Юристи роз'яснили, як переселенцю подати заяву про влаштування дитини до дитячого садочка.

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

27 січня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 86, якою затверджено Положення про заклад дошкільної освіти, що визначає основні засади діяльності таких закладів. До зазначеного Положення було внесено норму, що передбачає можливість дітям з числа внутрішньо переміщених осіб та дітям зі статусом дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, гарантовано зараховуватися до закладів дошкільної освіти державної та комунальної форм власності першочергово.

Юристи «Донбас SOS» написали пам'ятку про те, як переселенцю першочергово влаштувати дитину до дитячого садочка.

Так, згідно з Положенням, формування новостворених груп в садочках здійснюється щороку наприкінці літнього періоду, не пізніше 31 серпня. Але зарахування здійснюється протягом усього року в порядку черговості, тому заяву краще подати якнайшвидше.

Як подати заяву?

Заява про зарахування подається особисто одним із батьків або іншим законним представником дитини. Подати заяву можна за допомогою системи електронної реєстрації.

До заяви про зарахування дитини до закладу дошкільної освіти додаються:

— копія свідоцтва про народження дитини;
— медична довідка, видана відповідно до статті 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», разом з висновком про те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти.
— за наявності — оригінал документа, що підтверджує право на першочергове зарахування дитини. Реквізити такого документу необхідно зазначити у заяві.

Згідно п. 10 Положення, першочергово до державних (комунальних) закладів дошкільної освіти зараховуються діти, які:

1) проживають на території обслуговування закладу дошкільної освіти;

Місце проживання дитини підтверджується не лише «пропискою» її батьків (точніше, постійною реєстрацією в паспорті одного з батьків або довідкою за формою № 13). Відповідно до п. 8 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів, місце проживання дитини можуть підтвердити також наступні документи:

— довідка ВПО;
— документ, що засвідчує право власності на відповідне житло (свідоцтво про право власності, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, договір купівлі-продажу житла тощо);
— нотаріально посвідчений договір оренди житла. Якщо йдеться про договір з юридичною особою (зокрема щодо користування кімнатою в гуртожитку), додаткове посвідчення не потрібне;
— довідка про проходження служби у військовій частині;
— акт обстеження умов проживання;
рішення суду про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання;
— або інший (будь-який) офіційний документ, що містить інформацію про місце проживання дитини та/або одного з її батьків чи законних представників — тобто виключного переліку документів, якими можна підтвердити місце проживання, законодавством не визначено.

В новому Положенні це не є єдиною підставою для першочергового зарахування до дитсадка. Також право на першочергове зарахування, згідно п. 8 Положення, мають діти, які:

2) є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами дітей, які вже здобувають дошкільну освіту в такому закладі дошкільної освіти;
3) є дітьми працівників такого закладу дошкільної освіти;
4) належать до категорії дітей з особливими освітніми потребами, що зумовлені порушеннями інтелектуального розвитку та/або сенсорними та фізичними порушеннями;
5) належать до категорії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які влаштовані під опіку, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, патронатну сім’ю, а також усиновлених дітей;
6) перебувають у складних життєвих обставинах та на обліку в службах у справах дітей;
7) діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.

Цей перелік також не є вичерпним.

Акт обстеження умов проживання органами опіки та довідка ВПО вже й так були в переліку документів, які підтверджують місце проживання дитини. Суттєвим новим доповненням до положення є офіційне право на першочергове зарахування дітей працівників та рідних братів або сестер дітей, які вже навчаються в цьому закладі.

Куди звертатися, якщо дитину все ж таки не хочуть зараховувати?

1. До керівника дитсадка;
2. До територіального відділу освіти там, де ви проживаєте;
3. До областного департаменту освіти;
4. До МОН (контакти з питань загальної середньої та дошкільної освіти — 044 481 47 69);
5. До Урядового контактного центру.