Офіційна статистика може не відображати реальну кількість постраждалих від сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом.
За даними Офісу Генерального прокурора, на сьогодні відомо про 322 потерпілих, які зголосилися брати участь в кримінальних провадженнях, і заявляти про вчинене щодо них сексуальне насильство, повʼязане з конфліктом. Наразі це 207 жінок і 115 чоловіків. Однак насправді кількість постраждалих може бути в 10 разів більшою, розповіли під час брифінгу в «Медіацентрі Україна».
За словами Урядової уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко, статистика може не відображати реальну кількість постраждалих від сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом.
«Статистика правоохоронних органів про кількість постраждалих від сексуального насилля, пов’язаного з конфліктом — лише верхівка айсберга. Так само — і статистика соціальних служб, громадських організацій. Бо за кожним ідентифікованим випадком стоїть мінімум 10, про яких ніхто не знає, про які мовчать», — пояснює Уповноважена.
Станом на зараз від громадян, які постраждали від сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом, надійшло 498 звернень. Зокрема, 272 звернення — від чоловіків, 216 звернень від жінок, 2 — від хлопчиків, 8 — від дівчаток.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вражає вік зґвалтованих російськими окупантами: від 61 до 83 років, діти від 4 до 17 років, — Катерина Діденко, прокурорка в Офісі Генерального прокурора України.
Водночас не всі ті, хто звертається з цією заявою, автоматично вважаються постраждалими. Спершу вони набувають статусу особи, яка вважає себе постраждалою від сексуального насилля, пов’язаного з конфліктом. Опісля ідентифікаційний комітет проводить з ними співбесіду, надає оцінку тощо.
«Є ціла процедура, яка розроблялась спільно з тими, хто пережив насильство, щоб дотримуватись етичних норм і робити її максимально нетравмуючою», — зауважує Катерина Левченко.
Наразі Україна повідомила про підозру 55 російським військовим щодо сексуального насильства, вчиненого в Україні. Зокрема, щодо 34 військових рф справи вже направлені до суду, а пʼять — отримали вироки, додає Вероніка Плотнікова, Керівниця Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків Офісу генерального прокурора України.
«Зараз ми маємо 55 повідомлень про підозру російським військовим, які вчиняли такі факти сексуального насильства. Щодо 34-х російських військових справи направлені до суду, і п’ять вже отримали вироки. Всі ці процедури відбуваються за відсутності обвинуваченого, оскільки наразі ми не маємо змоги отримати доступ до російських військових. Але це вкрай необхідна історія для того, щоб сам факт був визнаний. Аби надалі такі військові воєнні злочинці не мали змоги уникнути покарання як на національному, так на і міжнародному рівні», — каже Вероніка Плотнікова.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!