Елеонора завжди співчувала «друзям людини» і, як могла, допомагала чотирилапим. Але чітка і усвідомлена стратегія діяльності сформувалася лише під час війни. Про свою діяльність біля лінії розмежування, про досягнення та мрії зоозахисниця розповіла ІА «ВЧАСНО».
У 2016 році дівчина заснувала в Авдіївці громадську організацію «Безпека тварин» і з того часу допомагає котам і собакам більш масово та якісно.
Зоозахисниця займається транспортуванням тварин із важкими захворюваннями, переламами та навіть кульовими пораненнями до ветеринарних клінік Донеччини, купує необхідні ліки та лікує своїх підопічних.
Кошти для цих добрих справ Елеонорі допомагають збирати небайдужі люди в соцмережах.
«Якби не було небайдужих людей, які мені допомагають, не було би стільки врятованих та пристроєних», — зазначає дівчина.
Станом на сьогодні вона вже допомогла знайти новий дім більш ніж сотні котів і собак.
Декілька років тому рятівниця з Авдіївки відкрила імпровізований притулок для тварин домашнього типу. Для цього вона орендувала стару хатину в приватному секторі міста та облаштувала її усім необхідним.
Ідея створення притулку для тварин виникла ще у 2015 році, коли через часті обстріли люди почали масово залишати місто. Тоді вулицями міста бігав великий білий алабай. Одного разу цю собаку збила «Газель».
«Були складні перелами хребта та тазостегнової частини. Ми зі знайомими дівчатами забрали його в покинуту хату, в яку дозволили заселити тварину. На той час в Авдіївці не було жодного ветеринару, а ми не мали можливості вивезти песика до ветеринарів, лікарі не мали змоги до нас доїхати, бо тоді було дуже небезпечно їхати в Авдіївку», — пригадує зоорятівниця.
Два тижні Елеонора з іншими дівчатами дбала про пораненого алабая. Але собака не вижив, бо необхідна професійна медична допомога не була надана своєчасно. Саме ця трагічна подія спонукала дівчину до пошуку приміщення, де вона могла б допомагати тваринам, лікувати й відновлювати їх.
В авдіївському притулку домашнього типу все дуже скромно, але чисто і з душею. Поранені тварини знаходяться окремо від здорових — у клітинах, вкриті теплими вовняними пелюшками. Зараз у притулку перебуває 7 собак і 16 котів.
Із простоти інтер'єру вибиваються хутряні підстилки для котів — це шматки розрізаної на декілька частин норкової шуби.
«Дійсно смішно: все таке убоге навколо, а тут норкові пелюшки… Це жінка одна викидати збиралася і запитала, чи не потрібна мені ця шуба. Я ж, звісно, одразу забрала. Іноді я почуваюся Плюшкіним, бо збираю для притулку різний непотріб, а потім і не знаю, що з ним робити. Хоча меблі і деякі теплі речі дуже стали у нагоді», — поділилася захисниця чотирилапих.
Деякі собаки у Елеонори мають салатові кліпси на вухах. Виявляється, за роки війни вона навчилася самотужки надавати своїм хвостатим вихованцям не тільки першу допомогу, а й ставити кліпси — для маркування вакцинованих та стерилізованих тварин.
«Так, я маю на вигляд плоскогубці, а реально — кліпсатори, а також багато різних ліків у домашній аптечці. Я самотужки навчилася ставити катетери, крапельниці, бо спочатку їздили в Покровськ до ветклініки. Найняти машину, витратити час і чималі кошти — все це було дуже дорого, і тому це спонукало мене навчитися робити щось самій», — розповіла авдіївчанка.
На стіні в імпровізованому притулку зоозахисниця розмістила малюнки із зображеннями котів та собак. Такий подарунок зробили Крутовій діти з смт Межова Дніпропетровської області, чия вчителька нещодавно забрала собі з авдіївського притулку чотирилапого друга і, ймовірно, надихнула цим своїх учнів. Елеонора навіть пригадала, за яких обставин цей пес знайшов у неї прихисток:
«В той час, коли після щільних обстрілів у місті не було світла, мені подзвонила жінка і розповіла, що чула, як „плаче“ собака. Поки вона з 9-го поверху спустилася у двір з ліхтариком, було вже тихо. А зранку двірник знайшов в коробці щеня, в якого були переламані усі чотири лапи. Тож ми йому теж зробили операцію, вставили спиці. Щеня зміцніло, підросло і потім його забрала ця вчителька з Межової».
Зоозахисниця розповіла, що всі чотирилапі безхатьки, яким вдалося знайти новий дім, в неї зафіксовані в журналі: ім'я, кому і коли віддала, а також адреса і контакти нового власника. Через певний час дівчина моніторить, як живеться її вихованцям на новому місці.
«Я не віддаю собак, якщо їх планують саджати на ланцюг. Лише на вільний вигул. Тижні зо два тому ми так собаку Нюшу віддали у селище Семенівка — песик вільно бігає у дворі.
До речі, на крайні вулиці Авдіївки, які є найбільш небезпечними, я також тварин не віддаю. Тому що в кожного вкладена душа, сили та час", — каже Елеонора.
Також авдіївська рятівниця тварин показала, як у її притулку одужує кішка після вогнепального поранення.
Муся — особлива кішка, вона улюблениця бригади, яка зараз дислокується в Авдіївці.
«Був бій, в ході якого поранило Мусю. Знайшли вже, коли її замело снігом, мабуть вона повзла в укриття і знесилена впала. Стурбована волонтерка Аліна Косовська привезла кішку до нас: „Це улюблениця всієї бригади, дуже розумна і надійна бойова подруга“», — написала про цей випадок Крутова у Фейсбуці.
Куля прошила передні лапи тварини і пройшла на виліт, роздробивши кістки.
«Коли я приїхала з нею до клініки, перше, що порадили, — це зробити евтаназію, тобто приспати. Тому що кістки лап були подрібнені на багато маленьких шматочків, а також була загроза пошкодження нерву. Я в сльози. Кажу: „Якщо є один шанс з мільйона врятувати, ми його використаємо“. Хірург після операції сказав, що на одній лапі нерв точно не зачеплений, на іншій — невідомо, 50 на 50», — згадує Елеонора.
Вогнепальне поранення кішка отримала 5 лютого, коли тварина перебувала на передових позиціях разом із українськими захисниками.
Зараз на пошкоджених лапах Мусі стоять скоби. Раніше потрібно було робити багато маніпуляцій: у дренажі заливати мазь, робити компреси на лапах і так далі.
«Це дуже сильна кішка. Навіть після наркозу вона швидко отямилася. І навіть, якщо друга лапа не буде працювати, тварина адаптується. В мене був трилапік, і зараз він ганяє собак, інших котів, і все абсолютно нормально. Тобто це не вирок», — вважає дівчина.
За словами зоозахисниці, Мусю обов'язково заберуть, бо за неї дуже переживають. Але поранення тварини на фронті — це не поодинокий випадок. Було ще кошеня з переламом щелепи, а також собака.
Зараз Елеонора перебуває у декретній відпустці по догляду за 9-місячною донькою, а також виховує 15-річного сина. Вона не все задумане встигає, але при цьому не жаліється.
На літо у притулку потрібно буде збудувати паркан, щоб тварини не бігали до сусідів. Також є велика потреба у різноманітних ліках для чотирилапих.
Окрім цього, чималі гроші витрачаються на перевезення хворих хвостатих до ветеринарних закладів на дослідження, операції і т.д.
Тому навіть старенька машина стала б громадській організації «Безпека тварин» у нагоді. Елеонора мріє про повноцінний притулок для тварин — з просторими вольєрами, з гарними умовами перебування.
Але на всі ці цілі бракує коштів.
Якщо є бажання допомогти дівчині, яка рятує тварин біля лінії зіткнення в Авдіївці, кожен охочий може її підтримати.
Картка для допомоги 4149499646927739 Крутова Э. А.
Детальну інформацію про тварин, яким потрібна допомога, можна знайти на сторінці зоозахисної групи у Фейсбуці
https://m.facebook.com/groups/1934900370058886?tsid=0.33289814875381873&source=result або написавши Елеонорі Крутовій у приватні повідомлення ФБ.