Взаємодія влади та громадських активістів можлива: досвід Бахмутської громади
Взаємодія органів місцевого самоврядування та громадських активістів подеколи супроводжується конфліктами, взаємним непорозумінням та труднощами налагодження діалогу. Причиною цього, зокрема, є проблеми у комунікації з громадою.
Однак позитивний приклад демонструє Бахмутська територіальна громада (ТГ), де громадські активісти у партнерстві з міськрадою втілили проєкт із запровадження дієвого механізму участі жителів громади у процесах місцевого самоврядування.
Свій проєкт мешканці Бахмутської ТГ назвали «Синергія громадянського суспільства та місцевої влади задля сталого розвитку Бахмутської громади». Як відомо, в основі терміну «синергія» полягає думка про те, що позитивного результату та максимального ефекту діяльності можна досягти лише при корисній взаємодії й об’єднанні навколо спільної мети всіх учасників процесу.
Проєкт реалізовано в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Один з інструментів для відкритості та прозорості місцевої влади — це онлайн-трансляції засідань та зустрічей, на яких обговорюють та ухвалюють актуальні для громади рішення.
До цього в Бахмутській громаді для громадян транслювали лише сесії міської ради, що відбуваються у великій залі відповідної адміністративної будівлі.
Однак громадська організація «Агенція розвитку Бахмутської громади», опитавши місцевих жителів, з’ясувала, що існує потреба й у трансляції низки інших заходів, які зазвичай відбуваються у малій залі міськради.
«У малій залі організовують багато заходів: засідання виконавчого комітету та Молодіжної громадської ради, важливі для міста зустрічі. До прикладу, з інвесторами й міжнародними донорами тощо. Такі події цікаві для людей, але не кожен може потрапити на них. Результати нашого опитування показали, що це реальна проблема, особливо для маломобільних груп населення», — розповідає керівниця громадської організації Тетяна Львова. Крім того, у часи пандемії коронавірусу можливість віртуальної присутності на тому чи іншому міському заході мінімізує ризики для людей.
Відтак «Агенція розвитку Бахмутської громади» виступила з ідеєю технічно обладнати це приміщення. Їхню ідею підтримало керівництво громади. У результаті малу залу було обладнано технікою для проведення прямих трансляцій на YouTube: телевізором, ноутбуком, системою відеоспостереження, мікрофонами. Важливо, що усі події записуються та потім публікуються на сайті Бахмутської міської ради. «Якщо людина пропустила захід, який її цікавить, вона може зайти і просто переглянути запис. Неабияк зручно», — наголошує пані Тетяна.
Громадські активісти впевнені: такий інструмент дозволяє кожному жителю долучатися до справ місцевого врядування. У довгостроковій перспективі проєкт допоможе активізувати жителів Бахмута та навколишніх населених пунктів «включатися» в питання управління громадою.
«Мені здається, що навіть в інших громадах області немає такої можливості. Тільки в нас. Якщо людина в курсі того, що відбувається, то дійсно може вплинути на процеси, які відбуваються», — переконана бухгалтерка проєкту Ольга Перевозчикова.
За словами представників Бахмутської міської ради, втілений проєкт уже допомагає їм ставати ближче до громади.
«Ми у своєму інформаційному просторі - на вебсайті міськради та на сторінці у Facebook - повідомляли, що впроваджуємо онлайн-трансляції з малої зали засідань. Тобто жителі наші були обізнані про такий механізм. Перегляд засідань виконкому вже відбувається, ми це бачимо за кількістю переглядів, — каже Ірина Гоцуленко, начальниця відділу територіального розвитку Бахмутської міської ради. — Ми розуміємо, що маємо бути прозорими та кожному жителю доносити інформацію про свою роботу та плани».
Новина про спільну діяльність громадських активістів та чиновників вже шириться містом, каже пані Тетяна Львова: «Місцеві жителі між собою обговорюють наш проєкт. Я навіть їхала у тролейбусі і почула, як одна пасажирка іншій радила зайти на сайт міськради та подивитися якесь засідання виконкому».
Тож співпраця міської ради та громадської організації «Агенція розвитку Бахмутської громади» дійсно сприяла ефекту синергії. По-перше, було втілено дієвий механізм прозорості влади у прийнятті рішень та урахування думок місцевих жителів. По-друге, громадським активістам вдалося налагодити діалог з місцевою владою.
«На мій погляд, це надзвичайно дієвий механізм у плані того, що не лише міська рада робить кроки у розвитку громади, а й самі громадяни, громадські організації залучені до цього. Ми раді, що є такі організації, з якими можна співпрацювати та реально впроваджувати зміни», — зазначає Ірина Гоцуленко.
У Бахмутській ТГ уже будують плани, як далі цифровізувати та робити прозорішою роботу органів місцевого самоврядування.
Проєкт «Синергія громадянського суспільства та місцевої влади задля сталого розвитку Бахмутської громади» реалізовано ГО «Агенція розвитку Бахмутської громади» в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.