Фото: delo.ua
Вугільна промисловість є однією з галузей національної економіки, яка перебуває у кризовому стані. За результатами перевірок упродовж 2018−2020 роках, у Державній аудиторській службі дійшли висновку, що більшість вуглевидобувних підприємств є збитковими та постійно дотуються з бюджету.
Основним чинником збитковості вуглевидобувних підприємств є недосконалість цінової і тарифної політики залежно від енергетичної цінності вугільної продукції. Це призводить до реалізації готової продукції нижче за її собівартість та систематичного недоотримання ними доходів.
ЧИТАЙТЕ: На Донеччині шахтарі перекрили дорогу через борги із зарплати
Переважно реалізація вугільної продукції вугледобувних підприємств та, відповідно, формування ціни на неї здійснюється через створеного Міненерго посередника — оператора оптового ринку вугільної продукції України (ОРВПУ) — державне підприємство «Держвуглепостач».
Через установлення ОРВПУ реалізаційних цін на вугільну продукцію нижче за її собівартість, вугільним державним підприємствам частково було покрито витрати за рахунок коштів державної підтримки, які надалі були спрямовані на погашення заборгованості із виплати заробітної плати.
Однак попри державну підтримку, діяльність таких підприємств залишається збитковою.
Аудитори встановили, що через визначення ОРВПУ цін на вугільну продукцію нижче за її собівартість вугледобувними підприємствами втрачено доходів на загальну суму понад 3,5 млрд грн.
На Донеччині ДП «Селидіввугілля» втратило майже 1,6 млрд грн; ДП «Мирноградвугілля» — 635,2 млн грн; ДП «ШУ «Південнодонбаське № 1» — 497,6 млн грн; ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» — 0,7 млн гривень.
Крім того, вугледобувні підприємства, які отримували державну підтримку, реалізовували вугілля комерційним підприємствам за цінами нижчими, ніж визначені ОРВПУ, та нижчі за її собівартість, що призвело до втрати доходів на суму понад 2,4 млрд грн. У Донецькій області ДП «Мирноградвугілля» втратило 664,1 млн грн, ДП «Селидіввугілля» — 379,5 млн грн, ДП «ВК «Краснолиманська» — 60,5 млн грн, ДП «ШУ «Південнодонбаське № 1» — 8,9 млн гривень.
Про результати перевірок Держаудитслужба поінформувала Кабінет Міністрів України та Міністерство енергетики України.