На Донеччині відсвяткували п’яту річницю звільнення Пісок
Звільнення Пісок відбулося 24 липня 2014 року силами 93-ої ОМБр та батальйонів «Дніпро-1», ДУК «Правий сектор», «Донбас» і «Шахтарськ». Остаточно зачистити селище від ворога вдалося 30 липня. З того часу селище Піски контролюється українськими військовими, повідомляє ІА «Вчасно».
Піски — стратегічно важливий населений пункт для України, тому постійно потрапляє під обстріли бойовиків. Тож через небезпеку перебування в Пісках та неможливість святкування безпосередньо у селищі, сьогодні захід охопив села Первомайське і Карлівка, та місто Покровськ.
Так організовано та масштабно день звільнення селища святкують вперше. Ініціатива належить покровському осередку ветеранів АТО/ООС.
Юрій Марсанов«П'ять років тому ми звільнили селище Піски. Це була одна з найуспішніших операцій українських військ. Тому сьогодні ми тут зібралися зі своїми побратимами з абсолютно різних підрозділів. Всі як рідні», — зазначає один із організаторів заходу Юрій Марсанов.
Програма святкування була побудована таким чином, щоб вшанувати пам’ять загиблих у 2014 році бійців: панахиди за полеглими провели військові капелани біля пам’ятних знаків у Первомайському та Карлівці.
Також спеціально до заходу ветеранська спільнота розробила та випустила спеціальну нагороду, приурочену річниці звільнення. Нею були нагороджені 264 військовослужбовці, частина з них — посмертно.
Сьогоднішнє святкування стало своєрідним майданчиком для дружніх зустрічей бойових побратимів, вшанування полеглих товаришів та обміну спогадами про події 2014-го року.
Володимир Шилов«Ми робили те, що робили. Хоча було страшно, вибухали міни, снаряди, кулі літали, люди гинули. Але це було потрібно для захисту України. Тим більше потрібно було деблоковувати Донецький аеропорт, бо захисники були без харчів, боєприпасів. Було страшно, але робити це треба було», — розповідає командир 5-ї роти «Донецьк» батальйону «Дніпро-1» Володимир Шилов.
21 липня було перше звільнення Пісок, але потім чомусь, згадують бійці, їм дали команду відійти. А 24 липня українські військові звільнили селище ще раз і це територія підконтрольна уряду по теперішній час.
Юрій Бенедюк«Успіх операції в Пісках полягав у тому, що всі дуже хотіли додому. В основному люди в батальйоні були з Донецька. Видвигалися ми з почуттям, що ось-ось і будемо вдома, дійшли до самої вивіски „Донецьк“, було багато поранено хлопців. Але раптом надійшов наказ відступити і ми були змушені це зробити. Донецьк був зовсім поруч, вже відчували запах дому…», — пригадує боєць батальйону «Дніпро-1» Юрій Бенедюк.
За Піски вели бій люди різних професій та віку — від молоді до пенсіонерів, які вболівали за долю своєї країни.
Олексій Челпанов«Усі люди різних поглядів, думок, віросповідання, об'єдналися разом проти зовнішнього ворога. Тоді мені здавалося, що ще два тижні і ми будемо вдома в Донецьку, адже свій будинок я бачив у бінокль з Пісок. Досі я маю надію, що туди ще повернусь», — каже Олексій Челпанов, командир 5-ї роти «Донецьк» батальйону «Дніпро-1», який очолив роту після поранення Володимира Шилова.
Сьогоднішній захід пройшов за підтримки Міністерства у справах ветеранів, Покровської міської ради, окремих компаній регіону, командувань підрозділів військовослужбовців та Ясинуватської районної державної адміністрації. Остання регулярно допомагає ветеранам та патріотичній громадськості.
Сергій Добряк«Я вважаю, що взагалі-то місцева влада має бути модератором, енерджайзером усього цього, а не ходити за волонтерами і щось їм там підпомагати. Це наша пам’ять», — впевнений перший заступник голови Ясинуватської РДА Сергій Добряк.
ЧИТАЙТЕ: До 5-річчя визволення Пісок на Донеччині ветерани АТО / ООС випустили спеціальну нагороду
На важливості активної взаємодії з ветеранською спільнотою наголошує і нове керівництво Донецької ОДА.
Ігор Бойко«У нового керівництва Донеччини взаємодія з ветеранами не буде в гірший бік. Якщо в якомусь місті є такі проблеми, то ми будемо робити все, що від нас залежить, щоб цю взаємодію організувати. Це наші історія та пам`ять, і ми повинні думати, як цю історію робити краще», — запевняє Ігор Бойко, директор департаменту з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи ДонОДА.
Зазначимо, святкування звільнення Пісок продовжилося у Покровську. Пройшло нагородження жителів Покровська, Мирнограда та Родинського, які брали участь у подіях 2014 року, та сімей загиблих героїв. Також у місті відбувся концерт місцевих колективів та відомого гурту «Тінь Сонця».
Ветерани АТО/ООС сподіваються, що такого формату святкування визначного для історії українського війська дня стане традиційним.