Брошуру створено Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Брошура містить практичні поради, що враховують український та іноземний досвід, та рекомендації з інформаційної безпеки: поради до підготовки вдома; що робити в надзвичайній ситуації або в зоні бойових дій; як не стати жертвою дезінформації; що робити після отримання сигналу «УВАГА ВСІМ»; як підготувати «тривожну валізу».
Перш за все експерти рекомендують обладнати своє житло на випадок надзвичайної ситуації та захистити себе і близьких:
— за можливості дізнайтеся, де знаходяться найближчі укриття і перевірте стан підвального приміщення;
— перевірте наявність аварійного виходу;
— зробіть запаси питної та технічної води, продуктів тривалого зберігання;
— перевірте наявність в аптечці засобів надання першої медичної допомоги та продумайте, які ліки можуть знадобитися протягом тривалого часу;
— підготуйте засоби пожежогасіння;
— подбайте про альтернативні засоби освітлення приміщення на випадок відключення енергопостачання (ліхтарики, свічки);
— підготуйте засоби для приготування їжі у разі відсутності газу та електропостачання;
— зберіть найнеобхідніші речі та документи на випадок термінової евакуації або переходу до сховищ;
— подбайте про справний стан приватного транспорту і запас палива для вчасної евакуації з небезпечного району;
— у холодну пору подумайте про альтернативний обігрів оселі на випадок відключення централізованого опалення.
Приготуйте «тривожну валізу»:
— паспорт і копії всіх необхідних документів (свідоцтво про народження, військовий квиток, документ про освіту, трудову книжку або пенсійне посвідчення, документи на власність);
— гроші (готівку і банківські картки);
— зарядні пристрої для мобільних телефонів;
— радіоприймач, ліхтарик, сигнальні пристрої, компас, годинник, компактний набір інструментів (мультитул), ніж, пакети для сміття, блокнот, олівець, нитки, голки, сірники, запальнички;
— теплий одяг (якщо є така можливість, підготуйте також термоковдру), нижню білизну, надійне зручне взуття;
— гігієнічні засоби;
— аптечку (детальніше див. в Додатку), включно медичними препаратами, які вживаєте щодня, а також рецепти на медикаменти;
— посуд, в якому зможете приготувати, розігріти й зберігати їжу;
— воду і харчові продукти на 3 доби, які довго зберігаються і не потребують додаткового приготування;
— Складіть речі у місткий, зручний рюкзак і тримайте його напоготові. В разі надзвичайної ситуації це скоротить час на збори.
Під час вогню зі стрілецької зброї:
— Під час стрілянини найкраще сховатися у захищеному приміщенні (наприклад, у ванній кімнаті або навіть у самій ванні). Коли це неможливо, варто лягти, прикрившись предметами, які здатні захистити вас від уламків і куль.
— Якщо ви потрапили під стрілянину на відкритому місці, краще впасти на землю та закрити голову руками. Ефективним захистом буде будь-який виступ, навіть тротуар, заглиблення в землі або канава. Укриттям також може стати бетонна сміттєва урна або сходинки ґанку. Не намагайтеся сховатися за автомобілями або кіосками ― вони часто стають мішенями.
— Де б ви не знаходились, тіло повинне бути у максимально безпечному положенні. Згрупуйтеся, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкривши рот, щоб близький вибух не завдав шкоди барабанним перетинкам. Чекайте, поки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде бодай протягом 5 хвилин.
— Якщо ваше житло перебуває в зоні регулярних збройних зіткнень, потрібно зміцнити вікна (наприклад, клейкою плівкою) ― це допоможе уникнути розльоту уламків скла. Бажано закрити вікна, наприклад, мішками з піском або масивними меблями.
Під час артобстрілу:
— Під час артилерійського, мінометного обстрілу або авіаційного нальоту не залишайтеся в під’їздах, під арками та на сходових клітках. Також небезпечно ховатися у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій і під стінами будинків із легких конструкцій. Такі об’єкти неміцні, ви можете опинитись під завалом або травмуватися.
— Якщо вогонь артилерії, мінометний обстріл, авіаційне бомбардування застали вас на шляху, негайно лягайте на землю, туди, де є виступ або хоча б у невелике заглиблення. Захист можуть надати бетонні конструкції (окрім тих, які можуть обвалитися або загорітися), траншеї, неглибокі підземні колодязі, широкі труби водостоку і канави.
— Закривайте долонями вуха та відкривайте рот ― це врятує від контузії, убереже від баротравми.
— Не приступайте до розбору завалів самостійно, чекайте фахівців з розмінування та представників аварійно-рятувальної служби.
З повним текстом порад можна ознайомитися тут.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі https://t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
З метою безпеки: Укрзалізниця змінила рух поїздів
У Генштабі повідомили, що ЗСУ збили на Донбасі 5 російських літаків та гелікоптер