Високі тарифи та ніякої конкуренції: як на Донеччині міська влада порушує закони при вивезенні сміття / фото: retema.es
Дослідження дій місцевої влади у сфері вивезення побутових відходів проводилося в межах міст обласного значення — Краматорськ, Маріуполь, Покровськ, Торецьк, Соледар, передає ІА «Вчасно».
За результатами роботи, проведеної Донецьким обласним територіальним відділенням АМКУ, встановлено, що в окремих містах відсутній конкурсний відбір на визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів.
Так, послуги із вивезення побутових відходів на території Покровська надає комунальне підприємство «Управління міського господарства». Конкурс із визначення переможця відбувся ще у квітні 2013 року, отже договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста, укладений з переможцем, закінчився у квітні 2018 року.
Станом на сьогодні, новий конкурс із визначення виконавця послуг із вивезення побутових відходів не оголошувався та не проводився.
«Бездіяльність виконавчого комітету Покровської міської ради із невжиття заходів для визначення виконавця послуг із вивезення побутових відходів на конкурсних засадах, призводить до недопущення конкуренції на вищенаведеному ринку на території м. Покровськ, та містить ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування», — повідомляють в АМКУ.
Зазначається, що за вказаними фактами адміністративною колегією територіального відділення підготовлені рекомендації щодо припинення дій, які містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Аналогічне порушення було виявлено у місті Соледар: відсутність конкурсного відбору обмежує права інших суб’єктів господарювання, позбавляючи їх можливості отримати право стати виконавцями послуг з вивезення побутових відходів, запропонувавши кращі умови надання цих послуг та менші ціни.
У місті Маріуполь, рішенням Маріупольської міської ради конкурс на визначення виконавця послуг із збирання та вивезення твердих, великогабаритних і ремонтних побутових відходів був оголошений у серпні 2017 року. Конкурсні пропозиції подали два учасники.
За результатом розгляду отриманих пропозицій, конкурсним комітетом було прийнято рішення про відхилення пропозиції одного з учасників. Переможцем було визнано КП «Комунальник», з яким укладено договір строком на 5 років.
«Такі дії органу місцевого самоврядування із визначення виконавця послуг строком на 5 років, в порушення норм чинного законодавства, можуть бути кваліфіковані як порушення законодавства про захист економічної конкуренції», — вважають в Антимонопольному комітеті.
Крім того, було встановлено, що органи місцевого самоврядування при проведенні конкурсу включають в конкурсну документацію додаткові, не передбачені чинним законодавством вимоги для учасників конкурсу, тим самим звужуючі коло потенційних учасників.
Серед інших виявлених порушень у ряді міст — встановлення необґрунтованих тарифів.
Так, за результатами дослідження, в АМКУ встановили, що тарифи, погоджені ВЦА м. Торецьк для АКП «Комунальник» є найвищими в області. Тариф для населення на вивезення побутових відходів в 2 рази перевищує тариф встановлений у Маріуполі, та на 83% вище ніж в Краматорську.
Крім того, визначення виконавця послуг із вивезення побутових відходів відбулося не на конкурсних засадах, всупереч вимогам чинного законодавства. Дії військово-цивільної адміністрації Торецька також містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
«Військово-цивільній адміністрації м. Торецьк підготовлені відповідні рекомендації. Робота Донецького відділення щодо виявлення та припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції на ринку послуг з вивезення побутових відходів продовжується», — зазначили у відомстві.