Чим нові наступи України відрізнятимуться від попередніх кампаній з повернення територій?
Фото: Збройні сили України
Мік Раян — стратег і генерал-майор австралійської армії у відставці. Він служив у Східному Тиморі, Іраку та Афганістані, а також був стратегом Об'єднаного комітету начальників штабів США. Нещодавно повернувся зі своєї чергової поїздки до України.
«Вчасно» публікує переклад нового матеріалу Раяна на Substack.
«Для тих, хто уважно стежить за допомогою, яку Сполучені Штати надають Україні, за останні кілька місяців з’явилася нова модель підтримки. Ключовим аспектом цієї нової моделі є забезпечення можливостей мобільності на полі бою.
Переглядаючи численні пакети допомоги США з 14 жовтня 2022 року, можна простежити, що було приділено багато уваги для оснащення воєнних інженерів для їхніх майбутніх зусиль з виявлення, скорочення та переміщення через щільні зони перешкод, створені російською армією на сході та півдні України.
Підривні боєприпаси, обладнання для скорочення перешкод і розмінування, засоби мобільного зв’язку, а також машини із захистом від мін і засідок, протитанкові міни артилерійської доставки були включені в оприлюднені списки американської військової допомоги.
Ця підтримка мобільності та життєздатності української армії говорить нам про те, що не лише з початку війни змінилися умови на полі бою, але й те, що майбутні наступи українців виглядатимуть інакше, ніж ті, що проводилися раніше.
Фото: Збройні сили України
Перша причина цього полягає в тому, що українці зараз стикаються з іншою російською армією, ніж у 2022 році. У неї не тільки інший командувач в особі генерала Герасимова, але й інший баланс професійних і мобілізованих військ.
Хоча було багато сказано й написано про те, наскільки мобілізовані війська краще ведуть оборонні, ніж наступальні операції, реальність така, що координація схеми оборони на лінії фронту в кілька сотень кілометрів все ще є складною та важкою справою.
Росіяни побудували кілька рівнів у своїх оборонних зонах. Деякі з них будуть доповнені перешкодами, зокрема протитанковими ровами й фортифікаціями, мінами, дротом. У кожній зоні буде різна щільність військ.
Російські фортифікаційні споруди у Криму / фото з соціальних мереж
Ми можемо розумно припустити, що росіяни матимуть резерви у військах і боєприпасах для контратаки та контрпроникнення через лінію фронту. Вони матимуть план розвідки й спостереження, зосереджений на виявленні та перешкоджанні концентрації українських військ.
Хоча це може намалювати картинку російського військового професіоналізму, який рідко можна було помітити в цій війні, з військової точки зору розумно робити припущення в цьому ключі. Завжди краще готуватися до більш небезпечного суперника.
Ще однією відмінністю від майбутніх наступів буде структура українських сил. За останні кілька місяців вони підняли, спорядили, укомплектували та підготували три нові формування для майбутніх наступальних дій.
Ці нові формування, які, ймовірно, будуть нагадувати посилені загальновійськові дивізії, скоріш за все, отримають велику кількість бронетехніки та моторизованої техніки, наданої США та Європою за останні кілька місяців.
Нова дивізійно-чисельна організація вводить в український бойовий порядок нове і складніше загальновійськове формування. Воно набагато здібніше, але також потрібен час, щоб навчити командирів і штаби для його ефективного використання.
Українські військові на навчаннях у Великобританії / фото: Генштаб ЗСУ
Тим не менш, протягом цієї війни українці постійно демонстрували, як швидко вони можуть засвоювати нові знання та системи. Я очікую щось подібне з їхнім засвоєнням операцій на рівні дивізій.
Третьою відмінністю від того, що було раніше, є щільний ряд зон перешкод, які росіяни побудували в Україні. Хороші армії намагаються уникати прориву через такі райони, тому що це саме те, чого хоче від вас ворог.
Однак, якщо вони лежать на шляху до важливої оперативної мети, іноді неможливо уникнути прориву та бою через такі зони перешкод. І в складності таких операцій сумніватися не варто. Дійсно, немає жодної військової операції, яку було б важче спланувати, організувати та виконати, ніж загальновійськове подолання перешкод. Для цього потрібно, щоб кожен елемент загальновійськової групи армії — включаючи повітряні сили — подолав їх і приступив до досягнення мети.
Четверта причина, чому майбутні наступи відрізнятимуться, полягає в тому, що обидві сторони постійно розвивалися та вдосконалювали можливості для розвідки та нанесення ударів. Обидві сторони зараз використовують майже незліченну кількість безпілотників різних типів, а також боєприпаси.
Кількість і щільність таких систем збільшувалися протягом війни. Тепер обидві сторони діють в середовищі майже всеосяжного спостереження, де час «від виявлення до знищення» значно скорочено.
Це означає, що обман перед операцією буде життєво необхідним для українців, щоб приховати ключові цілі та напрямки просування, матеріально-технічні бази, зосередження військ, а також розташування критичних об'єктів, таких як інженерне обладнання та артилерія.
Останньою причиною, чому майбутні наступи будуть іншими, є стратегічні ставки. Росіяни прагнуть розтягнути конфлікт (насправді я вважаю, що це помилкове припущення з боку путіна, але це заслуговує окремої статті).
Українці знають, що у Вашингтоні, можливо, цокає стратегічний годинник. З огляду на те, що рік виборів, який, ймовірно, у 2024 році відверне допомогу від принципу війни, цей рік стане вирішальним для бойових операцій України.
Майбутні наступальні операції мають ще раз показати людям на Заході, що Україна не лише варта підтримки, але й за умови військової допомоги, яка триватиме у 2023 році та далі, вони можуть перемогти російське вторгнення.
Незалежно від того, чи будуть розпочаті завтра, наступного тижня чи наступного місяця, українські наступи будуть відрізнятися від тих, які ми вже бачили. Але українці продовжуватимуть показувати нам, що їх цілеспрямованість, адаптивне мислення та гордість за захист України роблять їх непереможними".
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!