2020-й рік через коронавірусну кризу суттєво вдарив по кишенях звичайних громадян. Водночас те саме навряд чи можна сказати про «кишені» деяких можновладців Донеччини. Схематоз та сумнівні політичні кроки були тими інформаційними приводами, завдяки яким вони стали антигероями публікацій «Вчасно».
Тож редакція започаткувала антинагороду «Х.А.П.У.Г.А. Awards» («Хайпова Антикорупційна Патріотична Урочиста Гумористична Антипремія»). В різних номінаціях її отримали чиновники — фігуранти найгучніших цьогорічних корупціних скандалів.
В ДонОДА є структура, що має забезпечувати охорону навколишнього середовища Донеччини та захищати довкілля регіону. Це департамент екології та природних ресурсів. Для цього в своєму розпорядженні той має екологічний фонд обласного бюджету в кілька сотень мільйонів гривень. Очолює департамент незмінно впродовж багатьох років Сергій Натрус.
Торік відбулися певні зрушення в питанні будівництва сортувальних та сміттєперевантажувальних станцій по області. Воно передбачено програмою поводження з відходами на 2016−2020 роки, що її ініціював саме цей департамент. Але у журналістів «Вчасно» та «Громадського патруля» виникло чимало запитань до того, як проходили тендери з будівництва сміттєстанцій та чому досі «утилізувалися» замість сміття десятки мільйонів гривень.
Річ у тім, що програмою поводження з відходами в Донецькій області до 2020 року їх передбачалося побудувати аж 14 сміттєстанцій. Вартість однієї за планом мала бути у межах 12−15 млн грн, а загальна вартість проєкту — 187 млн грн. Натомість наразі проведені тендери з будівництва тільки трьох сміттєстанцій.
Перша — у Бахмуті (вартість — майже 100 млн грн).
Друга — у Добропільському районі (вартістю у 67 млн)
Третя — у Олександрівському районі (загальна сума трьох тендерів склала — 140 млн грн)
Тобто, як бачимо, що вартість сміттєстанцій зросла в 5−8 разів.
Журналісти «Вчасно» виявили, що ці підряди дісталися пов'язаним між собою фірмам. Деякі з них — відверті «улюбленці» чиновників ДонОДА, і за ними стелиться шлейф із кримінальних проваджень і санкцій Антимонопольного комітету. Важливим є той факт, що на будівництво найдорожчої з сміттєстанцій, що в Олександрівському районі, за останні два роки з екологічного фонду було сплачено попередньому підрядникові понад 30 млн грн.
При цьому журналісти «Громадського патруля» з'ясували, що по факту за ці кошти майже нічого не було зроблено. А нинішній підрядник, йшлося в розслідуванні, також не надто квапився з будівництвом.
Тож, в номінації «Гроші в утиль» антипремію отримує керівник департаменту екології та природних ресурсів ДонОДА Сергій Натрус.
Зазначимо, що це не єдиний «факап» департаменту екології та природних ресурсів. Протягом року було проведено чимало сумнівних тендерів, а правоохоронці говорили про завищення в рази цін на обладнання, придбане афілійованим з цим департаментом комунальним підприємством.
Крім того обурення в суспільстві викликало будівництво заводу з переробки відходів тваринництва, де підряд був відданий одіозній фірмі з оточення одного з донецьких чиновників. Показники впливу на середовище роботи заводу значною мірою приховані, будується той в зоні екологічного лиха та ще й впритул до місця масових розстрілів мирного населення нацистами у ІІ світову.
ЧИТАЙТЕ: Новий біозавод на Донеччині: прихована технологія та можлива загроза історичній спадщині
ЧИТАЙТЕ: 11 «друзів» Натруса або Що чистить Департамент екології ДонОДА: довкілля чи бюджет?
Антипремію в номінації «Підозра року» отримує начальник департаменту капітального будівництва ДонОДА Юрій Винокуров.
Діяльність цієї державної структури продовж кількох останніх років викликає багато запитань у журналістів, громадськості та правоохоронців. Та досі «перст» звинувачень вказував переважно на злочини фірм, що отримували вигідні підряди від департаменту.
В липні 2020 року Національне антикорупційне бюро повідомило про підозру безпосередньо директору департаменту капітального будівництва Донецької ОДА у розкраданні 2,87 млн грн.
За інформацією НАБУ, підозрюваний безпідставно прийняв виконані роботи із зведення бліндажів на території проведення ООС у Донецькій області, що не відповідали проєктній документації на їх будівництво.
Детективи встановили, що збудовані інженерні фортифікаційні споруди неможливо використовувати за військовим призначенням — укриттям військовослужбовців, які беруть участь в ООС. У випадку атаки з використанням важкого озброєння, ці бліндажі не виконали б функції захисту та призвели б до загибелі військовослужбовців.
ЧИТАЙТЕ: Директора департаменту ДонОДА підозрюють у розкраданні при побудові бліндажів у зоні ООС
Додамо також що, цього року як і раніше департамент продовжував виділяти кошти сумнівним фірмам, часто — з оточення ексрегіоналів, а здані в експлуатацію роботи виявилися неякісними.
ЧИТАЙТЕ: На Донеччині другий рік діти ходять у школу з дірявим дахом
ЧИТАЙТЕ: Опорна школа-довгобуд: на Донеччині одіозній фірмі виділять ще 39,5 млн грн на ремонт
З посади мера Покровська зі скандалом проривався у народні депутати у 2019 році Руслан Требушкін. Що він тільки не робив для досягнення мети: максимально залучав майже всіх місцевих вчителів та бабусь, викликав гелікоптери, його прихильники робили вкидання бюлетенів, десь губилися разом з протоколами по дорозі у Києві. Детективно-скандальна епопея виборів в окрузі № 50 гриміла на всю країну і у всіх новинах! Отже, Требушкін все ж став нардепом. Але його бажання влаштуватися до бюджетного комітету у Верховній Раді не здійснилося. В якості нардепа за рік він не відзначився сумлінним виконанням своїх обов'язків. Навпаки, був відсутній на більшості засідань комітету, до якого входив. Проте це не завадило йому зокрема стати одним із ініціаторів подання до Конституційного суду подання, метою якого було паралізувати роботу антикорупційних органів і поставити під сумнів євроінтеграцію України.
У 2020 році нардеп Требушкін заявив, що має намір балотуватися на посаду голови Покровської ОТГ. Чому він так швидко відмовився від присутності у Раді, куди так відчайдушно проривався? Тут знову не обійшлося без майже детективного сценарію.
Торік влітку у ЗМІ з'явилася скандальна інформація про викрадення нардепа з Донеччини Руслана Требушкіна. Цьому нібито передувала його зустріч з колишнім народним депутатом Гєллєром, представниками «Метінвеста» олігарха Ріната Ахметова та «Слуги народу». Ті, за повідомленням наближеної до Требушкіна особи, у грубій формі начебто тиснули на Требушкіна, щоб той не балотувався в мери Покровська на цьогорічних місцевих виборах. Натомість за кілька днів Требушкін «знайшовся» і заявив, що нічого такого не було і що Гєллєр та «Метінвест» — великі друзі, які є в Покровську.
ЧИТАЙТЕ: «Зниклий» нардеп від Донеччини Требушкін «знайшовся» в Києві
В результаті Требушкін таки отримав посаду голови Покровської ОТГ і повернувся до шахтарського міста з Києва. Разом з ним в міську раду в якості депутатки увійшла і його дружина Вікторія. На ключові керівні посади призначили зокрема представників від підприємства групи «Метінвест» та членів партії «Слуга народу».
ЧИТАЙТЕ: Шість заступників, російська мова та премії: у Покровську почала роботу нова міська рада
Для розуміння рівня зашкварності цього політика і того, чого чекати мешканцям Покровська наступні 5 років, треба коротко нагадати, ху із Требушкін.
ЧИТАЙТЕ: Ху із Требушкін, або Навіщо нардепу Покровська ОТГ
В 2014-му тодішній «регіонал» Руслан Требушкін та мер сусіднього Мирнограда дякував Путіну за те, що той накоїв тоді в Україні. А з приходом до влади Порошенка, будучи мером Покровська, «втирався» в довіру вже йому. Після перемоги Зеленського, Порошенка вже «проклинав» і намагався потоваришувати з Зе-командою.
За час його попередньої каденції на посаді мера «схематози» з бюджетними грошима стали в Покровську майже системним явищем. Наближенні до нього бізнесмени почали отримувати численні замовлення на сумнівних тендерах. Одним з наглядних прикладів можуть бути святкові заходи, на які з міського бюджету було витрачено десятки мільйонів гривень. Значну частку з них отримав чоловік і продюсер співачки Валевської Володимир Пригладь, з яким Требушкін має дружні стосунки. Інший приклад — числені підряди на ремонти доріг в Покровську, якість виконання яких викликала обурення в громадськості.
Попри це ці підряди на ремонти доріг в Покровську до тепер продовжують віддаватися фірмам, що належать родичам дружини Требушкіна та його політичним соратникам.
ЧИТАЙТЕ: Ознаки змови: на Донеччині наближені до мера дорожники розіграли мільйони на тендері
Не зайвим буде згадати розпочате за попередньої каденції Требушкіна будівництво ЦНАПу, яке б мало бути давно завершене. Торік довкола нього розгорівся корупційний скандал через виявлену ревізорами нестачу на об'єкті будматеріалів на 3 млн грн. Правоохоронці відкрили впровадження, фігурантами якого стали як чиновники міськради так і підрядник — наближена до Требушкіна фірма.
Зазначимо також, що зникати для Требушкіна не вперше. Під час свого попереднього головування в Покровську, він зник на кілька місяців з міста саме в той час, коли правоохоронці взялися розкручувати справу щодо недостовірних даних в його деклараціях. З`явився мер Покровська у місті лише тоді, коли, начебто, вирішив це питання у столиці через своїх впливових друзів.
ЧИТАЙТЕ: Нардепи від Донеччини «доклали руку» до скандального рішення КСУ
Будучи нардепом, Требушкін також не гребував брати суми з бюджету, які значно перевалили за сотню тисяч гривень на компенсацію оренди житла в Києві, попри те, що його сім'я ще з 2014-го року користується житлом в 110 кв. м в найдорожчій забудові столиці «Новопечерські липки» .
ЧИТАЙТЕ: VIP-квартиранти: депутати від Донеччини живуть у Києві за рахунок держави
Тож, вважаємо, що найбільш гучним поверненням 2020 року стало саме обрання Требушкіна очільником Покровської ОТГ — він отримує почесну нагороду «Возвращенець» року!
Законодавство України гарантує громадянам право на доступ до інформації про те, як витрачаються бюджетні кошти. Це сплачені ними податки.
Проте чиновники відділу освіти Покровської міської ради, либонь, так не вважають. Ба більше, навіть суд не в змозі похитнути їх у цьому переконанні.
А почалося все з того, що журналісти «Вчасно» в січні минулого року вирішили перевірити те, як проходять роботи зі встановлення спортивного майданчика, за які відділ освіти за кілька днів до нового року сплатив понад мільйон гривень — більшу частину його вартості. Відповідно до відкритих даних, оплата здійснювалась по факту. Але замість напівзбудованого майданчика, журналісти зафіксували… голе поле.
Надати на запит журналістів акти робіт для роз'яснення ситуації, відділ освіти, який очолює Марина Голуб, відмовився, тож дійшла справа до суду. Останній став на бік журналістів і зобов'язав чиновників задовольнити їхню вимогу ще в червні. Проте на сьогодні рішення суду не виконано.
«Взагалі в нас виникає питання: як люди, які нехтують державними законами та працюють за якимись підозрілими схемами, можуть керувати освітою та виховувати молоде покоління? — говорить директорка ІА „Вчасно“ Марія Давиденко. — У кожній правовій державі це — нонсенс. А ми ще купу часу витратимо на те, щоб примусити керівництво Покровського відділу освіти виконати рішення суду, а потім ці люди будуть і надалі спокійно керувати освітянами. Тут вже виникають питання до влади міста, яка призначає таких керівників».
Тож в обмін на затребувану нами інформацію антипремію від нас в номінації «Відбиті наглухо» отримує керівниця відділу освіти Покровської міської ради Марина Голуб.
Навесні цього року в Лимані стартували масштабні роботи з реконструкції площі Незалежності. Це найдорожчий для міста проєкт вартістю у 35 млн грн.
У ході моніторингу реконструкції площі журналісти ГО «Громадський патруль» виявили розкрадання бюджетних коштів у особливо великих розмірах — 1 мільйон 700 тисяч гривень.
Виявилося, що ціна на тротуарну плитку втричі вища, ніж на сайті виробника.
ЧИТАЙТЕ: ВІДЕО. «Золотий» тротуар: у Лимані за ремонт площі переплатили 1,7 млн грн одіозній фірмі
Кошти на підряд виділялися підконтрольному Лиманській міській раді КП «Лиманський Зеленбуд». На той час її головою був скандальний Петро Цимідан, якого до слова, торік суд звільнив через строки давності від покарання за приховування у декларації солідних статків.
ЧИТАЙТЕ: Проти обвинуваченого у корупції мера Лимана закрито справу
Підрядник — пов'язана з головою Покровської ОТГ Русланом Требушкіним фірма «Донбас будінсдустрія сервіс».
Цимідан і Требушкін разом. Джерело фото - сторінка Петра Цимідана на Facebook
І хоч, нині Лиманська ОТГ має іншого голову, для «Вчасно» в таких питаннях не існує «строку давності», тож антипремія в номінації «Золотий підряд» дістається Петру Цимідану.
Щиро сподіваємось, що антипремія «Х.А.П.У.Г.А. Awards» («Хайпова Антикорупційна Патріотична Урочиста Гумористична Антипремія») дозволить антикорупційним органам оцінити «по заслузі» труди чиновників, що її отримали, і наступного року номінантів на неї буде менше.