Юрій Іванющенко / politeka.net
За даними багатьох українських ЗМІ, Юрій Іванющенко — впливова особистість в кримінальних колах Донецької області, а пізніше і всієї України, якій підкорялися «смотрящие» в містах Донбасу. Він же був соратником екс-президента України Віктора Януковича, входив до складу «Партії регіонів», був народним депутатом VII скликання.
Ім'я Юри «Єнакіївського» пов'язують з різними корупційними і кримінальними схемами в Україні, завдяки яким він «заробив» стан, за даними журналу Фокус, у $ 102,3 млн і посів 108 місце серед 200 найбагатших людей України. Також з 2014 року Іванющенко підозрюється у фінансуванні «тітушок» і сепаратистів.
У 2015 році Головним управлінням по боротьбі з організованою злочинністю МВС України Іванющенко був оголошений в розшук.
Генпрокуратура підозрювала його в організації розтрати чужого майна та незаконному збагаченні в особливо великих розмірах. Також глава міністерства внутрішніх справ Арсен Аваков неодноразово заявляв, що Іванющенко організовував і фінансував «тітушек», які викрадали, били і вбивали активістів Євромайдану.
У січні 2016 року український суд наклав арешт на грошові кошти Іванющенко в сумі понад 72 млн швейцарських франків, що зберігались на його рахунках в банках Швейцарії. Генеральна прокуратура заарештувала його рахунки в банках України та автопарк, а для накладання арешту на грошові кошти за кордоном були направлені запити про міжнародно-правову допомогу в Латвію, Монако і Швейцарію.
У криминальному провадженні, яке було закрито покуратурою Одеської області, Іванющенко підозрювався за двома епізодами.
ЧИТАЙТЕ: Скандальный соратник Януковича «Юра Енакиевский» подал в суд на журналиста Бутусова
Перший з них стосувався розтрати грошей, виділених в рамках «кіотського протоколу» на утеплення об'єктів соціальної сфери в Луганській області.
У грудні 2014 року Іванющенко оголосили підозру по ч.3 ст. 368−2, ч.3 ст. 27, ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу за фактом одержання неправомірної вигоди майнового характеру в особливо великому розмірі (618 млн гривень) і заволодінням коштами державного бюджету в особливо великому розмірі за попередньою змовою групи осіб.
Однак у 2015—2016 роках суди всіх інстанцій підтвердили факт належного виконання робіт ТОВ «Карпатибудінвест» Іванющенко, а на початку квітня 2019 року Київський апеляційний суд зобов'язав прокурорів зняти підозру з Іванющенко в зв'язку з відсутністю складу злочину.
ЧИТАЙТЕ: Криминальный беспредел: люди Иванющенко безнаказанно обогащаются на копанках Донетчины
Другий епізод стосується заволодінням часткою в статутному фонді ТОВ «Промринок» (ринок «7-й кілометр» в Одесі). У вересні 2016 року Іванющенко повідомили про підозру по ч.3 ст. 27, ч.2 ст. 28, ч.3 ст. 189, ч.3 ст. 27, ч.3 ст. 358 за фактом організації вимагання часткою в ТОВ «Промринок» у його засновників і за фактом організації підробки офіційного протоколу загальних зборів учасників ТОВ, на підставі якого ринок перейшов у власність Іванющенко.
Як спільників Іванющенко в цій справі розглядали його бізнес-партнера Івана Аврамова і екс-директора ринку Олега Греся.
Однак слідчим не вдалося довести, що колишні власники подарували свої частки Іванющенко і його товаришам під тиском, тому кримінальна справа закрита і по даному епізоду.