Верховна Рада прийняла проект Закону про забезпечення функціонування української мови як державної / фото: iportal.rada.gov.ua
Сьогодні депутати Верховної Ради прийняли закон 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». «За» проголосували 278 народних обранців, повідомляє ІА «Вчасно».
«Сьогодні ми ухвалюємо доленосний закон для відновлення історичної справедливості, утвердження української ідентичності — це закон про українську мову як державну, — зазначив голова ВРУ Андрій Парубій. — Ми, український парламент, приймаючи закон про функціонування української мови як державної, виконуємо свій обов’язок. Українська мова — це зброя, наша наймогутніша. Імперська Росія робила все можливе, щоб вибити її у нас з рук. Не вийшло».
Закон складається з раніше запропонованих ініціатив, які доопрацювали члени комітету ВРУ з питань культури та духовності. За словами громадських організацій, сам текст розроблявся експертами, ученими, культурними діячами, громадськістю та вченими радами Львівського та Київського національних університетів, а також Києво-Могилянської академії.
Згідно з документом, говорити українською мовою мають всі громадяни України та ті, хто хоче стати громадянином України. Серед посадовців українською вільно мають розмовляти, наприклад, президент, голова парламенту та його заступники, прем’єр-міністр та віце-прем'єри, голови міністерств та усіх державних установ, депутати, держслужбовці, посадові особи органів місцевої влади, судді та адвокати, викладачі та медпрацівники, адвокати, нотаріуси тощо.
Розмовляти українською мають у публічному просторі, державному та комунальних секторах, у сфері обслуговування, у підписах та маркуванні товарів та послуг. Це стосується і медичної допомоги, і обслуговування на транспорті, і в публічних закладах. У театральних виставах та при дубляжі кінофільмів також використовуватимуть українську.
Що стосується, ЗМІ, то має бути не менше 90% української мови на загальнонаціональних телеканалах; не менше 50% назв газет і журналів українською мовою в пунктах розповсюдження.
Також, згідно з законом, мають забезпечуватися українські версії сайтів органів влади, інтернет-магазинів та ЗМІ; україномовні інтерфейси програм і мобільних застосунків; україномовна реклама, вивіски тощо.
Закон не поширюється на мову приватного спілкування та релігійних обрядів. Крім того, закон не обмежує прав національних меншин та корінних народів. Закон ніяк не обмежує права та свободи російськомовних громадян, які зможуть й надалі отримувати інформацію та обслуговування російською.
Пропонується штрафувати чиновників, депутатів, інших посадових осіб, якщо вони не користуються на роботі державною мовою. За публічну образу української мови вводиться кримінальна відповідальність — позбавлення волі до трьох років, як за публічну наругу над прапором, гербом або гімном України.
За невиконання вимог закону передбачено штрафи, а також є приписка про те, що спроби ввести двомовність чи багатомовність, або надати офіційний статус будь-якій іншій мові в усій країні або в окремому регіоні — все це прирівнюється до повалення конституційного ладу. За це можна отримати до 10 років ув'язнення.
Крім того, в Україні створять Нацкомісію зі стандартів української мови, яка опрацьовуватиме та затверджуватиме стандарти державної мови (правопис, стандарти термінології, підручники та посібники — цим всім займатиметься комісія). Також з'явиться посада Уповноваженого із захисту української мови, який захищатиме українську мову, усуватиме обмеження у її використанні та буде відстоювати права українців на отримання інформації та послуг в усіх сферах суспільного життя на всій території України державною мовою.
Для набуття громадянства іноземцям необхідно буде здавати іспит з української мови. Для дорослих жителів України, які не володіють державною мовою, будуть забезпечені курси.
Держава забезпечуватиме кожному громадянинові України можливості для оволодіння державною мовою через систему закладів дошкільної, загальної шкільної та вищої освіти.
Зазначимо, сьогодні під стінами ВРУ зібралися сотні небайдужих українців, які вимагали якнайшвидшого прийняття законну. Також раніше у соціальних мережах українці запустили кампанію «Мова на часі» із закликом до депутатів ухвалити рішення. Закликали депутатів прийняти закон і відомі діячі культури України.
Фото: Фейсбук Валентина Краснопьорова