3Д-друку та програмування: переселенка розвиватиме на Донеччині центри STEM-освіти / фото: Проєкт USAID "Економічна підтримка Східної України"
Підприємниця з Вугледара Донецької області Ганна Теличко отримала грант від Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України». Сума гранту складає 948 тисяч гривень. Про це повідомляється на сторінці Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України».
За цим грантом підприємниця планує створити у містах Кураховому та Волновасі, що на Донеччині, центри STEM-освіти, також розширити існуючий центр у Вугледарі. STEM-освіта передбачає поєднання у навчанні природничого компоненту, інноваційних технологій та математики.
«До центрів зможуть прийти діти на заняття з робототехніки, ІТ-навичок, програмування, конструювання, дизайну, 3Д-друку. Це професії майбутнього. До нас приходять і хлопчики, і дівчатка. У нашому центрі вони навчаються бути командою, підтримувати партнера на змаганні, втілювати свої ідеї, не боятися поразки. У сучасному світі це дуже важливі і необхідні навички. Зараз у невеликих містах Донецької області у дітей є велике бажання розвивати свої здібності, навчатися чогось нового. Тому я хочу розвивати напрямок STEM-освіти і вважаю його перспективним. Ми готуємо нових лідерів для викликів майбутнього», — розповіла підприємниця Ганна Теличко.
За рахунок грантової підтримки підприємниця отримає робототехнічні набори, 3D-принтери, інтерактивні дошки з проєктором, ноутбуки та ліцензоване програмне забезпечення. За власні гроші покриватиме витрати на оренду приміщень, закупівлю меблів. Також Анна працевлаштує чотирьох людей.
Анна Теличко — кандидат технічних наук, понад 15 років викладала у Донецькому національному технічному університеті. Після переїзду з Донецька у 2014 році заснувала у Вугледарі гурток для розвитку дітей. У 2016 році отримала грант від ПРООН на створення дитячого центру «Позитив».
«Життя у Вугледарі відрізнялося від Донецька, для дітей не було центру розвитку. У цей час чоловік побачив оголошення про грант від ПРООН, я подала заявку і отримала свій перший грант на створення дитячого центру. З того часу почалася моя підприємницька діяльність», — згадує Анна.
За рік на базі дитячого центру вона відкрила робоклуб «Вугледар». Він став популярним, крім місцевих жителів, на заняття до клубу їхали із сусідніх сіл і міст. Анна все більше чула від батьків запити про відкриття таких освітніх центрів у сусідніх містах — Кураховому і Волновасі.
На заняття до робоклубу, де також працює чоловік Ганни Сергій, щомісяця приходять 120 дітей віком від 3 до 14 років.
За два роки роботи вихованці робоклубу з Вугледара стали переможцями обласних, всеукраїнських і міжнародних змагань з робототехніки, постійно беруть участь у різних конкурсах.
Торік за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» команда дітей з Вугледара взяла участь у Всесвітній олімпіаді з робототехніки, яка відбулася в Угорщині. У складі національної збірної троє дітей з Донеччини представляли Україну. Разом з ними були і їхні тренери — родина Теличків.
«Завдяки Проєкту USAID ми змогли з дітьми поїхати на змагання World Robot Olympiad. Це дуже важливо — підтримати дітей, які навчаються і прагнуть показати свої знання. Участь у чемпіонаті брали 92 команди, майже 1000 дітей. Це був неймовірний досвід. Ми переконалися, що напрямок робототехніки варто розвивати далі, ця поїздка надихнула нас, тому зважилися на відкриття ще двох центрів STEM-освіти. Сподіваюся, що влітку ми зможемо їх облаштувати, щоб восени вже розпочати заняття з дітьми», — сказала Ганна Теличко.
Грантова та освітня допомога підприємцям на Сході України надається Проєктом USAID в рамках інформаційної кампанії «Схід економічних можливостей». Кампанія покликана привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Сходу, адже ще ніколи у регіоні не було стільки ініціатив, покликаних покращити рівень життя населення, розвивати бізнес у перспективних галузях економіки, відновлювати інфраструктуру. Ще ніколи не було стільки проєктів, готових залучати інвестиції та допомагати стати регіону сильним, креативним та привабливим для роботи й життя.