Художники зі Сходу України представили виставку «Тонка Червона Лінія» у Бельгії
Проєкт «Тонка червона лінія», ініційований мисткинею та режисеркою Лєною Клочко з Бахмута Донецької області ідейно об’єднав десятьох митців, на становлення яких вплинуло життя у східноукраїнських містах та події 2014 року на Донбасі. Всі вони зібралися разом та мали змогу створити щось спільне, об’єднане певною концепцією під час арт-резиденції на Донеччині.
Результатом стала спільна виставка з елементами доданої реальності, яка відбулася у Бахмуті на Донеччині та у Києві зовсім нещодавно. Тепер експозиція рушила до Бельгії на Ukrainian Art Week в місті Брюгге.
ЧИТАЙТЕ: ВІДЕО. «Воювати за Донбас мистецтвом»: Ukraїner зняв історію про «донецького Бенксі»
Лєна Клочко разом з трьома іншими учасниками арт-резиденції Дмитром Коломойцевим, фотохудоником Олександром Джантіміровим та Галиною Мєдніковою їхали мікроавтобусом, перевозячи 47 предметів мистецтва — картин та скульптур Петра Антипа, Сергія Захарова, Лєни Клочко, Дениса Адушкіна, Романа Мініна, Алана Майера, Дмитра Коломойцева, Олександра Джантімірова, Миколи Бірючинського, Антона Логова.
«У старовинній будівлі дещо обмежені можливості, тут великі вікна. Тому картини ми розвішували на фальш-стінах по діагоналі, що надало простору більшої динаміки. Коли глядач заходить до зали, він йде вздовж нашої червоної стрічки, що світиться, повз картин, які розташовані під кутом 45 градусів. Нам вдалося також зробити особливий простір, де вдалося висвітлити ультрафіолетом картини Адушкіна, намальовані флуоресцентними фарбами», — розповідає кураторка Лєна Клочко.
Така світлова мінівистава привернула неабияку увагу глядачів, тож картини Адушкіна вражали не лише кольорами, але й задумом. Привернула увагу і маніфестальна «Червона рубашка» Дмитра Коломойцева, і натхненні роботи Лєни Клочко, промовисті пейзажі Сергія Захарова та скульптури Петра Антипа.
«По-перше, це потужна подія сама по собі, ще й у такому казковому історичному місті. Минулі „Тижні українського мистецтва“ проходили у більш ярмарковому форматі з меншим розмахом. Але в цьому році — все більш видовищно. Коли ми презентували експозицію у Києві, ми були там вдома, там наш домашній глядач, а тут вже люди з багатьох країн, багато туристів з різними поглядами та культурою. Вдома у себе ми один одному розказуємо те, що ми знаємо, зрозуміле глядачеві, а тут ми наче відкриваємо нашу країну іншому світу», — говорить художник Сергій Захаров, учасник проєкту.
Деякі полотна навіть хотіли купити просто зараз, але це неможливо за умовами проєкту, який реалізується за підтримки Українського культурного фонду та є некомерційним.
«На наші картини дуже активно реагує бельгійський глядач. Зранку доволі щільний потік людей, до мене постійно хтось підходить, починають розпитувати, цікавляться. Глядачі здебільшого не розуміють концепцію, назви, український підтекст у роботах, але реагують дуже емоційно», — говорить Клочко.
Відвідати експозицію приходить і багато етнічних українців, що живуть у бельгійському Брюгге. Для них це можливість стати трошки ближчими до батьківщини, поспілкуватися із земляками.
«Звичайно, у будь-якого громадянина України, хоч і за кордоном, тема війни природно викликає співчуття, і всі вони діляться з нами, як вони переживали всі ці події. Але ми ж не сумні, ми не нещасні. Навпаки, вони бачать, що у нас такий драйв. Вони просто з повагою до нас ставляться, бачать що ми не на жалість тиснемо, а зовсім за іншим принципом живемо, і картини наші взагалі не про це. Це якась передача енергії! Через нашу „червону лінію“ ми транслюємо енергію змін внутрішніх, оптимізму, мистецтва як засобу переосмислення свого життя і знань», — говорить Лєна Клочко.
Після виставки у Брюгге митці повернуться до України. Проєкт завершується, але, за словами кураторки Лєни Клочко, роботи ще багато. На «Тижні українського мистецтва» були представлені також експозиції Празької галереї і Музею сучасного мистецтва Корсаків, який також презентував декілька робіт з доданою реальністю, як художники «Тонкої червоної лінії». За допомоги мобільного застосунку глядач має змогу «оживляти» персонажів картини, розмовляти з ними та навіть співати.
Віртуальна галерея включатиме картини та скульптури експозиції «Тонка червона лінія» та дасть змогу побачити дивовижні роботи українських митців онлайн та з будь-якого куточку світу.
Проєкт реалізує ГО «Добропільський центр молоді «ДОБРО» у співпраці зі студією Лєни Клочко «Jipabimil» за підтримки Українського Культурного Фонду.