досвіду. Проте вакансію йому знайшли, — за кілька днів після його візиту в Центр рекрутингу. Було навіть кілька бригад, яким могла б бути цікава «персона» чоловіка.
«Через кілька днів, поки мені надіслали ці вакансії, ситуація трохи змінилася, — на роботі дали бронь. Але я вже подав свої дані, освіту, контакти. Чесно, очікував, що мене за відмову від пропозицій хлопці десь скрутять і повезуть назад, уже відразу в ТЦК. Але ні, — ходжу вулицею, вітаюсь із військовослужбовцями, працюю, проводжу час з дружиною й дітьми у громадських місцях. Лише раз „йокнуло“ серце, коли в центрі зупинили правоохоронці й попросили документи. Пробили ПІБ, дані, відпустили. Хоча є думка, що вони могли б бачити дані, що я звертався у Центр рекрутингу, і могли затримати — за побажанням», — з посмішкою зауважує киянин.
Чоловік жартує: за його досвідом, секрети (маючи на увазі особисті дані) у Центрі рекрутингу вміють тримати. Тож звернутися за порадами та вакансіями під час пошуку свого місця у війську — справді хороша ідея.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!