Шість років тому почалася оборона Донецького аеропорту / Фото з відкритих джерел
За даними штабу АТО, в ніч на 26 травня будівлю аеропорту було захоплено озброєними людьми у камуфляжній формі. Військовослужбовці, які знаходилися в аеропорту, залишили територію ДАПа. Вранці з аеропорту вилетів останній рейс.
Близько 13:00 штаб АТО оголосив про початок антитерористичної операції в Донецьку.
Донеччани згадують, що над містом з'явилися військові літаки і вертольоти. Ніхто не здогадувався про те, що починаються бойові дії, і коли з боку аеропорту почали лунати залпи, а літаки почали викидати теплові пастки в Київському і Куйбишевському районах, прилеглих до аеропорту, почалася паніка.
Блогер, який веде в твіттер сторінку під псевдонімом «Hochu domoy», написав сьогодні про те, що 26 травня 2014 року було для донеччан днем надії, оскільки вони вірили, що українські війська звільнять місто.
«Я пам'ятаю це незабутнє відчуття 26 травня, коли в небі Донецька з'явилися рідні літаки — скоро нас звільнять, — згадує донеччанин той день. — Шкода, не сталося тоді. Але через 6 років все ж хочеться вірити, що всі окупанти відправляться за поребрик».
<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="ru" dir="ltr">Я помню это незабываемое ощущение 26 мая, когда в небе Донецка появились родные самолеты - скоро нас освободят. Жаль, не случилось тогда... Но спустя 6 лет всё же хочется верить, что все оккупанты в таком виде, как на фото, отправятся за поребрик <a href="https://t.co/XlBL1hGAzJ">pic.twitter.com/XlBL1hGAzJ</a></p>— hochu domoy v ua (@hochu_dodomu) <a href="https://twitter.com/hochu_dodomu/status/1265157654281965579?ref_src=twsrc%5Etfw">May 26, 2020</a></blockquote>
«Почалася активна фаза антитерористичної операції, — говорилося в заяві тодішнього прес-офіцера штабу АТО Олексія Дмітрашковского. — По терміналу аеропорту відпрацювали Су-25 і пара МіГ-29. Після чого в рядах бойовиків почалася хаотична біганина будівлею аеропорту. Після відпрацювали Мі-8 і Мі-24, висадився десант. Почалася зачистка аеропорту. Цивільних осіб в будівлі не було».
Операцію провів кіровоградський спецназ.
На жаль, в той день в Донецьку загинули перші мешканці — бойовики вирвалися з аеропорту, бій переметнувся ближче до житлових кварталів. Одна з мін розірвалася на привокзальній площі — від аеропорту до залізничного вокзалу Донецька всього близько трьох кілометрів.
Зі слів свідків трагедії, розірвалася саме міна. Від її осколків загинули паркувальник і жінка біля вокзального ринку.
Пізніше в районі Путилівського мосту був розстріляний КамАЗ з пораненими бойовиками — добровольці батальйону «Схід» проривалися з аеропорту до своїх. Знімки вантажівки з десятками трупів у кузові шокували весь світ. Спочатку в розстрілі КамАЗа бойовики звинувачували ЗСУ. Лише через кілька місяців стало відомо, що вантажівку в паніці і метушні розстріляли самі ж бойовики, прийнявши поранених товаришів за українських військових. Більшість загиблих в КамаАЗі добровольців виявилися громадянами РФ.
Тоді ще ніхто не здогадувався, що страшний день став початком війни, яка відійме тисячі життів і надовго зруйнує мирне життя міста.
Українські військові 242 дні утримували контроль над аеропортом.
Його будівля була повністю зруйнована. Кіборги витримали — не витримав бетон.