«З часом до електрошокера звикаєш»: звільнений з полону маріуполець про тортури росіян та голосні й смертельні допити
АктуальнеУ «Каспера» було три варіанти, як пережити останній день на заводі Ілліча у Маріуполі. Всі означали смерть — просто у різних варіаціях і з різними людьми. Тоді, обираючи між переміщенням на «Азовсталь», здачею в полон та проривом росіян, він обрав останній варіант. «Касперу» пощастило — він вижив. На відміну від половини найвідчайдушніших побратимів. І потрапив у полон на 631 день — майже 22 місяці.
23-річний «Каспер» з початку вторгнення пройшов кілька кіл пекла. Війну хлопець зустрів у Волновасі з родиною. Уже 25 лютого він повернувся на роботу в Маріуполь — помічником машиніста. А наступного дня став добровольцем разом із сотнями інших, аби відбивати місто від окупантів.
«Вирішили запускати росіян у Маріуполь малими групами. Думали, так усіх переб'ємо. Хто ж знав, що їх буде стільки…»
Перші місяці вторгнення «Каспер» стояв на блокпостах і зустрічав «недругів», був на обороні 61 шпиталю, а крайнім місцем бою для нього став металургійний комбінат ім. Ілліча. Хлопець зізнається: вже там до останніх днів вони з побратимами сподівалися, що до них прийде допомога. І з останніх сил і можливостей навіть продовжували надавати меддопомогу в імпровізованій «операційній».
«Ми в Маріуполі до останнього трималися й сподівалися на підмогу. А коли побачили, що не можемо стримувати росіян — азовці вирішили запускати їх малими групами й потроху вбивати, щоб було легше. Думали, так усіх переб'ємо. Хто ж знав, що їх буде стільки… Коли вони вже нас почали брати в кільце, й ми опинилися чи на „Азовсталі“, чи на заводі Ілліча — дійшло, що сподіватися можна тільки на себе. І вибиратися — теж своїми силами», — пригадує військовий.
На той момент у бункерах під металургійним комбінатом досі намагалася функціювати так звана «операційна», де надавали допомогу пораненим. Проте на початку квітня там майже не лишилося ліків, хоча було повноцінне обладнання, аби рятувати побратимів. Протриматися ще можна було близько тижня — на такий період вистачило б їжі та води трьом сотням поранених, медикам та військовим.
Металургійний комбінат ім. Ілліча. Спалені будинки попереду та потрощений завод — наслідки «рятування» Маріуполя росіянами.
Фото з відкритих джерел
Металургійний комбінат ім. Ілліча став одним з останніх пристанищ українських захисників в окупованому місті.
Фото з відкритих джерел
З 10 на 11 квітня військовослужбовці, які перебували на металургійному комбінаті імені Ілліча, запланували великий прорив. Розуміючи, що шансів вийти живими мало, була продумана кожна деталь: хто та якими шляхами відходить, який орієнтовний час на «операцію» вони мають. Ймовірно, вилазка вдалася б. Проте, за словами Олексія, її зірвав командир 36 бригади. Він, зібравши свого помічника та фінансиста, вирішив відокремитися й піти у бік Волновахи. Там їх підбили росіяни. У полон вони потрапили живими. Тож невдовзі всі окупантські війська знали маршрут, яким відходитимуть наші військові з комбінату. Шляхів до більш-менш безпечного виходу не лишилося. Лишалося або здатися, аби кинутися на ворога й «протиснути» його.
«З 11 на 12 квітня ми зв’язалися з президентом, сказали, що у нас є три варіанти. Перший — перебазуватися на „Азовсталь“, хоч це й не мало сенсу. Бо з одного боку — море, з іншого — окуповане місто. Другий варіант — здатися в полон. І третій — йти на прорив. Кожен обрав те, що було йому ближче. Я пішов на прорив — зі мною було ще 60 людей. Сиділи у двох камазах і трьох джипах… Але у нас не вийшло, колону розбили. Хто вижив — потрапив у полон», — каже «Каспер».На жаль, серед його побратимів було багато загиблих. З усіх сміливців, які пішли на прорив, вижило близько половини. Після їх спроби росіянам «здався» госпіталь, а частині військових вдалося прорватися на «Азовсталь». Проте їх доля буде майже аналогічна групі, яка проривала окупантів — у травні 2022 року вони підуть у так званий «почесний полон». Він мав гарантувати їм безпеку та швидке повернення додому. На жаль, досі тисячі захисників не вдалося повернути. Про багатьох немає інформації, оскільки росіяни відмовляються підтверджувати їхній полон.
Фото: Reuters
«Якщо доброволець, а не мобілізований — отримуєш з усієї сили»
Олексій пригадує: коли їхню колону розбивали, а потім захоплювали погано вдягнені бійці - прийшло розуміння, що це вояки «днр». Полонених привезли у складське приміщення, де з імпровізованих меблів були лише піддони. 15 квітня ж усіх посадили в автобуси й повезли в Оленівку. Там відбулася жорстка «прийомка», яку влаштовують українським військовослужбовцям без жалю та «стопу». Близько п’ятьох українських військових після «прийомки» померли, каже воїн.
«Пам'ятаю, ти виходиш з автобуса, і в тебе запитують звання, посаду, тобто абсолютно всі дані як про військового. А попереду стоять хлопці у два ряди. І вже залежно від посади й звання тебе „приймали“ — били ногами, кулаками… У кого звання вище — тому дістається сильніше. Хто мобілізований — отримує менше, ніж добровольці… Хлопців просто забивали до смерті» — пригадує колишній полонений.
Коли від них забирали поранених — сподівалися, що тих швидко повезуть на обмін. Проте доля багатьох досі невідома.
Пізніше полонених перевели в один барак. Там було близько 800 українських військових.
В Оленівці полонені загалом провели 5 днів, і перші три були вимушені пити з калюж — мови про їжу чи воду не було. І лише згодом окупанти почали давати полоненим очищену воду. З їжі - лише варена каша з капустою.
Паралельно полонених водили на допити — і ставили три питання: чи вони азовці, яку мали зброю та чи вчиняли злочини проти цивільних. На останньому питанні вони особливо загострювали увагу — аби вибити «правильні», потрібні їм покази, й надалі мати причину для суду над військовими. Декому пропонували перейти на їхній бік. Обіцяли російський паспорт і місце в лавах російської армії - звісно, відразу на передовій в Україні.
Колонія в Оленівці. Нашим захисникам доводилося пити з калюж, оскільки окупанти не давали води.
Фото: АР
В Оленівці Олексій провів 5 днів, а після «сортування» потрапив у Кашин Тверської області - і там переніс другий етап жорстокої «прийомки».
«У першій кімнаті тебе знімають на відео — запитують твої дані, як потрапив у полон. У другій кімнаті це перепитують, але ти там роздягаєшся, зважуєшся… І потім тебе „приймають“: лякають, б’ють шокером… Ти кричиш, а їм байдуже. На одного — від трьох до шести людей, і ти не можеш зрозуміти, від кого тобі зараз прилітає», — розповідає «Каспер».
Олексій з посмішкою пригадує: у Кашині його та решту полонених змусили роздягнутися, здати всі документи та особисті речі. Все це скидалося в одну купу речей і невідомим чином мало нібито повернутися до військових. Але одяг і взуття полонених настільки вразив якістю росіян, що ті зрештою ходили по колонії… у речах полонених — флісках та берцях.
Полонених увесь час намагалися зламати морально. Щонайменше — аби вони не вирішили вдруге піти воювати. Тож якщо бійці починали битися головою об стіну чи мріяли про гуманну смерть — це вважалося «перемогою» тиранів.
У Тверській області Олексій провів дев’ять місяців. Пригадує, що спершу їх «вводили у тонус», проте з часом ставлення до полонених не погіршувалося, оскільки регулярно відбувалися перевірки «керівництва».
Проте останнє місце, де воїн провів решту полону, було найстрашніше та найжорстокіше — СІЗО у Мордовії. І жахало катами, необмеженими у правах.
Одна з мордовських колоній, де утримують в’язнів, зокрема й захисників України. Достеменно невідомо, в якій саме колонії утримували Олексія. оскільки у Мордовії - 7 СІЗО та з десяток виправних колоній.
Фото з російських ресурсів.
«Хлопцю з моєї камери відбили сідницю: вона надулася, загноїлася, з неї випадали мертві волокна. Її довелося відрізати…»
Колонія у Мордовії біля Зубової Поляни — місце, яке лишило у своїх стінах десятки витривалих хлопців, що пройшли не одне СІЗО та не один десяток росіян-наглядачів. І якщо на початку (або ж після періоду «звикання») в інших колоніях людей починали жаліти, то в Мордовії нелюди від самого початку почали вбивати, а не просто бити полонених.
«Одному хлопцю з моєї камери набили сідницю настільки, що вона напухла, загноїлась, і з неї витікала рідина, випадали вже мертві волокна. Медицину не надавали. Тобто лікар приходив, запитував: „Що у тебе болить?“. А в нього ліки з собою від усіх хвороб — шокер. І от він тобі його „дав“, і ти більше не хворієш. Потім цього хлопця забрали, і я дізнавався, що йому відрізали половину сідниці. Він досі в Мордовії», — пригадує «Каспер».
Від усіх хвороб у СІЗО був ще один медикамент — парацетамол: від зламаних ніг, ребер, хворої голови абощо.
Фізично українців росіяни також намагалися зламати — не лише відсутністю медикаментів, а й фантастичними фізичними навантаженнями. Зокрема, за один раз змушували присідати та віджиматись 1000−1500 разів.
«Варіанту „не можу“ не було. Тобі дають шокер — і ти все можеш. Поки не почуєш команду „стоп“ — повинен присідати чи відтискатися. І так за один захід нараховуєш від тисячі разів і більше», — каже «Каспер».
Харчування у колонії інколи було непоганим. Єдине — порції були як «для котиків»: аби полонені не вмерли з голоду. Щоправда, інколи в меню навіть було заплановане «різноманіття»: й оселедець, і м’ясо. От тільки часто вони до ув’язнених не доходили — тому що продукти крали самі ж росіяни, наглядачі. Вони, як потім з’ясувалося, жили дуже бідно, й такі харчі мали лише «завдяки» полоненим.
Щоденний «ритуал» у Мордовії - спільне побиття полонених. Наступного дня після перевірок (коли вони були) українських воїнів з 37 камер виводили й били чим хотіли та куди хотіли. З часом пожаліли лише тих, кому було за 50 років або хто був відверто хворий чи немічний. Проте іншу частину дня навіть вони мали проводити так, як решта — стоячи 16 годин. Заборонялося навіть поворухнутися, нахилятися, говорити.
«О шостій ти стаєш на ноги — і до вечора тобі не можна ходити, повертати голову. В туалет — лише з дозволу, а говорити не можна. Звісно, воду пити також заборонено. Дивитися на них не можна, обов’язково закривати очі. А якщо відкрив — тебе б’ють дубинкою або шокером. Хоч вони ходили у балаклавах і шифрувалися», — розповідає колишній полонений.
Лише через кілька місяців щоденних тортур хлопці почали розуміти, коли можна спробувати поворухнутися, аби не бути поміченими на камерах. Інколи вдавалося навіть сходити в туалет, поговорити чи посміятися. Хоч і приводів для цього не було, доводилося самостійно себе «витягувати» — інакше можна було зійти з розуму навіть без катувань.
Архівне зображення однієї з мордовських колоній.
Фото з російських ресурсів
Допити полонених були дуже гучні, пригадує «Каспер». Коли когось допитували, вибивали зізнання про вбивства цивільних або причетність до азовців — чула вся колонія.
«Коли відбувалася ранкова перевірка — нас інколи виводили на прогулянку. І ми йшли коридором, який був залитий кров’ю… Бо кровотеча їх не зупиняла, тільки якщо втратив свідомість — тебе це могло врятувати до наступного разу, бо вони втрачали інтерес і починалися „займатися“ кимось іншим», — пригадує Олексій.
Коли під час перевірок «наглядачам» забороняли бити полонених — ті знаходили інший спосіб нівечити українців: змушували їх бити один одного великою купою.
«Схема така: нас виводять у коридор, шикують, і дають команду битися. Ти — іншого полоненого, тебе хтось інший. І так, виходить, всі б’ють один одного, а росіяни за цим спостерігають», — згадує колишній полонений.
Самому «Касперу» росіяни багаторазово пропонували отримати російське громадянство та перейти в інше місце, де нібито будуть кращі умови утримання, або ж взагалі звільнитися з СІЗО. Багаторазові пропозиції були «по блату», оскільки він із Донецької області. Тож навіть пропонували стати бійцем їхнього «показового» батальйону ім. Богдана Хмельницького, який складався з колишніх полонених українців. Така назва — тому, що росіяни вважали Хмельницького своїм, зрадником України, каже Олексій.
«Нас попереджали: Мордовія — це останнє місце полону. Після неї - або на обмін, або…»
Багато хлопців у полоні з часом опускали руки. Сподівання на обмін за місяці в Мордовії майже анулювалися. Тому доводилося витягувати їх із депресії власноруч — навіть якщо за це часто прилітало стусанами й шокером від наглядачів.
«Я постійно жартував. Мені було все одно, поб’ють чи ні. Зрештою, думав, хай б’ють. Бо з часом звикаєш до всього: і до шокера, й до дубинок. А коли хтось із хлопців морально „здавався“ — починали жартами його „витягувати“. Обговорювали, який бізнес відкриємо, коли повернемось в Україну. А ще якісь банальні речі, про які ти не задумуєшся ніколи, там дуже рятували, бо за вісім місяців полону теми для розмов закінчуються. А мовчати не можна — зійдеш з розуму», — каже Олексій.
В окремому корпусі, розташованому поруч, був ізолятор. Там були кімнати «одиночні» — для двох чи трьох людей максимум. Сирість та гриби на стінах, на підлозі - вода. Багатьох полонених, які стали лежачими через сильні побиття, саме туди й відправляли — аби з ними було менше «мороки». Інколи туди також заселяли тих, хто «провинився». Подекуди люди сиділи в ізоляції по 5−6 місяців, каже «Каспер».
Виживання в умовах постійних катувань навчило хлопців прислухатися. По звуку кроків чи відкриванню замка вони вже розуміли, чого їм очікувати. І того дня, коли їх «вантажили» на обмін, вони почули незвичний для себе звук — кількаразове відкривання блоку з полоненими.
Коли хлопців вивели з камер — усім накинули на голову мішок. Один із полонених тоді крикнув: «Мене на обмін не везіть, залиште тут!». Але росіяни лише посміялися з нього: «Хто тобі сказав, що ти на обмін поїдеш?», пригадує «Каспер». Але найнезвичніше, що тоді відчув воїн — більш-менш бережне ставлення. Полонених не били, і навіть коли Олексій випадково зачепився ліктем об літак — росіянин, який його вів, сказав: «Обережно, ти нам ще цілим потрібний».
Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Пізніше з’ясувалося, що «Каспер» був у переліку захисників, яких мали обміняти ще 31 січня 2023 року. Проте коли обмін зірвався — усіх хлопців сильно побили 29 січня. А вже за кілька днів їх зібрали й таки повезли в Україну.
В результаті 3 січня 2024 року Олексія обміняли — він був одним із 230 захисників Маріуполя, острова Зміїного, пропускного пункту Чонгар, Чорнобильської АЕС, яких Україні вдалося повернути.
Після обміну та повернення на службу «Каспер» і досі морально виснажений. Хоча, каже, засинає міцно та швидко — навчився цього в полоні, знаючи, що має вкрай мало часу до ранку, щоб звідкись знайти сили. Тим паче сон тоді допомагав менше думати про голод і біль. Крім того, доводиться лікувати хвору через побиття спину, варикоз (через постійне тривале стояння на місці) та проблеми з нирками та печінкою.
Олексій зізнається: був упевнений: після більш як року полону думав, що не зможе ніяк активно рухатися чи займатися спортом, а на ноги та біг взагалі не було надій. Проте зауважує: його стан ще відносно хороший — зважаючи на те, що до захоплення в полон він займався спортом і був витривалим. Без тих м’язів, які він мав, перебування у російських СІЗО могло вплинути на нього значно трагічніше.
«Часто сниться війна, полон, друзі… Я досі не можу вписатися в життя, і хоч засинаю швидко — інколи не можу виспатися. Навіть якщо спатиму кілька діб поспіль. У Маріуполі я бігав, воював, а тут відновлююсь уже скільки… Я розумію, що вони (росіяни — ред.) мене морально зламали. Вдруге я навряд витримаю все те, що пережив», — зізнається колишній полонений.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!