Отця Христофора та отця Андрія затримали в один день. Нині обидва перебувають, ймовірно, у в’язниці в Донецьку.
Отець Христофор зліва від Владики Сергія в центрі другого фото
Отець Андрій з 2014 року залишався у тимчасово окупованому Донецьку, ніс службу та займався благодійністю, допомагаючи нужденним та хворим людям. Про це «Вчасно» розповів Митрополит Донецький і Маріупольський ПЦУ Сергій.
Отець Христофор є намісником монастиря у Волноваському районі. Виїхати з окупації не мав змоги через важкохвору маму.
«Дуже духовна, відповідальна, чиста людина. Він — молитвеник, постійно молився, знаходився у монастирі, допомагав людям. Також отець Христофор багато років був духівником — тим, хто сповідає духовенство — священників та єпископів. На ньому була велика відповідальність», — зазначає Владика Сергій.
Митрополит наголошує: ані отець Андрій, ані отець Христофор не займалися ніякою пропагандою, не брали участі в проукраїнських мітингах — просто служили: «Вони є прикладом безкорисного, духовного, чесного і чистого служіння». Обидва не хотіли залишати парафіян на захоплених ворогом територіях без духовної опіки.
До українських священників неодноразово приходили з так званих «мгб днр», «народної міліції» та інших терористичних утворень і намагалися схилити до переходу до московського патріархату, до отримання російського паспорта — прагнули використати у своїй пропаганді.
«До отця Христофора десь протягом пів року приїжджали казали: що все може бути по-іншому, якщо він відмовиться від ПЦУ, що істинна церква — це московський патріархат і так далі. І плюс визнати „днр“, як їх рідну країну, так би мовити. Тобто через церкву вони намагалися реалізувати свою брехливу діяльність, — каже Владика Сергій. — Отця Андрія з 2014 року схиляли до того, щоб він перейшов до МП, зробив паспорт так званої „днр“, а далі — російський, лякали».
Але священники на це не пішли. Наразі є інформація, що духовенство відправили у в’язницю в Донецьку.
«Скоріш за все, що силовими методами на цих двох священників будуть намагатися тиснути, щоб вони відмовилися від української церкви та перейшли до московського патріархату. Ви самі знаєте, що методика у „фсбшників“, „мгбшників“ дуже різноманітна: від ударів струмом до чого завгодно», — наголошує Митрополит.
«Офіційних» обвинувачень отцям ще не висунули. Натомість Владика Сергій звернувся до Служби безпеки України, аби священників змогли включити до списків на обмін.
«Вся наша єпархія зараз молиться, щоб Господь дарував їм терпіння та мужність перенести всі ці випробування. Щоб Господь змилувався та дарував їм свободу», — додає він.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!