Фото: www.unian.ua
Конституційний Суд України позбавив НАЗК доступу до державних реєстрів, необхідних для проведення спеціальної перевірки декларацій кандидатів на керівні посади до органів влади. Про це йдеться у заяві Національного агентства з питань запобігання корупції.
Зазначається, що без цієї перевірки жоден керівник державного органу не може бути офіційно призначений.
КСУ фактично заблокував реалізацію результатів місцевих виборів. Оскільки призначення кандидатів, обраних на посади, зокрема голів обласних, районних рад та їх заступників, можливе лише після проходження ними спецперевірок.
«Конституційний Суд своїм рішенням не лише знищує антикорупційну систему в Україні, а й паралізує роботу органів місцевого самоврядування та всього державного апарату», — зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков.
Зазначимо, вчора Конституційний Суд України оприлюднив ухвалу, якою скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування.
Судді вирішили, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних відомостей є «надмірним покаранням» для людини. На їхню думку, покарання, яке зазнає особа, нібито непропорційне шкоді.
Неконституційною визнали і низку положень щодо роботи НАЗК. Серед них — контроль і перевірка декларацій, зберігання та оприлюднення цих документів, моніторинг способу життя декларантів. Суд скасував і право Національного агентства з питань запобігання корупції складати адміністративні протоколи за порушення щодо декларування.
Рішення Конституційного Суду остаточне і не може бути оскарженим.
На виконання рішення Конституційного Суду України 28 жовтня о 19:00 НАЗК закрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій.
Зазначимо, Центр протидії корупції, проаналізувавши рішення КСУ, повідомив, що суд ліквідує систему декларування і «знищує значну частину антикорупційних досягнень Революції Гідності».
Глава правління ЦПК Віталій Шабунін наголосив, що судді КСУ «дозволили чиновникам легалізувати хабарі за усі роки від Революції Гідності і приховувати незаконно нажите майно», не переймаючись про покарання, оскільки Конституційний суд «дав їм індульгенцію».
Експерти ЦПК підкреслили, що НАЗК втратило більшу частину повноважень і фактично не зможе ефективно працювати.
«Скасування цих норм порушує зобов’язання України за програмою МВФ, кредитними угодами з ЄС, а також вимоги щодо безвізового режиму України з країнами ЄС», — йдеться у заяві.