Цивільні українці, які отримали поранення в результаті бойових дій, потребують правового захисту та соціальних гарантій від держави. Втім, отримати відповідний статус виявляється не так і легко.
6 травня 2022 року Оксана Корнєва, — фельдшерка з міста Сіверськ Донецької області - отримала поранення внаслідок потрапляння ворожого снаряду в її будинок.
Щоби отримати статус особи з інвалідністю внаслідок бойових дій, Оксані Корнєвій довелося боротися з бюрократією та байдужістю системи. Після кількох місяців безуспішної боротьби, жінка звернулася за допомогою до юриста Правозахисної групи «СІЧ» Іллі Шияна.
Оксана отримала складну травму і має уламок у третьому шийному хребці. Жінці не можуть зробити операцію через підвищений ризик ще більшої інвалідизації або навіть втрати життя під час оперативного втручання. Оксані довелося ходити по інстанціях та по кілька разів надавати одні і ті самі документи. Це відбувалося через неналагоджену комунікацію та незнання законів працівниками різних органів і служб.
24 листопада 2022 року щодо поранення Оксани було відкрито кримінальне провадження у райвідділі міста Ніжин. І одразу почалися проблеми, — розповідає жінка:
Жінка надіслала електронний лист до Головного управління СБУ, щоб їй допомогли знайти кримінальне провадження по її справі.
Юрист Ілля Шиян, каже, — був здивований такою поганою комунікацією між представниками влади та громадянами.
Юрист Ілля Шиян додає, що комунікація між органами державної влади та громадянином дійсно дуже погана, спілкування мінімізоване, або тільки через паперові документи:
«Систематично губляться або пересилаються дуже довго, або їх неналежним чином оформлюють, як у випадку з витягом з ЄРДР. Оксані видали витяг з ЄРДР із підписом реєстратора, але без потрібної печатки органу досудового розслідування. Через це нотаріус відмовився завіряти цей документ», — сказав юрист.
Крім цього, додає юрист, строки розгляду заяв або клопотань, які встановлені законами — майже ніколи не дотримуються, і через це, заплановані строки в кілька разів затягуються.
Коли через більш, ніж півтора роки після поранення, Оксані Корнєвій нарешті призначили судово-медичну експертизу, а потім прийшло позитивне рішення Міжвідомчої комісії - жінка дуже зраділа:
«Ваші звернення допомогли. Ви не давали зневірі поселитися в моїй душі. Я точно знала, що знайшла спеціаліста. Ви це довели у своїх справах», — написала вона у повідомленні юристу Іллі Шияну.
Наразі Оксана Корнєва вже отримала статус особи з інвалідністю внаслідок війни. А у січні цього року — отримала і посвідчення такої особи. Вона вже стала на облік в органах Управління соцзахисту населення та почала отримувати пільги.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!