Верховна Рада 19 грудня 2024 року ухвалила в другому читанні законопроєкт № 11 161. Його основна мета полягає у компенсації за пошкоджене та зруйноване житло, яке розташоване на окупованих територіях та в зоні бойових дій. Нині законопроєкт в очікуванні останнього етапу — підпису президента України.
Компенсацію за житло видаватимуть людям, яке перебуває в окупації починаючи з 2014 року/ Ілюстративне фото
Закон набере чинності після того, як його підпише президент. Він буде опублікований на порталі «Урядовий кур'єр». Після цього закон буде працювати, й можна буде подати заяву на компенсацію.
«Після прийняття законопроєкту все житло, яке знаходиться на ТОТ та в зоні активних бойових дій, до якого немає доступу, має прирівнюватися, як знищенне внаслідок війни», — розповідає у коментарі «Вчасно» голова організації «Асоціація молодих ВПО України» Аркадій Петросян.
За його словами, відшкодування проходитиме за програмою єВідновлення, яке діє з травня 2023-го й виплачує українцям компенсації на ремонт пошкодженого житла, а з серпня того ж року — видає сертифікати на купівлю нового житла замість повністю зруйнованого.
Разом з цим, за словами Петросяна, розмір самої компенсацій будуть вираховувати за спеціальною формулою Кабінету Міністрів. Тобто без фізичного огляду майна, без фото та відеофіксацій й з мінімумом документів.
Найголовніша умова для компенсації — проживання в Україні протягом останніх двох років перед поданням заяви.
«Зі сторони нашої асоціації ми зробили все, аби цей закон працював у повному обсязі. Ми йшли на діалог, й кожну зміну, яку робили, ми проговорювали з бенефіціарами цього закону, з ВПО і так далі, — каже Петросян. — Після його прийняття Уряд чекають великі виклики, зокрема потрібно працювати з міжнародними партнерами щодо додаткового знаходження фінансів. Але це треба, бо я знаю, що є люди з Бахмута, Авдіївки, Часів Яру, які досі живуть в орендованих квартирах, і частину своїх доходів віддають на оренду, як я і моя родина».
Додатково Аркадій Петросян анонсував, що він та його колеги готують ще один законопроєкт щодо розширення зони компенсації та зміни деяких умов.
«Ми прагнемо досягнути того, щоб компенсацію отримували й за житло, яке знаходиться на ТОТ з 2014 року. Це є соціальна справедливість, бо єВідновлення нині стосується лише початку повномасштабного вторгнення, з чим ми не погоджуємося», — каже Петросян.
Є також несправедливість щодо формули компенсації:
«Коефіцієнт регіону, і в Донецькій та Луганські області він найнижчий — 0,5. Його обирали по вартості житла в регіоні, по ситуації в регіоні, по ринку нерухомості. Але це несправедливо. Тому будемо адвокатувати, щоб коефіцієнт регіону був більший», — додав Петросян.
Для подачі заяви необхідно:
Прийняти заяву може будь-який ЦНАП на підконтрольній Україні території.
Зазначимо, що раніше, 4 грудня, був ухвалений ще один закон стосовно компенсацій, № 4114-IX. Він розширює перелік тих категорій ВПО, яким компенсації держава має виплачувати у першу чергу. Він стосується лише тих, чиє житло повністю зруйноване.
Наразі на отримання такого відшкодування люди подали близько 150 тисяч заяв, — повідомила 28 жовтня в інтерв'ю агенції «Укрінформ» Олена Шуляк.
У цій черзі є ті, чиї заявки розглядаються першочергово: військовослужбовці, люди з інвалідністю та багатодітні родини. З ухваленням закону 4114-IX до пільговиків додалися і переселенці, які відповідають певним критеріям:
— досягли пенсійного віку;
— мають на утриманні дитину віком до шести років;
— мають на утриманні двох неповнолітніх дітей;
— мають на утриманні дитину з інвалідністю;
— виховують без одного з подружжя дитину віком до 14 років;
— є особами з інвалідністю ІІІ групи.
В Україні працює спеціальний компенсаційний онлайн-калькулятор для власників знищеного внаслідок війни житла. Він доступний в онлайн-форматі за посиланням.
Для проведення онлайн-розрахунку потрібно обрати тип зруйнованої нерухомості — квартира або приватний будинок — та вказати основні параметри нерухомості.
Для квартири:
Для будинку:
Після цього ознайомтесь з розрахунком суми компенсації.
Щоб прискорити процес підписання законопроєкту № 11 161, 23 грудня зареєстрована петиція до президента Зеленського. З 25 тисяч необхідних голосів, наразі її підтримали понад десять тисяч людей.
«Вважаємо необхідним підтримати сотні тисяч внутрішньо переміщених людей, які перемістилися із зони ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих РФ територій, втративши своє житло. Станом на зараз відсутній механізм компенсації за житло для таких осіб, що ставить перепони для їхньої подальшої інтеграції у нових громадах, а також погіршує їхній соціально-економічний стан, що в підсумку нерідко змушує людей виїжджати з України за кордон або навіть повертатись на окуповані території», — йдеться в документі.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!