Аналіз здійснювали за кількома напрямками — участь громади в ухваленні рішень, громадські слухання, електронні петиції, доступність текстів ухвалених рішень, відповідальність та звітність депутатів і голови, участь у публічних закупівлях, протидію корупції, конфлікт інтересів у міських радах, повідомляє ІА «Вчасно».
Робота депутатських комісій непрозора, протоколи засідань, висновки та рекомендації не оприлюднюються, також немає на сайтах міських рад проектів рішень сесій за 20 днів до пленарних засідань, часто депутати бачать вперше документи про витрати грошей з бюджету безпосередньо на сесії.
«В усіх трьох містах відсутнє звітування міського голови перед громадою на відкритих зустрічах. Інколи ці зустрічі є, але перед лояльними групами людей, це не є звітом, як, наприклад зустрічі Дружківського міського голови Валерія Гнатенка з колективами підприємств. У Костянтинівці міський голова Сергій Давидов взагалі жодного разу не звітував перед громадою з 2010 року. У статуті громад цих міст багато пунктів затверджено, але вони не виконуються», — сказав голова ГО «Громадський патруль» Денис Миронов.
Загалом аналіз виконали за 13-ма позиціями. В усіх трьох містах відсутнє рішення про участь міської ради в електронних допорогових закупівлях через систему «Prozorro».
«На Донеччині лише Маріупольська міська рада ухвалила таке рішення — усі закупівлі понад 3 тисячі гривень вони здійснюють через „Prozorro“, решта міст такого рішення не має у частині допорогових закупівель, а це створює можливості для корупції», — акцентував аналітик руху «Чесно» Павло Островський.
Представники громадської організації брали до уваги позиції, за якими громада може впливати на ухвалення рішень. Одним з таких є громадські слухання. У згадуваних містах лише у Покровську цей механізм затверджено, у Костянтинівці та Дружківці — ні.
«Влада не хоче і не зацікавлена у використанні цього механізму, тому він не затверджений у двох містах, які ми аналізували, — сказав Павло Островський. -Хоча це дієвий інструмент залучення людей до вирішення багатьох суперечливих питань, це сигнал владі, якщо влада вирішить озвучену проблему, це певна локальна історія успіху громади».
Також активісти проаналізували механізм місцевої ініціативи, коли жителі громади приходять до влади і готові збирати підписи для вирішення проблеми. У трьох містах повноцінно цей механізм не працює.
«У Костянтинівці та Покровську механізм затверджений, але кількість підписів перевищує нормативну, у Дружківці не затверджено. Назбирати 150 підписів для того, щоб влада розглянула проблему, доволі складно, але використання цього ресурсу показує, що є певна організована група людей, які будуть добиватися свого, владі таке не потрібно», — вважає Денис Миронов.
За словами Дениса Миронова, люди мають відстоювати свої права через сучасні механізми — електронні петиції, громадські слухання, запити до влади, у такий спосіб змушуючи представників влади працювати на інтереси громади.
«За кілька останніх років запит від людей до влади зростає, люди хочуть знати, куди витрачають їхні гроші, як покращити життя у своєму мікрорайоні або дворі, це про права людей та їх реалізацію, але поки цей відсоток низький, нам би хотілося, щоб громадянське суспільство зростало, без участі у ньому громади зробити це неможливо, але я б порадив писати владі не через соціальні мережі, хоча і це працює інколи, а через ті інструменти, де влада зобов’язана відповідати і реагувати — запити, особистий прийом, петиції», — додав Павло Островський.
Нагадаємо, виборів у Костянтинівці не було з 2010 року, міським головою лишається Сергій Давидов, у Дружківці у 2015 році міським головою переобрали Валерія Гнатенка, якого підозрюють в організації незаконного референдуму 2014 року. У Покровську мером став Руслан Требушкін — тендери на масштабні інфраструктурні проекти у місті виграють виключно фірми, наближені до міського голови, влада витрачає сотні тисяч гривень з бюджету на концерти та інші розважальні заходи, при цьому ігноруючи проблеми жителів Покровська.