Два типи ракетних систем по-своєму ідеальні для ураження цілей на окупованих територіях Криму, Донбасу та Запоріжжя.
ATACMS vs Storm Shadow: чому Україні потрібні обидві системи
Зовсім скоро в арсеналі Сил оборони України мають з’явитися американські далекобійні ракети ATACMS — принаймні так обіцяють офіційні особи США. Додасться ще один вид озброєння до британсько-французьких крилатих ракет SCALP-EG/Storm Shadow, якими Україна вже завдає ефективних ударів по окупованих Севастополю, Луганську, Маріуполю тощо.
У чому полягає різниця між ATACMS та Storm Shadow, та чому ці дві системи будуть ідеальними для ударів по різних цілях в інтерв'ю «Вчасно» розповів Федеріко Борсарі — аналітик у програмі трансатлантичної оборони та безпеки Центру аналізу європейської політики — Center for European Policy Analysis (CEPA).
По-перше, ці ракетні системи різні за способом запуску.
«Ракета ATACMS запускається з землі. Це, по суті, квазібалістична маневруюча ракета наземного пуску. Це означає, що її траєкторія схожа на траєкторію балістичних ракет, але має меншу дальність і більш маневруюча. Швидше за все, Україна отримає варіант із дальністю 300 кілометрів, що досить багато. З іншого боку, SCALP-EG/Storm Shadow запускається з повітря. Україна запускає ці ракети з літаків Су-24», — пояснює Борсарі.
Друга відмінність — у траєкторії польоту.
«ATACMS є балістичним, тож вони мають траєкторію балістичної дуги — йдуть вверх, а потім — дуже швидко вниз, — тоді як Storm Shadow запускаються з повітря і їхня траєкторія одразу спрямована вниз, летять дуже швидко на низьких висотах, поки не досягають своєї мети», — каже аналітик.
Третя відмінність полягає в типі боєголовки.
«Україна, швидше за все, отримає варіант ATACMS Block 1 (це може бути як M39, так і M39A1), який в основному оснащений боєголовкою, яка не є унітарною, а складається з набору суббоєприпасів. І це може бути як 950, так і 300 суббоєприпасів M74 APAM (антипіхотних антиматеріальних). На певній висоті вони вивільняються з ракети і падають на певну ділянку, яка не є окремою точкою на землі, і вибухають на великій площі».
Storm Shadow або SCALP-EG, навпаки, має унітарну боєголовку, nож ефект, який вона справляє на ціль, відрізняється, оскільки ракета зосереджує проникаючу силу в одній точці, потужність вибуху більш обмежена, тоді як ATACMS із суббоєприпасами викликає широкий ефект.
Тому, за словами Федеріко Борсарі, ATACMS ідеально підходять для ураження великих цілей, аеродромів, військових об'єктів, а також пунктів базування військ, зосередження техніки та транспортних засобів, батарей ППО чи постів ППО, наприклад, у Криму. SCALP-EG/Storm Shadow ідеально підходить для ураження окремих цілей, наприклад, мостів або командних пунктів.
Четверта відмінність полягає в типі механізму доставки ракети.
«ATACMS, враховуючи їх балістичну траєкторію, стають дуже швидкими у кінцевій фазі. Вони можуть рухатися зі швидкістю 3 Махи, тобто втричі перевищуючи швидкість звуку. І дуже важко перехопити таку ракету на кінцевій фазі, тому що це просто питання фізики. Вікно реакції для росіян дуже вузьке.
З іншого боку, SCALP-EG рухаються зі швидкістю приблизно 0,8 Маха, тому летять набагато повільніше. Вони зазвичай летять на дуже низькому рівні, скажімо, іноді 50−75 метрів від землі, тому їх іноді важко перехопити. Росіяни спираються переважно на наземні радари, тож Storm Shadow мають більше шансів досягти своєї цілі, оскільки їх низька висота зменшує ймовірність того, що ракету виявлять, відстежать та вразять системи ППО. Однак Storm Shadow також більш вразливі на початковій фазі та в кінцевій стадії, коли піднімаються, щоб атакувати ціль зверху".
П’ята відмінність — у механізмі запуску.
ATACMS можна запускати з HIMARS або M270. Це означає, що Україна може дуже швидко їх розгорнути та запустити, а потім передислокувати свої пускові установки.
SCALP-EG/Storm Shadow треба завантажити в літак, оператори мають заздалегідь спланувати маршрут польоту, і потрібно підлетіти ближче до лінії фронту, оскільки ракети мають більш обмежений радіус дії - плюс-мінус 250 км порівняно з принаймні 300 кілометрами в ATACMS.
«ATACMS ідеально підходять, якщо у вас є чутливі до часу цілі, як-от ракети класу «земля-повітря», які Росія може кудись передислоковувати, і ви помітили їх за допомогою безпілотника чи супутника та повинні їх вразити якомога скоріше.
Якщо ви знаєте, що росіяни збираються перемістити це озброєння чи щось інше, Storm Shadow не дуже підходять, адже знадобиться півтори або навіть дві години, щоб почати місію, та щоб ракети вразили ціль, і також це більший ризик для літака, тому що він повинен наблизитися до зони дії російської ППО.
Тож Україні потрібні і ATACMS, і SCALP-EG, оскільки вони дозволяють вражати різні цілі правильними засобами", — підсумовує Борсарі.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!