Костянтинівка на Донеччині знаходиться менш ніж за 10 км від лінії фронту. Місто піддається щоденним обстрілам з боку російських окупантів.
У Костянтинівці залишається близько 13 тис. жителів, які не поспішають евакуюватися/ Фото: Сергій Окунєв
У порівнянні з Покровськом, який теж став однією із цілей росіян, Костянтинівка, і за площею, і за кількістю населення більша. Нині тут залишається орієнтовно 13 тисяч людей, про це інформує Харківська правозахисна група.
Ще рік тому Костянтинівка вважалася відносно тиловим містом, тут працювали лікарні, ходив громадський транспорт, сюди евакуювали людей, зокрема, з Бахмутського напрямку.
А вже влітку 2024 року російські окупаційні війська відкрили новий напрямок наступу — на місто Торецьк, що розташовано лише за 20 кілометрів на схід від Костянтинівки. Водночас росіяни не залишали спроб окупувати та просунутися від міста Часів Яр за 20 кілометрів північніше.
Одночасно з просуванням окупантів на зазначених напрямках погіршувався стан справ і в Костянтинівці. Обстрілів по місту стало значно більше, так само як і цивільних постраждалих та загиблих.
Якщо ще у 2023 та 2024 році волонтери, поліція та ДСНС евакуювали людей в Костянтинівку, то зараз закликають негайно залишати місто.
Костянтинівка/ Фото: Сергій Окунєв
Адже вже традиційно під обстріли російської армії потрапляють місцеві лікарні, школи та дитячі садки. Частина будівель була знищена ще у 2022−23 роках, проте останнім часом обстріли почастішали.
Це підтверджує й офіційна статистика. Лише у 2025 році в місті загинуло 18 цивільних. Росіяни все частіше застосовують потужні авіаційні бомби, з просуванням вглиб Донеччини російська авіація може безкарно застосовувати ці засоби ураження.
Зокрема відомо, що на початку березня 2025 року російські ракети впали неподалік медичного закладу міста. Свідками обстрілу стали члени евакуаційної команди благодійного фонду Схід SOS. Едуард Скорик, член екіпажу, що опинився дуже близько до вибуху, розповів, що відчув вибухову хвилю тілом. Його майже заштовхнуло в приміщення медичного закладу, яке частково постраждало від обстрілу. У цей момент в будинку перебували цивільні пацієнти та лікарі.
Іншим медичним закладам, де лікарі-волонтери приймали пацієнтів у 2023 році, нині або повністю зруйновані, або значно пошкоджені та припинили свою роботу.
Аналогічна ситуація з навчальними закладами. Школи, дитячі садочки та технікуми традиційно стають ціллю для російських атак.
Костянтинівка/ Фото: Сергій Окунєв
Евакуація
Вже в березні цього року в Костянтинівці через численні обстріли виникли значні проблеми з електроенергією, водою та іншими базовими потребами. Станом на зараз населення ще отримує ці послуги, проте перебої стають значно частішими та тривалішими.
Однак разом зі світлом зникає і мобільний зв’язок та інтернет. Місцеві втрачають можливість звернуться за порятунком у випадку поранення, а також не можуть повідомити про необхідність евакуації. В останні тижні перед окупацією міста Курахового місцеві під безперервними обстрілами блукали містом, намагаючись умовити когось допомогти їм з евакуацією. Ці ж мешканці відмовлялися покидати місто в той час, коли це ще було можливо.
Попре безліч інформації про небезпеку нехтування евакуацією мешканці Костянтинівки поки не спішать залишати місто. Деякі з них відмовляються від евакуації навіть тоді, коли заявку про необхідність порятунку заповнили соцпрацівники, що доглядають за літними людьми, або родичі.
Зокрема виїхати з міста нині вмовляє людей член евакуаційної команди Роман Бугайов. Проте одна із місцевих жінок каже, що поки в її районі є вода та світло, вона «тримається».
Волонтери, поліція та органи влади неодноразово закликають жителів прифронтових міст планувати завчасну евакуацію та не чекати, коли життя в місті, і порятунок стануть критично небезпечними.
Костянтинівка/ Фото: Сергій Окунєв
Костянтинівка/ Фото: Сергій Окунєв
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!