У квітні 2014 року в Горлівці викрали, а потім убили депутата міської ради Володимира Рибака. Він відкрито висловлював свою проукраїнську позицію та активно виступав проти захоплення міста проросійськими силами.
11 років тому бойовики закатували активіста Володимира Рибака за відстоювання проукраїнської позиції/ Колаж "Вчасно"
У 2014 році до міста Горлівка, як і до інших населених пунктів Донеччини, раптово прийшов так званий «руський мір». Тоді більша частина місцевого населення радо вітала загарбників й лише небагато свідомих українців відкрито протестували цьому. Зокрема свою боротьбу з окупантами вів місцевий житель Горлівки 42-річний Володимир Рибак за, що згодом поплатився своїм життям.
Відомо, що 17 квітня 2014 року, вже в захопленій бойовиками Горлівці Володимира викрали, а потім жорстоко закатували до смерті. Він став однією з перших жертв російських окупантів на Донбасі.
Хто такий Володимир Рибак і за що його вбили?
Коли у 2014 році бойовики штурмували державні будівлі Донеччини, Володимир був один із тих активістів, який намагався цьому протистояти.
Коли сепаратисти дійшли до Горлівки й пробували захоплювати міськраду, Володимир, бувши депутатом у квітні 2014-го, зірвав російський прапор з будівлі міськради. Однак пізніше прихильники «російської весни» знову замінили його.
Боротьба активіста закінчилася тим трагічним днем 17 квітня. Тоді в Горлівці проходив черговий мітинг біля міськради, серед присутніх були як проукраїнські городяни, так і люди з георгіївськими стрічками та правоохоронці.
На будівлі міськради висіли плакати «Донецька народна республіка», а замість українського прапора — прапор т.зв. «днр». Володимир Рибак в черговий раз мав намір повернути український стяг на місце.
За словами дружини Володимира Олени Рибак, чоловік намагався прорватися до міськради, він хотів, щоб мер Євген Клеп звернувся до жителів міста і заявив про свою проукраїнську позицію. Але він не вийшов до народу, а Володимира не пустили всередину будівлі.
Після цього мітингу Рибак більше не повернувся додому — його схопили невідомі люди в декількох метрах від будівлі міськради та вивезли на авто.
Вже 22 квітня його тіло знайшли в річці Казенний Торець біля смт Райгородок Слов’янського району Донецької області з ознаками насильницької смерті.
«Страх з’явився, тільки коли я побачив, що вони зробили з Володею. Ми тоді всі зрозуміли, що вони справді не просто погрожують нас знищити, вони справді, катують, знущаються, ріжуть животи, ламають руки-ноги. Я остаточно прийняв рішення, що треба вивозити дружину, дитину і ми виїхали», — розповів тоді голова міської організації спілки журналістів України у Слов’янську Олег Зонтов.
Разом з ним було знайдено тіло студента Юрія Поправки. За повідомленням пресслужби МВС, «причина смерті обох загиблих — комбінована травма тіла внаслідок тортур, з подальшим утопленням ще живих непритомних потерпілих». Їх по-звірячому закатували до смерті. СБУ тоді оприлюднила аудіозапис, де представник ГРУ Збройних сил росії наказує «нейтралізувати» депутата Рибака.
Останнє фото Володимира Рибака, якого схопили сепаратисти
Фото: Беата Куркуль
«Катували жахливо. Краще ці фото нікому не бачити. Це робили не люди, а звірі. Палили вогнем, різали ножами. Експерти показують — чисто „кавказький почерк“. Є два свідки, які бачили, як катували цих людей у будівлі, яку контролювали „зелені чоловічки“, що саме вони охороняли кімнату тортур», — писав тоді головний редактор Цензор. нет Юрій Бутусов.
Служба безпеки України заявила, що до викрадення і вбивства Володимир Рибака причетні двоє громадян рф: підполковник Ігор Безлер та Ігор Стрєлков. Однак ніхто з вбивць Рибака так і не поніс покарання.
Поховали Володимира в Горлівці під гімн України. Нині його могила лишається під окупацією росіян.
Похорони Володимира Рибака. Горлівка, 24 квітня 2014 року/ Фото: Reuters
За вірність Україні 20 лютого 2015 року Володимира Рибака посмертно удостоїли звання Герой України та нагородили орденом «Золота Зірка» — за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, проявлені під час Революції гідності.
На честь патріота у Слов’янську встановлено меморіальну дошку. Його фото — серед фотографій Героїв Небесної Сотні на київському Майдані.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!