ЗСУ вимушено покинули Вугледар, оскільки російські війська тиснули на оборону з двох флангів.
Український військовий у місті Вугледар, Донецька область, 20 вересня 2023 року/фото Радіо Свобода
Російські війська повністю окупували Вугледар. Після 2,5 років боїв місто перетворилося на руїни, в які й зайшли росіяни.
Як розповів очільник Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко в ефірі «Ми-Україна», бої за Вугледар тривали з листопада 2022-го року. Росіяни так і не змогли оточити місто.
За цей час значно зруйнована як інфраструктура міста, так і його будівлі. До початку повномасштабного вторгнення там проживало близько 17 тисяч людей, які змушені були залишити місто. Зараз у Вугледарі лишилося близько 100 осіб, які відмовилися від евакуації.
За словами Тимочка, хоча росіяни, ймовірно, намагатимуться максимально використати захоплене місто, вони зіткнуться з серйозними викликами. Найбільші — відсутність інфраструктури та наближення зимового періоду.
Тримати Вугледар до останнього було недоцільно з боку ЗСУ. Про це розповів пресофіцер 72-ї ОМБр Арсеній Приліпко «Радіо Свобода».
«Дуже складні умови були, ворог з флангів тиснув і це дуже ускладнювало логістику. Передусім вивозили наших військових із Вугледару, — каже військовий. — Це війна, і без втрат не обійшлося, але за рахунок того, що відійшли на інший рубіж, ми мінімалізували їх наскільки це можливо. Далі тримати місто було критично для наших підрозділів».
Також пресофіцер зазначив, що відхід із Вугледару відбувся за наказом.
«Ми у війську знаходимось, а у війську все робиться за наказом, за командою. Відповідно по ієрархії. А з вищого командування, вже вони знають обстановку і діють. І тоді вже командир бригади приймає рішення. І там вже залежить від обстановки на полі бою, який підрозділ виходить, яким чином якими шляхами, — каже військовий. — Все визначається. Це ж зрозуміло, що ворог не буде чекати, доки ми знайдемо оптимальні шляхи відходу. Він постійно наносить удари, контролює, логістику ускладнює, тому приймається рішення вже на полі бою. Дуже легко коментувати й звинувачувати командування у прийнятті певних рішень, не перебуваючи на командному пункті і не володіючи тією ситуацією і інформацією, яка є у командира бригади».
Фото 72 ОМБр ім. Чорних Запорожців
Фото 72 ОМБр ім. Чорних Запорожців
Разом з цим військовий Микола Ворошнов зазначив, що наказу про відхід з міста так і не було. Вугледар був приречений, й окупація була очевидна.
«Врятувати його було неможливо. А от людей врятувати можна було. Але наказу про вихід так і не дали», — відзначив військовий.
За його словами, всі люди, які знаходилися в місті, розуміли, що ситуація вкрай складна, і відлік йде на дні. Разом з цим не було зрозумілим, куди саме мають відійти Сили оборони.
«Куди будемо відходити? Ніхто не зна. Поки у ворога буде вистачати сил нас гнати — ми будемо сунутись назад», — додав Ворошнов.
Про те, що наказу на вихід із Вугледару не було, повідомив і журналіст Юрій Бутусов.
«Наказ на відхід з Вугледару командування не дало. Люди проривались самі. Це призвело до значних втрат. Свідчення аеророзвідника 72-і механізованої бригади», — відзначив журналіст.
Військовий журналіст Богдан Мірошников зазначив, що із розбитого Вугледара вийти вдалося не всім, бо ворог сильно обстрілював шляхи.
«Ворог без зупинки обстрілював шляхи відходу, поливав КАБами та працював фпв-дронами, внаслідок чого у нас вистачало 300-х.
Не всі поранені змогли відійти та потрапили в полон. Але там не така кількість, яку малює ворожа пропаганда, — пише військовий. — Благо, що окупант не відразу помітив відхід, тому суттєвий проміжок часу наші воїни відходили не під такі потужні обстріли, які були потім.
Я не буду навіть говорити за втрати ворога, бо зрозуміло, що вони у багато разів вищі. Мені болить за тих, хто виходив з Вугледара. Місто, яке стало одним з символів війни, впало. Але ми повернемося! І це не розтягнеться на довгі роки. Прямо зараз головне — люди, а не територія. Вугледар завжди був, є та буде українським".
Фото 72 ОМБр ім. Чорних Запорожців
Фото 72 ОМБр ім. Чорних Запорожців
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!