Фото з книги "Євромайдан в Донецьку"
Наразі повністю встановити фотоісторію донецького Євромайдану не так просто. Багато учасників залишилися в окупованому Донецьку, деякі фотоархіви було втрачено — знаходячись у захопленому бойовиками Донецьку, люди знищували фото з телефонів та комп'ютерів, щоб не ризикувати.
Деякі знімки таємно вивозили з ОРДЛО. Наприклад, фотоархів учасника Євромайдану професора Ігоря Козловського в обхід блокпостів через заміновані поля винесла на флешці його учениця.
Фотоальбом було створено завдяки двом організаціям — Західноукраїнському медіа-центру «Нова Журналістика» та ГО Українська народна рада Донеччини та Луганщини, а гроші на створення печатної версії виділив німецький Фонд Ганса Зайделя, розповів «Вчасно» голова правління в ГО «Українська народна рада Донеччини та Луганщини» Станіслав Федорчук.
«Ідея створення фотоальбому в мене була ще 8 років тому, але лише наразі ми змогли її реалізувати.
Я повністю створив текст для фотоальбому з тих фотографій, що мені прислали учасники, відібрав ті, що увійшли до альбому. Ці фото — історія, і я дуже боявся, що вона зникне, оскільки з кожним роком менше учасників Євромайдану, менше стає фото, оскільки люди остаточно знищують їх з телефонів та комп'ютерів. Дуже важливо, що нам вдалося зібрати те, що залишилося".
Фотоальбом вийшов тиражем 1000 екземплярів, поступати до продажу він не буде. 500 примірників будуть поширені серед учасників подій, а інші 500 — передані ЗМІ, бібліотекам та академічним спільнотам.
«Те, що фотоальбом вийшов саме зараз — це дуже символічно, бо саме зараз Україна переживає момент, коли необхідна солідарність. І Євромайдан був саме тим, що об'єднувало українців у всьому світі та звісно — в Україні. Тому фотоальбом є таким нагадуванням про часи, коли ми були єдиними, і коли нас об'єднували боротьба за верховенство права, демократію, свободу. І саме тоді ми перемогли, про це дуже важливо пам'ятати».
Фото з книги "Євромайдан у Донецку"
Фото з книги "Євромайдан у Донецьку"
Також фотоальбом є важливим документом, який свідчить про те, що українці у Донецьку підтримували та відстоювали ідеї Євромайдану. Багато людей в Україні взагалі не знають про те, що у Донецьку був Євромайдан, у 2016 році навіть вийшов підручник історії, де повідомлялось про те, що на Донбасі цих подій не було.
«У нашому фотоальбомі багато аматорських фото, більшість з них зроблені донецькою журналісткою та учасницею Євромайдану Тетяною Заровною. Також є професіональні фото відомого донецького фотографа Сергія Ваганова та багатьох учасників тих подій».
Знімки, що увійшли у фотоальбом, розповідають не тільки про Євромайдан, а і про його противників — антимайданівців, представників кримінального миру, які нападали на табір донецьких євромайданівців, про чиновників, які виступали проти мирної акції.
Фото з книги "Євромайдан у Донецьку"
«Альбом є історичним документом, і ця історія також і про чиновників, які з початку боролися проти Євромайдану, а потім стали колаборантами та не понесли покарання за свої злочини. Це історія про зло, яке залишилося непокараним, хоча ми зверталися до прокуратури, зверталися до спецслужб. Вони не понесли відповідальності, але їх імена є у цьому альбомі, разом з іменами та обличчями. Разом з іменами тих, хто залишився вірним своїй країні».
На основі знімків, що увійшли в альбом, активісти зробили й фотовиставку. Вона відкриється вже 17 лютого у Києві на Михайлівській площі біля скверу Небесної Сотні.
Також активісти планують провести презентацію фотоальбому у різних містах, у тому числі на Донбасі.
«На Донбасі ми плануємо побувати у Краматорську, Слов'янську, Маріуполі, Авдіївці, Сєвєродонецьку та, можливо, в інших містах. Для нас важливо не просто розповісти про фотоальбом, а зустрітися з людьми, школярами, провести екскурсії. Багато людей, у тому числі дітей, вважають, що Євромайдану в Донецьку не було. Наша мета — розповісти правду».