Військовий експерт вважає, що зараз, імовірно, перед перемовинами, окупанти йтимуть ва-банк, щоб захопити чи прочавити якомога більшу територію на Донеччині.
Військовий експерт, офіцер резерву ЗСУ Андрій Крамаров розповів в ефірі «Radio NV» про ситуацію на сході й ключові напрямки, де тиснутимуть росіяни. Хоч на сьогодні й спостерігається зменшення інтенсивності бойових дій й просування російських військ, але це означає певне «затишшя перед великою битвою». Він вважає, що на тлі розмов про можливі переговори, росіяни будуть йти ва-банк, щоб покращити свої позиції й підняти ставки.
«У нас є чотири ключові точки, за якими потрібно спостерігати: Часів Яр, Торецьк, Покровськ і напрямок південніше Покровська, південь Донецької області, де зараз ворог буде намагатися, я так розумію, вийти на адміністративний кордон Донецької області. Ці чотири напрямки — це ті ключові точки, на які росіяни в якийсь момент шалено кинуть абсолютно всі сили, і нам до цього потрібно бути готовими», — каже експерт.
Андрій Крамаров не виключає, що для посилення своїх військ у Донецькій області ворог може перекинути частини підрозділів з куп’янського і лиманського напрямків.
Зауважимо, що ситуація на Новопавлівському напрямку залишається складною. Ворог активно використовує нечисленні штурмові групи, підкріплюючи їх додатковими резервами живої сили. Про це в ефірі «Суспільного» розповів начальник служби інформації та комунікації 15 бригади НГУ «Кара-Даг» підполковник Віталій Міловідов.
«У зоні відповідальності підрозділів ніч минула відносно стабільно, оскільки ворог менше здійснює спроб штурмів у темний час доби. Проте від самого ранку атаки тривають, супроводжуючись інтенсивними артилерійськими обстрілами», — пояснює ситуацію на напрямку військовий.
Крім того, ворог використовує всі можливі безпілотники: від розвідувальних комплексів «Орлан» і «Зала» — до ударних дронів та дронів на оптоволокні, які складно вивести з ладу засобами радіоелектронної боротьби.
За його словами, тактика ворога лишається незмінною: він продовжує використовувати малі штурмові групи, намагаючись компенсувати втрати великою чисельністю особового складу.
«На основних напрямках ударів противник підтягнув додаткові резерви, які забезпечують просування цих груп. Попри втрати, окупанти продовжують наступ, адже постійне поповнення живої сили дає змогу їм підтримувати темп атак… Для ворога поганої погоди не існує. Навіть у складних умовах вони продовжують штурмові дії, особливо використовуючи піхотні групи», — каже Віталій Міловідов.
Ситуація в районі населеного пункту Дачний залишається вкрай напруженою. За словами представника Нацгвардії, окрім атак піхоти, ворог активно застосовує авіаційні удари, керовані бомби та артилерію. Зокрема, використовує весь спектр розвідувальних дронів, намагаючись завдавати максимальних втрат нашим позиціям та техніці.
Додамо, що, на думку експертів, також фіксується зростання активності ворога поблизу траси Запоріжжя — Курахове. Там російські сили докладають максимальних зусиль, аби перерізати ключові логістичні маршрути постачання.
«Ворог хоче унеможливити якісне забезпечення наших підрозділів, що обороняються в цьому районі. У середньому він щодня втрачає до взводу особового складу, а інколи й більше», — додає військовослужбовець.
Разом з тим використання бронетехніки на напрямку є обмеженим. Ворог рідше застосовує важку техніку, але періодично використовує багі та мотоцикли, щоб швидко перекидати піхотні групи на передові позиції. Однак з вигідного для Сил оборони — що попри постійне поповнення резервів, логістика окупантів не є бездоганною. Українські сили активно працюють по тилах ворога, завдаючи ударів дальнобійною зброєю та авіацією.
Разом з тим на Торецькому напрямку так і не змінилася специфіка боїв — там тривають «вуличні сутички» та «банзай-атаки». За словами речника ОТУ «Луганськ» Дмитра Запорожця, ворог намагається прорватися вглиб українських позицій. У Торецьку бої точаться в центральній частині міста та районах шахт, а в Часів Яру противник просувається на півночі, застосовуючи димові завіси, «банзай-атаки» та безпілотники.
Станом на сьогодні, за його словами, українські захисники ще можуть утримати позиції завдяки підготовленим укріпленням, однак кількість атак ворога суттєво зросла.
«Відносно грудня 2024 року кількість штурмових дій на Торецькому напрямку зросла на 30%, а на напрямку Часів Яру — на 97%. Там ворог активізувався на півночі міста, намагаючись прорватися в центральну частину, зокрема в районі стадіону „Авангард“. Там противник активно застосовує димові завіси та використовує безпілотники для наведення підрозділів у відносно вцілілі будівлі, щоб продовжувати штурмові дії», — зауважує військовий.
На жаль, Силам оборони стає дедалі важче знаходити придатні позиції для ефективної оборони. І в Торецьку. і в Часів Ярі варіантів для побудови стійкої лінії оборони обмаль. Тоді як окупанти пересуваються перебіжками від укриття до укриття.
Що цікаво — на цих напрямках в окупантів змінилася тактика. Якщо раніше вони намагалися прориватися флангами, то зараз змушені здійснювати лобові атаки. В обох населених пунктах бої точаться переважно в центральних частинах міст.
А на Сіверському напрямку ворог дещо знизив активність штурмових дій, ймовірно, через необхідність перегрупування. Там противник, скоріше за все, готується до нової хвилі атак.
«За даними розвідки, на цьому напрямку зафіксовано пересування командного складу 3-ї армії», — каже Дмитро Запорожець.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!