Ілюстративне фото з відкритих джерел
Лише на прохання клієнта обслуговування може бути іншою мовою. Про це сьогодні повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь на своїй сторінці у Фейсбуці.
«Всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги державною мовою. У супермаркеті та в інтернет-магазині, у кав’ярні, банку, на АЗС, в аптеці чи бібліотеці, де би ти не був — обслуговування має бути українською», — зазначив Кремінь.
У разі порушення прав на отримання інформації та послуг українською мовою рекомендовано звертатися до Уповноваженого із захисту державної мови.
ЧИТАЙТЕ: Посадовців штрафуватимуть за російську: як мовного закону дотримуються мери Донеччини
Нагадаємо, 25 квітня 2019 року Верховна Рада ухвалила закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». «За» проголосували 278 народних депутатів при мінімально необхідних 226. Закон набув чинності 16 липня 2019 року.
Закон про мову передбачає українізацію всіх суспільних сфер життя. Українська мова — державна, це мова діяльності держорганів, діловодства та документообігу, судочинства, Збройних сил, правоохоронних органів, сфери роботи і освіти.
Наприкінці 2019 року нардеп від «Слуги народу» Максим Бужанський вніс до Ради проєкт закону, яким хотів скасувати Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Також цей народний обранець, разом із колегою з «Опозиційної платформи — За життя» Олегом Волошиним подали до парламенту проєкт закону щодо змін до регламенту ВР для «захисту російської мови».
Такі дії викликали невдоволення українців, які почали виходити на акції, мета яких — захистити державну мову в Україні.