Ефективність роботи місцевих чиновників простіше оцінити тоді, коли ті показують, як саме розподіляють кошти громади. Прозорість бюджету — не дуже комфортна опція для тих із них, хто робить це несумлінно. І водночас вона дуже зручна для жителя громади. У останнього стає більше можливостей запобігти нераціональному витрачанню коштів, внести свої пропозиції, попередити або ж повідомити про корупцію.
ЧИТАЙТЕ: Як чиновники Покровська витрачають бюджет: навігація по сайту міської ради
Знаючи про суми, що їх передбачили, приміром, на святковий захід, будівництво закладів медицини чи освіти, харчування дітей в школах чи дитсадках тощо, житель громади може порівняти з тим, що є по факту і, у разі недоцільної розтрати, так би мовити, «бити в дзвін». Тож журналісти «Вчасно» саме для пересічного жителя громади визначили основні документи та звіти, які допоможуть розібратися в питаннях бюджету.
Місцевий бюджет — це річний план, в якому місцеві чиновники прописують, за рахунок яких коштів вони мають намір підтримувати життєдіяльність громади та забезпечувати її розвиток.
Бюджет складається з дохідної і видаткової частин. Обов’язково бюджет має бути збалансованим, тобто доходи повинні абсолютно відповідати видаткам.
Міський бюджет переважно наповнюється за рахунок місцевих податків, грошових трансфертів від держави, інших громад, фондів тощо.
Видатки з бюджету в основному йдуть на зарплату працівників бюджетної сфери, утримання установ бюджетної сфери міського підпорядкування, на розвиток міста. Відповідно до цього міський бюджет кожного року повинен містити основну частину і частину на розвиток.
Бюджет можна також розподілити на різні частини, зокрема на загальний та спеціальний фонди, від чого залежить, як плануються і розподіляються доходи і видатки.
Загальний фонд передбачає видатки на оплату праці, енергоносіїв, медикаментів, харчування та інші речі. А спеціальний фонд — це видатки розвитку, за рахунок яких у школах роблять ремонтні роботи, реконструкцію, реставрацію тощо.
ЧИТАЙТЕ: Міський бюджет: практичне значення для функціонування міста
ЧИТАЙТЕ: Особливості формування та виконання бюджету об'єднаних територіальних громад
Основна інформація про кошти бюджету міста на сайті Мирноградської міської ради міститься в розділі «Публічна інформація». Щоб його знайти, треба спуститись вниз по головній сторінці.
Тут є, наприклад, дані про загальні показники бюджету на поточний рік, бюджетні програми, звіти про виконання бюджету за минулий рік тощо. Крім того, в цьому розділі є посилання на плани закупівель, тендери бюджетних структур, їхні проплати постачальникам тощо.
Ще одним важливим розділом для ознайомлення з інформацією про бюджет є «Рішення». Тут публікуються нормативні акти, які продукує місцева влада.
На додачу до всього, проєкт рішення про бюджет, річні і місячні звіти про виконання бюджету є в розділі «Новини».
Головним документом, в якому міститься інформація про річний бюджет громади, є рішення міської ради «Про міський бюджет» з додатками та пояснювальною запискою. Розглядається і затверджується це рішення місцевими депутатами на сесії міської ради. Після цього оприлюднюється на сайті.
Крім того, за 10 робочих днів до розгляду, проєкт рішення «Про міський бюджет», як власне і будь-який інший проєкт рішення, також має бути оприлюднений.
На сайті Мирноградської громади в розділі «Рішення» зібрано проєкти рішень та вже прийняті рішення міської ради, виконавчого комітету, а також розпорядження міського голови.
Відповідно, тут є і проєкт рішення «Про міський бюджет», і затверджене рішення «Про міський бюджет», а також подальші рішення про внесення змін до нього.
У правій частині розділу «Рішення» є пошуковий фільтр, за допомогою якого можна знайти необхідні рішення у тому числі й ті, які стосуються бюджету. Це можна зробити за назвою, роком, місяцем або номером документа тощо.
Для цього треба в параметрах пошуку, наприклад, «за назвою» прописати: «Про місцевий бюджет». Результати пошуку видадуть усі документи, які стосуються місцевого бюджету.
Слід додати, що з поточними рішеннями міської ради,
Ще одним джерелом на сайті Мирноградської громади, де вельми наглядно представлено дані бюджету на 2021-й рік, є презентація «Проект бюджета 2021 рік».
Шлях до неї по сайту такий: «Публічна інформація», — «Бюджет міста» — вкладка «Звіти» — «Проєкти бюджета».
Інформація в презентації частково подана у вигляді діаграм, тож легка для сприйняття. Так, наприклад, візуалізовано структуру доходів та видатків, і це дозволяє бачити, по-перше, головні та другорядні джерела наповнення міської казни, по-друге, те, у скільки обходиться та чи інша бюджетна сфера: освіта, медицина, культура, соцзахист, ЖКГ тощо.
Крім того, далі в презентації, у вигляді таблиць та списків більш детально розписано видатки по кожній з бюджетних сфер: зарплата, харчування, медикаменти, товари та послуги, капітальні роботи тощо.
Протягом року чиновники мають публікувати звіти (місячні, квартальні, річні) про виконання запланованих показників бюджету.
Дуже добре, коли така інформація подана не тільки у вигляді «нудних» таблиць або текстів, а й візуально.
Для цього у Міністерства фінансів є портал з відкритими даними про публічні фінанси державних та місцевих бюджетів — Open Budget. У ньому містяться дані по Мирноградській ОТГ.
Open Budget дозволяє як візуально (у вигляді діаграм), так і в числовому виразі ознайомитися з показниками бюджету Мирноградської громади.
Але наразі на сайті останньої відсутнє посилання на Open Budget. Тож, скоріш за все, її жителі можуть і не знати про портал.
Open Budget можна загуглити в інтернеті.
Далі — на головній сторінці Open Budget — перейти в розділ «Місцеві бюджети».
В ньому є пошуковий фільтр. За його допомогою — вибрати у випадаючому списку «Територія» — «Донецька область», а у списку «Бюджет» — «Бюджет Мирноградської міської територіальної громади».
В результаті, після натиснення на «Детально», завантажиться профіль Мирноградської громади з цьогорічними даними виконання бюджету.
Загалом «Open Budget» дозволяє відстежувати виконання його дохідної та видаткової частин. Тут наявні діаграми, які відображають структуру бюджету, динаміку доходів та витрат по місяцях, баланс бюджету та виконання бюджету у розрізі загального та спеціального фондів.
Для ознайомлення з даними бюджету не тільки за 2021-й, а й за минулі роки, треба знову скористатися пошуковим фільтром, що є в розділі «Місцеві бюджети»; повторно вибрати «Донецька область», але замість «Бюджет Мирноградської міської територіальної громади» — вибрати зі списку «Зведений бюджет міста Мирнограда». Далі, як і минулого разу, натиснути на «Детально». Після цього відкриється сторінка з даними про виконання бюджету Мирнограда за 2018−2020 роки.
Слід зазначити, що попри відсутність посилання на Open Budget, сайт Мирноградської громади містить текстові звіти про виконання бюджету. Знайти їх можна в «Публічна інформація» — «Бюджет міста».
Тут зокрема можна знайти публічні звіти про виконання бюджету за підсумками року окремими бюджетними структурами (Вкладка «Публічні звіти»).
Тут також є щомісячні звіти в цілому по громаді (Вкладка «Інформація про виконання міського бюджету»).
Зазначимо, що річні і місячні звіти про виконання бюджету оприлюднюються також у стрічці новин сайту. Для їхнього пошуку потрібно зайти в розділ «Новини», який знаходиться в верхній частині сайту.
В ньому зліва є пошуковий фільтр, в якому в графі «Назва» треба прописати ключові слова «Про виконання» і після цього натиснути «Застосувати».
Важливими документами для розуміння потреб громади в коштах є бюджетні запити.
Їх роблять бюджетні установи — розпорядники бюджетних коштів. У них вони описують свої фінансові потреби. Бюджетний запит робиться щороку з прогнозом на середньостроковий період (3 роки).
Шлях по сайту до бюджетних запитів: «Публічна інформація» — «Бюджет міста» — «Бюджетні програми».
Перейшовши за ним, завантажиться перелік бюджетних структур із прикріпленими до них документами — бюджетними запитами, які датовані 2020-м та 2021-м роками.
Як бачимо, кількість структур, по яких вони опубліковані за 2021 рік, значно менша.
Ознайомитися із річними завданнями бюджетних структур міської ради, на виконання яких спрямовано бюджетні кошти, можна в паспортах бюджетних програм. Цей документ також визначає відповідальних виконавців і результативні показники виконання бюджету.
Іншими словами, паспорти дозволяють оцінити те, наскільки ефективно чиновники витрачають кошти на конкретні завдання. Так, наприклад, в паспортах можна побачити, скільки коштів передбачено на будівництво, реконструкцію або ремонт конкретної будівлі, дороги, підвищення кваліфікації персоналу того чи іншого бюджетного закладу, заходи з протипожежної безпеки або заходи щодо запобігання поширенню COVID-19 тощо.
Шлях до паспортів бюджетних програм: «Публічна інформація» — «Бюджет міста» — вкладка «Бюджетні програми» — «Паспорти бюджетних програм».
По закінченні бюджетного періоду робляться звіти про виконання паспортів бюджетних програм, дається оцінка ефективності витрачання бюджетних коштів. Звіти про виконання знаходяться там, де і паспорти.
Проте як у новій версії сайту, так і старій їх негусто: за 2021 рік — лише у Виконавчого комітету, а за 2020-й — у Відділу сім'ї, молоді та спорту.
Однією із задач місцевих рад є затвердження програм соціально-економічного розвитку територій, які знаходяться в їх віданні. Саме створення таких програм та їх виконання щонайбільше показують, як місцева влада піклується про людей та розвиток територій.
На їхню реалізацію залучаються кошти з державного, місцевого бюджетів, міжнародних фондів, організацій тощо. По закінченні періоду місцева влада має звітувати про виконання програми, а відповідно й про кількість витрачених на неї фінансових ресурсів.
Програми соціального та економічного розвитку Мирноградської громади наявні на сайті, починаючи з 2019-го року.
Шлях по сайту до них: «Публічна інформація» — «Розвиток міста» — «Економіка» — «Програма соціально-економічного розвитку міста».
На початку кожного року чиновники звітують виконання програми економічного та соціального розвитку. Іноді вони роблять це кожні пів року.
Ці звіти за 2018−2020 роки оприлюднено як і програми в розділі «Програма соціально-економічного розвитку міста».
Зазначимо, що інформацію стосовно програм економічного та соціального розвитку можна також знайти серед нормативно-правових актів Мирноградської громади в вищезгаданому розділі «Рішення».
Зайшовши в цей розділ, прописуємо в наявному пошуковому фільтру слово «Економічного» і отримаємо проєкти рішень та рішення щодо затвердження програми соціального та економічного розвитку, щодо подальших змін до неї, а також щодо затвердження звітів про її виконання.
Одним із нововведень у сфері місцевого самоврядування є «Громадський бюджет». Його ще називають «Бюджет участі» або «Партисипативний бюджет».
Під цими поняттями розуміють демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для покращення міста/ОТГ та/або голосування за них.
Шлях по сайту до інформації про бюджет участі такий: «Публічна інформація«- «Бюджет міста» — вкладка «Бюджетні програми» — «Бюджет участі».
Тут програма про Бюджет участі на 2018−2020 роки та інформація про хід виконання останньої.
Крім того, тут наявні протоколи засідань координаційних рад з питань реалізації цієї Програми, пов'язані з цим нормативні акти, а також форма заявки для участі в проєкті та проморолик.
Так, з оприлюднених даних можна виснувати, що конкурс проєктів проходив у 2019-му році. Для цього організували в місті 4 пункти для голосування.
До участі в конкурсі допустили 6 проєктів, з яких перемогло 3. Загальна їхня вартість склала 200 тисяч гривень. Реалізацію чиновники запланували на 2020 рік. Про проведення конкурсу в наступні роки інформація відсутня.
Останній і дуже важливий пункт вивчення бюджету, на нашу думку, це закупівлі товарів, робіт та послуг за бюджетний кошт.
З серпня 2016-го бюджетні структури проводять тендери в електронній системі Prozorro. І це дозволило витрачати бюджетні кошти більш економно, адже закупівлі стали прозоріші, а для бізнесу створились більш конкурентні умови.
Проте і на Prozorro питання «тендерних змов» до кінця не вирішено. Так, часто пов'язані фірми, а подеколи й у змові з чиновниками, розігрують між собою бюджетні кошти, встановлюючи завищені ціни на предмет закупівлі.
Водночас тепер кожен охочий може відстежувати тендери, аналізувати ціни, дізнаватися про постачальників тощо.
Тож, дуже важливо, коли на міському сайті створено для цього умови: викладено річні плани тендерних закупівель, створено активні посилання на тендери бюджетних та комунальних структур в Prozorro, а також дані про оплати за ними.
Знайти таку інформацію на сайті Мирноградської громади можна, перейшовши за посиланнями: «Публічна інформація» — «Прозоре місто» — вкладка «Закупівлі».
Так, наприклад, тут є «Перелік структур міської ради, що здійснюють закупівлі» за бюджетні кошти через електронну систему Prozorro з активними посиланнями на ці закупівлі.
Так, якщо натиснути у цьому списку, наприклад, на Управління комунальної власності Мирноградської міської ради, то перейдемо на сторінку Prozorro з переліком усіх тендерів, які проводить або проводила ця бюджетна структура. В Prozorro можна проаналізувати, як проходили закупівлі: порівняти запропоновані постачальником ціни з ринковими, розібратись, чи чесно той переміг на тендері тощо.
Тут є також перелік бюджетних структур, зареєстрованих на порталі spending.gov.ua.
Для цього треба, перейшовши за посиланням по одній з бюджетних структур, вибрати на spending.gov.ua розділ «Трансакції».
Це дозволяє відстежувати, скільки та кому чиновники перерахували бюджетних коштів.