Ознаки змови: як на Донеччині визначали підрядника з будівництва корпусу училища за 169 млн грн / проєкт будівництва: sportdonoda.gov.ua
Наявність у багатьох можновладців Донеччини «фірм-улюбленців» — проблема, що не втрачає актуальності. Ці фірми — такі собі «майстри на всі руки», адже, зазвичай, набирають по декілька крупних підрядів одразу. Вартість кожного з них може сягати кілька сот мільйонів гривень. Як результат, часто ті закінчуються довгобудами, неякісно зробленими ремонтами доріг, шкіл, ЦНАПів, лікарень тощо, повідомляє ІА «Вчасно».
До такого типу фірм можна віднести ТОВ «Хозхімсервіс», що цього разу отримало підряд на будівництво учбового корпусу на 400 учнів та студентів Донецького вищого училища олімпійського резерву ім. С. Бубки в Бахмуті.
Період будівництва — по 30 червня 2022 року. Вартість — 168,9 мільйонів гривень. Джерело фінансування — субвенція з державного бюджету ДФРР (70%) та співфінансування за рахунок коштів обласного бюджету (30%).
Тільки на Донеччині за останні кілька років фірма отримала підрядів на суму в понад мільярд гривень з бюджетів різних рівнів. При цьому «Хозхімсервіс» відоме тим, що систематично бере участь у торгах з пов'язаними фірмами та фігурує в численних кримінальних розслідуваннях з розтрати бюджетних коштів.
ЧИТАЙТЕ: 11 «друзів» Натруса або Що чистить Департамент екології ДонОДА: довкілля чи бюджет?
Так, наприклад, раніше ТОВ «Хозхімсервіс» із пов’язаними фірмами «розпилило» 300 мільйонів у Покровську та Родинському на закупівлях за кошти Європейського банку.
Інший скандальний випадок — ця фірма за 11 мільйонів гривень, за версією правоохоронців, проклала дорогу в зовсім не передбаченому проєктом будівництва місці. Щодо цього відкрито кримінальне провадження.
ЧИТАЙТЕ: Чиновники Покровска разыграли на тендерах сотни миллионов гривен Европейского банка между связанными фирмами
ЧИТАЙТЕ: Розпил бюджетних коштів: на Донеччині дорожники «загубилися» і поклали асфальт не в тому місці
Серед останніх скандальних епізодів фірми — правоохоронці розслідують докази незаконного видобутку ТОВ «Хозхімсервіс» корисних копалин місцевого значення під час рекультивації полігону ТПВ в Слов'янську.
ЧИТАЙТЕ: На Донеччині розслідують видобуток корисних копалин одіозною фірмою
Загалом, у судовому реєстрі знаходиться понад 80 документів, які стосуються цивільних та кримінальних проваджень, в яких фігурує «Хозхімсервіс». Правоохоронні органи Києва, Запоріжжя, Донеччини підозрюють фірму в розробці злочинних схем незаконного збагачення за рахунок бюджетних коштів.
Зареєстроване ТОВ «Хозхімсервіс» у Києві в так званому «тендерному гнізді»: за однією адресою із 706 іншими підприємствами ти ФОПами.
Проте фірма має донецьких власників.
Ними є Алла Кізіменко разом сином Давидом. Інший син Алли Кізіменко, Марк, числиться керівником фірми.
А батько Давида та Марка — Олег Кізіменко тривалий час обіймав впливові державні посади і зрештою зрадив Батьківщину.
Ще у 2000-ні той очолював департамент капітального будівництва при ДонОДА. А за часів президентства Януковича Кізіменка старшого чекала кар’єра начальника управління капбуду вже при відповідному міністерстві, а потім крісло заступника голови Севастопольської міської адміністрації.
Після анексії Криму Російською Федерацією, Кізіменко почав працювати на окупаційну владу. Восени 2018 року його заарештували у Херсоні за підозрою у держзраді, але вирок у 5 років ув'язнення суд замінив на випробувальний термін в один рік.
Журналісти ІА «Вчасно» виявили факти, які можуть свідчити про попередню змову між замовником та деякими учасниками тендеру:
— переможець тендеру та інший його учасник принесли візуально схожі календарні графіки робіт.
Так, спочатку в ньому мало намір брати участь 4 фірми: ТОВ «ФОРТІС М ГРУП», ТОВ СК СТРОЙІНВЕСТ, ТОВ «Хозхімсервіс» та ВАТ «АКЕЛІК ГРУП». Кожна з них задля цього подала замовнику необхідний пакет документів. У ньому є розроблений фірмою календарний графік робіт.
У ТОВ «ФОРТІС М ГРУП» ТОВ СК СТРОЙІНВЕСТ, яких замовник, не допустив до тендеру, ці графіки візуально дуже відмінні.
А ось у ТОВ «Хозхімсеріс» та ВАТ «АКЕЛІК ГРУП», які пройшли попередній відбір, ті надто схожі: текстовий зміст, нумерація, підкреслювання підзаголовків практично ідентичні.
Календарний графік «ФОРТІС М ГРУП»:
Календарний графік ТОВ СК СТРОЙІНВЕСТ:
Календарний графік ВАТ «АКЕЛІК ГРУП»:
Календарний графік ТОВ «Хозхімсервіс»:
— саме в переможця тендеру в числі субпідрядників виявилася фірма, яка до цього спроєктувала за замовленням чиновників будівництво цього учбового корпусу. ТОВ «Хозхімсервіс» в довідці про субпідрядників вказує, що ПП «Ремводпласт плюс» забезпечить електроенергією будівництво за допомогою трансформаторної підстанції. Саме в нього училище ім. С. Бубки замовило проєктно-кошторисну документацію на будівництво.
— проєктувальник будівництва та переможець тендеру раніше вже засвітилися на скандальному тендері, де «розіграли» 2,5 мільярди гривень. Про близькість стосунків «Хозхімсервіс» та ПП «Ремводпласт плюс» можуть свідчити також попередні епізоди з їхньої діяльності. Так, за даними «Наші гроші», влітку 2019-го МОЗ розіграло майже 2,5 млрд гривень на тендері, що мав ознаки змови.
Чиновники допустили до нього тільки дві фірми. Кожна з них мала по субпідряднику, який мав виконати аж 60−70% робіт. У одної ним було ТОВ «Хозхімсервіс», у іншої — ПП «Ремводпласт плюс».
— одна з фірм, ТОВ СК СТРОЙІНВЕСТ, яку не допустили до торгів, подала скаргу до Антимонопольного комітету на замовника, в якій довела, що ТОВ «Хозхіммісервіс» та ВАТ «АКЕЛІК ГРУП» мали хиби в пакетах документів і не мали бути допущені до тендеру. Фірма у скарзі зокрема зазначила, що ТОВ «Хозхімсервіс», порушивши тендерні вимоги, в довідці про залучення субпідрядних організацій не вказало орієнтовану вартість їхніх робіт.
У свою чергу, ВАТ «Акелік Груп» також не можна було допускати до аукціону, адже фірма у своєму календарному графіку порушила строки виконання робіт і не надала фінансові звіти за 2019 рік. Проте з невідомих причин, ТОВ СК СТРОЙІНВЕСТ по якомусь часі відкликало скаргу назад.
Наостанок варто зазначити, що понад рік тому ТОВ «Хозхімсервіс» за допомогою тендерних змов могло заволодіти сотнями мільйонів гривень коштів Європейського інвестиційного банку, що йшли на відбудову навчальних закладів Донеччини. Але наглядачі від банку, розібравшись в ситуації, призупинили фінансування. Цьому сприяло журналістське розслідування ІА «Вчасно», в результаті якого виявлені були схеми розпилу виділених коштів.
Будівництво учбового корпуса для майбутніх чемпіонів — завдання вкрай відповідальне. Сподіваємося, воно проходитиме під пильним контролем розпорядників коштів та правоохоронних органів.