На Донеччині понад 50 тисяч мешканців прифронтових сіл вже 5 років дивляться тількі ТВ бойвикив / Скріншот відео
Така ж ситуація вже п'ять років спостерігається в деяких населених пунктах Луганщини, повідомив ІА «Вчасно» глава гуманітарної місії «Проліска» Євген Каплін.
За словами Євгена Капліна, єдиними джерелами інформації про те, що відбувається в Україні для жителів цих населених пунктів, що знаходяться під контролем української влади, є кілька українських радіостанцій, а також інформаційні бюлетені, які доставляють туди волонтери і офіцери військово-цивільного співробітництва.
ЧИТАЙТЕ: На Донбассе запущена система блокирования российских телеканалов
«У прифронтовому Опитному, яке знаходиться на підконтрольній уряду України території, телевізор, підключений за допомогою автомобільного акумулятора і кімнатної антени, показує кілька десятків російських телеканалів, а також «Перший республіканський канал т.зв. «ДНР», канали «Новоросія» і «Оплот», — розповів Євген Каплін. — В переліку немає жодного українського телеканалу. І так п'ять років конфлікту і не тільки в Опитному. Такий же «асортимент» в ряді прифронтових населених пунктів Ясинуватського, Мар'їнського і Волноваського районів Донецької області та Луганщини».
Євген Каплін заявив, що за підрахунками волонтерів, в зоні інформаційного вакууму вже п'ять років перебуває понад 50 тисяч осіб.
«Десятки тисяч людей, що проживають уздовж лінії розмежування на підконтрольній Україні території, в 21-му столітті дізнаються про зміни в законодавчому полі України з небагатьох паперових газет волонтерських організацій або за допомогою „сарафанного радіо“, адже про те, як отримати свідоцтво про народження або смерть, вступити в спадок, оформити субсидію або проголосувати на виборах Президента України не розкажуть тут по телевізору», — каже волонтер.
ЧИТАЙТЕ: Донбасс без украинского сигнала: на Луганщине за долги обесточены телевышки
Євген Каплін повідомив, що попит на українські джерела інформації величезний — люди готові купувати їх, стояти в чергах, аби отримати.
«Гуманітарна місія „Проліска“ видає інформаційний бюлетень, де розповідається про зміни українського законодавства та інші правові питання, — каже волонтер. — Тираж бюлетеня — 75 тисяч. Ми поширюємо його на КПВВ, а також доставляємо в прифронтові селища. У нас були ситуації, коли доставлених номерів не вистачало на всіх жителів, і люди починали буквально битися за нього. Також в деяких селищах в магазинах я бачив відскановані номери нашого бюлетеня — місцеві ділки продавали його по 5−10 гривень».
Пастор і волонтер Сергій Косяк, який п'ять років надає допомогу жителям прифронтового Донбасу, також говорить, що інформаційна ситуація на Донеччині не змінюється — українські телеканали на лінії розмежування недоступні.
За словами Сергія Косяка, в прифронтовій Мар'їнці тільки власники дуже потужних телеантен можуть зловити всього два українські телеканали.
«У Мар'їнці потрібна дуже сильна антена — тоді добиває 1 + 1 і здається ICTV, — каже волонтер. — Тому практично всі там дивляться російські телеканали і канали так званої „ДНР“ — „Оплот“, „Новоросія“, „Перший республіканській“. У людей просто немає альтернативи».
ЧИТАЙТЕ: Жителі прифронтових сіл Донеччини розповіли про те, які ЗМІ вони дивляться і читають
Волонтер зазначив, що російські телеканали, а також телепрограми бойовиків просякнуті антиукраїнською пропагандою і впливають на свідомість населення.
«Телеканали бойовиків всі спрямовані проти України і виступають зі своєю збоченою правдою. Телебачення — найпотужніший інструмент інформаційної війни і Росія використовує його вкрай професійно. Я не знаю жодного українського ЗМІ, яке б настільки професійно вело інформаційну війну. Російське ТБ дійсно змінює менталітет людей, вони настільки перекручують правду, змінюють свідомість, що люди просто моментально заражаються ненавистю. Я все це бачив у Донецьку в 2014 році, коли відключили українські телеканали, — говорить Сергій Косяк.
Волонтер зазначив, що жодного разу не бачив реакції місцевої влади на ситуацію, що склалася.
Нагадаємо, що українська влада неодноразово анонсували посилення мовлення українських телевеж на Донбасі.
Також, у квітні минулого року повідомлялося, що вздовж лінії розмежування на Донбасі були встановлені і запущені спеціальні радіопередавачі, які блокують мовлення російських пропагандистських каналів. За даними РНБО, тоді завдяки системі на Донбасі були заблоковані більше 40 телеканалів, поширення трансляції яких в Україні обмежено рішеннями Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України.
Серед заблокованих телеканалів — «Новоросія ТВ», «Роcія-24», «ОплотТВ», «1-й Республіканський», «НТВ», «Росія-1».
При цьому ситуація в прифронтових селищах на лінії розмежування на Донеччині, як і раніше залишається без змін і жителям цих населених пунктів як і раніше доступні тільки ці нібито заблоковані телеканали.