Окупований Маріуполь ще від весни 2022 року перебував у медичній «комі». Тисячі хворих, скалічених бомбардуваннями людей не могли отримати допомогу, оскільки медзаклади та наявні лікарі приймали лише понівечених рашистів.
Фото: маріупольчанка "Хель"
Журналістам «Вчасно» мешканка Маріуполя Ольга (ім'я жінки змінене в цілях її безпеки) підтверджує: з настанням холодів фактично кожен маріуполець захворів.
Цьому посприяли не лише відсутні в Маріуполі вакцини від грипу й інших сезонних хвороб (які завжди були наявні в місті до окупації). Велику роль відіграє й відсутність опалення у будинках. Так, у квартирах через сирість, зняти дахи та тріщини у стінах температура вночі опускається подекуди до 15 градусів. Вдень лише трохи тепліше. Через це хворіють і дорослі, й діти — проте ніхто не може домогтися кваліфікованої допомоги. Увагу медиків можливо отримати лише у напівживому стані, або ж якщо ці хворі мають зв’язки у медзакладах — оскільки й досі на донеччан не зважають і вважають «нижчим сортом» населення.
«До лікаря потрапити — нереально, черга — в кілька днів, а не кілька людей. Хто стоїть, хто лежить — серце, діарея, проблеми з печінкою. простудні захворювання — всі тут. Записатися до лікаря треба за кілька тижнів до того, як захворієш, або коли помиратимеш. Тоді є ймовірність, що у тебе будуть якісь передсмертні хрипи або тремтіння — і медики вирішать, що це достатня причина, аби перевірити твій тиск. І на цьому все закінчиться — скажуть прийти в лікарню й відсидіти чергу», — розповідає Ольга в телефонній розмові.
Місцева мешканка також додає: страшно хворіти й через те, що в Маріуполь взагалі не завозять ліків — навіть тих, за які готові платити люди з власних кишень.
«Не дай боже тут захворіти! Ходила в аптеку в „Клініці здоров’я“, з ліками проблема. Кажу: „замовте!“. У відповідь чую, що в Маріуполь не завозять ті ліки, які замовляють — тільки „стандартні“. А черга до платного лікаря така, що в коридорі сісти ніде — бо до безкоштовних треба чекати кілька днів, люди з ночі займають чергу й ночують тут. А щоб ще зайняти чергу або „відмітитись“, треба йти під дулами автоматів — бо комендантська година, можуть розстріляти посеред вулиці», — наголошує дівчина.
Щобільше — лише в кількох аптеках в усьому місті можна придбати інсулін. І той — російського виробництва, значно гірший за якістю у порівнянні з закордонним.
«Знаю, що зараз є величезна проблема для тих, хто до війни користувався імпортним інсуліном, а зараз можна купити лише інсулін російського виробництва. І перехід з імпортного на російський — майже смерть, як каже моя сусідка», — наголошує мешканка Маріуполя.
Окрім того, в окупації люди помирають уві сні - від пережитого під час бомбардувань міста, коли Маріуполь російські вояки розстрілювали й з авіації, і з танків, а по людях пускали автоматні черги. І допомоги від псевдовлади вони не отримують — навіть протези до ампутованих кінцівок доводить купувати за власні кошти.
«Лише у моєму під'їзді з осені 2022 року по осінь 2023 шість осіб, які пережили бойові дії у березні-квітні 2022, померли уві сні. Начебто у них нічого не боліло і ніхто не був лежачим. В морзі казали, що уві сні серце зупиняється від пережитого», — розповідає маріупольчанка.
Окупанти всіляко намагаються приховати смертність маріупольців. Зокрема, до «втрат» вони не зараховують цивільних, які продовжують вмирати після розпочатих росіянами бойових дій. А ситуації, коли в людей уві сні зупиняється серце — не рідкість.
Скриншот з соцмереж
У розмові з журналістами місцеві, навіть проросійсько налаштовані, підтверджують: черги — нова епідемія Маріуполя. В очікуванні на соціальні послуги, отримування паспорта чи прийом до лікаря абощо доводиться чекати подекуди кілька годин. Щобільше — ця радянщина захопила окуповане місто настільки, що черги займають з ночі.
«Головне — не збожеволіти. Спочатку бомби, тепер задовбали всіх, не тільки мене, зі своїми папірцями та чергами.
А який безлад, яка неорганізованість у соціальних сферах. Куди не зайдеш — по сто людей за комп’ютерами, незрозуміло чим займаються. Медстраховку отримати неможливо, великі черги, на отримання карти «Світ» теж великі черги. А які черги на поштах! Невже не можна відкрити їх більше? Що коїться у банку біля Будинку зв’язку, — там за картами «Світ» уночі в чергу приходять. А за чергу на медстрахування хабар платять", — додає місцева мешканка «Хель», яка на початку вторгнення й навіть у 2023 році доволі лояльно ставилася до окупантів і нерідко засуджувала українську владу, при цьому схвалюючи дії російської.
Скриншот з соцмереж
Аналогічні проблеми в Маріуполі навіть із… підключенням цивілізації до будинку. Зокрема, аби оформити договір на постачання електроенергії або сплатити послуги — доведеться відстояти кількагодинну чергу до оператора. А на місці дізнатися, що оплатити це на місці неможливо.
«Енергонадзор», щоб оформити договір на постачання електроенергії - потрібно приходити о третій ночі на запис. Оплатити електроенергію у них не можна, бо немає каси, а на почті не можна — бо там немає бази даних! Ви знущаєтесь.
Квитанції за світло прислали — рахували від ліхтаря: немає кВт, немає розцінки. У квитанціях за газ — рахунок московського банку, реквізитів якого немає на пошті. Гроші взяли, не знаючи куди, бо у них просто «Міськгаз», — обурюється «Хель».
Фото: маріупольчанка «Хель»
На сьогодні окупований Маріуполь виживає - навіть базові потреби (той самий хліб, який став найважливішою їжею під час облоги), привозиться з інших міст. У самому Маріуполі не працює жодна пекарня, і містяни впевнені: якщо знову відбудеться загострення ситуації - люди знову почнуть ловити голубів на вулицях.
«У Маріуполі так і не працюють хлібокомбінати, весь хліб — привізний. У разі загострення ситуації, якщо військовими діями перекриють дороги, Маріуполь знову ловитиме голубів. А їх знову багато — пенсіонери годують пшеничною крупою, яку їм на пайок давали. І крупи ще й з м’ясом, бо в них жуки завелися», — наголошує «Хель».
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!