Фото з відкритих джерел
На початку пандемії деякі експерти припустили, що SARS-CoV-2 — вірус, що викликає COVID-19 — може поводитися як багато інших коронавірусів, які активніше циркулюють восени та взимку, повідомляє портал WebMD.
Щоб з’ясувати, чи може це бути правдою, дослідники проаналізували дані щодо COVID-19, включаючи кількість випадків, рівень смертності, рівень тестування та госпіталізації у 221 країні. Слідчі виявили сильний зв'язок цих даних з температурою та географічною широтою.
«Один висновок полягає в тому, що хвороба може бути сезонною, як і грип. Це дуже важливо та дає розуміння, чого ми повинні очікувати після того, як вакцина контролює перші хвилі COVID-19», — сказав старший автор дослідження Густаво Каетано-Аноллес. Він є професором Інституту геномної біології ім. К.Р. Воуза при Університеті Іллінойсу в Урбана-Шампейн.
ЧИТАЙТЕ: В Україні затвердили план вакцинації від COVID-19
Ця ж дослідницька група раніше виявила ділянки геному вірусу SARS-CoV-2, що зазнають швидкої мутації.
Подібні віруси мають сезонне збільшення частоти мутацій, тому дослідники шукали зв’язок між мутаціями SARS-CoV-2 та температурою, широтою та довготою територій.
«Наші результати свідчать про те, що вірус змінюється власними темпами, а на мутації впливають інші фактори, крім температури або широти. Ми не знаємо точно, що це за фактори, але зараз можна сказати, що сезонні ефекти не залежать від генетичного складу вірусу», — зазначив Густаво Каетано-Аноллес.
Потрібні подальші дослідження, щоб дізнатись більше про те, як клімат та зміна пір року можуть впливати на рівень COVID-19, додала команда.
Автори дослідження припустили, що імунна система людей може зіграти свою роль. На імунну систему можуть впливати температура і харчування, включаючи вітамін D, який відіграє важливу роль в імунітеті. За меншого впливу сонця взимку більшість людей не отримують достатньо вітаміну D.
«Ми знаємо, що грип сезонний, і що влітку у нас перерва від нього. Це дає нам шанс створити вакцину проти грипу на наступну осінь, — каже Каетано-Аноллес. — Коли ми все ще перебуваємо в розпалі пандемії, цієї перерви не існує. Можливо, вивчення того, як зміцнити нашу імунну систему, може допомогти в боротьбі з хворобою».