З початку 2024 року для ВПО ввели зміни щодо отримання виплат. Зокрема, скоротили перелік тих, хто їх більше не може отримувати. На фоні нових змін у переселенців часто виникають питання щодо дії механізму з отримання фінансової допомоги від держави.
Для ВПО подовжили термін приймання заяв на призначення допомоги на проживання до 30 квітня 2024 року/ Ілюстративне фото
Нещодавно для внутрішньо переміщених осіб подовжили термін приймання заяв на призначення допомоги на проживання до 30 квітня 2024 року. Це означає, що ВПО, які подають заяви на продовження виплат у квітні, матимуть змогу отримати допомогу і за березень.
Якщо ВПО не встигає подати заяву протягом березня-квітня, а звертається у травні, допомога буде призначена на 6 місяців з місяця звернення, тобто з травня.
У зв’язку з різними змінами, які стосуються виплат для ВПО, люди мають багато запитань, які потребують пояснень. Громадська організація «Донбас SOS» дала відповідь на десять поширених запитань, які нині хвилюють ВПО.
1. Якщо в сім'ї два пенсіонери з різним розміром пенсії, чи мають вони право отримувати допомогу?
«Візьмемо для прикладу, що у чоловіка пенсія — 11 тис. грн, у дружини — 4 тис.грн. Пенсіонеру, у якого розмір пенсії не перевищує 9444 грн допомога має бути призначена автоматично і виплачуватися 6 місяців, починаючи з березня 2024 року. Дата переміщення чи повторного переміщення не має значення. Також не впливає розмір заробітної плати, якщо мова йде про працюючого пенсіонера», — пише Донбас SOS.
Другий член сім'ї — пенсіонер, у якого розмір пенсії перевищує 9444 грн, матиме право отримувати допомогу якщо:
— перемістився (повторно перемістився) після
— середньомісячний розмір доходу на одного члена сім'ї є меншим за 9 444 грн (з прикладу вище: 11 тис.+ 4 тис. = 15 тис. ділимо на 2-х членів сім'ї, виходить по 7,5 тис. грн). Проте, якщо є додаткові доходи крім пенсії (заробітна плата, відсотки по депозиту) вони будуть враховуватись в сукупний дохід.
2. Чи може отримати виплати дитина 16 років, яка залишається проживати з бабусею?
Дитина після досягнення 14 років має право самостійно звернутися із заявою про оформлення довідки про взяття на облік ВПО та із заявою про надання допомоги на проживання.
Проте у дитини мають бути власні документи — паспорт громадянина України, який оформляється при досягненні 14 років, та РНОКПП («ідентифікаційний код»).
3. Чи може студент самостійно звернутися за призначенням допомоги на проживання? Та чи будуть враховуватись доходи та інші майнові критерії батьків?
«Все залежить від того, чи проживає студент зі своїми батьками разом чи окремо. Адже відповідно закону діти чи особи віком до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення ними 18 років і не мають власних сімей, мають право звертатися за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання інше, ніж в уповноваженої особи», — відповідає Донбас SOS.
4. Особа має І чи ІІ групу інвалідності, але у березні не прийшла допомога автоматично. В органі соцзахисту населення відмовляються продовжувати через відсутність факту повторного переміщення.
Донбас SOS пояснює, що продовження допомоги ВПО на наступні 6 місяців передбачено або автоматичним шляхом, або за заявою. Особи, які мають І чи ІІ групу інвалідності, підпадають під автоматичне продовження виплат без прив’язки до доходу та дати переміщення.
Якщо допомогу не було продовжено автоматично, потрібно звернутися до уповноваженого органу (органу соціального захисту населення чи ЦНАПу) для вирішення цієї ситуації. Якщо відмовляють, посилаючись на відсутність факту повторного переміщення, треба звертатися за юридичною допомогою.
5. Чи має право отримувати допомогу ВПО, яка має тяжкі форми захворювання, але при цьому інвалідність не встановлено?
«Так, при цьому не важливий розмір доходу та дата переміщення. Іншими словами — особа, яка перемістилась в 2014—2015 роках у Київ чи інший населений пункт, і повторно не переміщувалися, але має визначені захворювання, має право звернутися із заявою та отримувати допомогу на проживання на наступні 6 місяців», — пояснює Донбас SOS.
6. Якщо чоловік проживає окремо, але в ЦНАПі просять надати інформацію про нього, інакше допомоги не буде. Що робити?
Проживання окремо не означає, що сімейні зв’язки розірвано, та чоловік не бере участь у матеріальному забезпеченні сім'ї.
Законом передбачено, що до складу сім'ї уповноваженої особи не включається особа, яка разом не проживає із отримувачем та не пов’язана з ним спільним побутом, що підтверджено документально, або перебуває за кордоном/зникла безвісти/депортована за межі України.
Якщо чоловік, батько дітей, не проживає разом із сім'єю, та не пов’язаний спільним побутом, потрібно надати про це документальне підтвердження, наприклад, встановлення судом факту окремого проживання, рішення суду про стягнення аліментів, рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення померлою тощо.
7. Чи має право на допомогу особа 55+ років, яка працює і має середньомісячний дохід нижче 9444 грн?
«Так, але лише в тому разі, якщо така особа перемістилась (чи повторно перемістилась) після
Проте важливо відповідати таким критеріям:
— переміщення (повторне переміщення) має відбутись після
— середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім'ї не перевищує 9444 грн;
— особа працює, або стоїть на обліку в центрі зайнятості, провадить підприємницьку діяльність, або незалежну професійну діяльність, або отримала допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання;
— відсутні інші майнові критерії — житло на підконтрольній території України (площею понад 13,65 на одного члена сім'ї), купівля «нового» автомобіля, наявність депозиту понад 100 тис. грн та інше.
8. Якщо склад сім'ї мама, діти та бабуся 53 років, проживають разом, пов’язані спільним побутом. Дітям та їх матері продовжують допомогу, а бабусі ні, не дивлячись на те, що вона стоїть на обліку в центрі зайнятості та переміщення відбулось після 01.01.2022.
«У такому випадку важливо розуміти, що на продовження допомоги ВПО претендують або сім'я, у складі якої є діти віком до 18 років, або особи, які підпадають під категорії на продовження. Бабусі 53 роки, вона розглядається окремо як ВПО, яка, на жаль, не підпадає під категорію 55+ років», — пояснюють юристи.
9. Чи має право отримувати допомогу мама, яка доглядає за дитиною до досягнення 3-річного віку? Чи потрібно працевлаштовуватись або віддавати дитину в садок?
Особа, яка доглядає за дитиною до досягнення 3-річного віку може звернутись із заявою на продовження допомоги ВПО. Проте потрібно відповідати наступним критеріям:
— переміщення (повторне переміщення) має відбутись після
— середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім'ї не перевищує 9444 грн.
До досягнення дитиною 3-річного віку особі, що доглядає за дитиною, не потрібно працевлаштовуватись чи ставати на облік в центр зайнятості. Також догляд за дитиною можна продовжити на підставі медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення нею 6-річного віку.
Коли дитині виповниться 3 роки (або 6 років за наявності медичного висновку), незайнятих працездатних осіб із складу сім'ї мають зареєструватися протягом двох місяців в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або розпочати діяльність. Якщо цього не буде здійснено, то допомогу буде припинено всій сім'ї.
10. Чи має право на продовження допомоги сім'я, яка залишилась проживати на окупованих територіях?
Подати заяву через Соціальний веб-портал електронних послуг Мінсоцполітики неможливо, бо ця послуга ще не працює. Виплата допомоги не продовжується та допомога не призначається, якщо особа перебуває на тимчасово окупованих територіях, для яких не визначена дата завершення тимчасової окупації, включених до переліку територій.
«Іншими словами — сім'я не зможе отримувати допомогу на проживання ВПО поки залишається проживати на окупованих територіях. Проте, якщо місце перебування зміниться на будь-який населений пункт на підконтрольній території України, можна звертатися за призначенням допомоги ВПО», — пояснює Донбас SOS.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!