Україна вступає у складну фазу війни — з посиленою загрозою з повітря, спробами росії переломити хід подій на фронті та активізацією міжнародних контактів довкола теми довгострокової підтримки.
У колажі використані фото Генштабу ЗСУ, поліції Донеччини та з відкритих джерел
Підписуйтеся і на наш Telegram-канал — так зручніше оперативно отримувати важливу і цікаву інформацію.
Цього тижня росія здійснила безпрецедентну хвилю обстрілів по території України. Наймасштабніші удари відбулися в ніч з 8 на 9 липня, коли по країні було випущено понад 700 дронів-камікадзе Shahed та 13 ракет різного типу.
Цього тижня ворог вперше з початку великої війни вдарив по Чернівцях. Внаслідок комбінованої ракетно-дронової атаки загинули двоє людей, ще четверо були поранені.
Протягом усього тижня росія продовжувала атаки: щодня фіксувалися від 300 до 600 безпілотників, що свідчить про нову фазу інтенсивного повітряного терору.
За 7 днів росія запустила по Україні понад 1800 дронів, більш ніж 1200 керованих авіабомб і 83 ракети різних типів.
Після тимчасового призупинення військової допомоги на початку липня, президент США Дональд Трамп наказав відновити постачання озброєнь до України. Це підтвердили представники Держдепартаменту й Білий дім.
На тлі посилення тиску з російського боку, США погодились продавати озброєння союзникам НАТО, які передаватимуть його Україні — таким чином долаючи обмеження прямих поставок.
Сенатний комітет з оборони затвердив у проєкті NDAA 2026 збільшення виділення на Україну до 500 млн доларів щорічно (замість 300 млн), із продовженням програми Ukraine Security Assistance Initiative до 2028 року.
Вашингтон наголошує на безстроковій підтримці України, хоча політичне розмаїття вказує на змінні підходи адміністрації Трампа. Росія розкритикувала рішення США передавати Patriot системи через НАТО, назвавши це «спонсорством тероризму».
СБУ затримала двох громадян Китаю, які намагалися отримати доступ до даних про ракетну програму «Нептун». Їх підозрюють у шпигунстві на користь іноземної держави.
У Києві застрелили полковника СБУ Івана Воронича. За даними ЗМІ, він очолював підрозділ, що наступав на Курщину, а раніше керував групою, яка ліквідувала бойовика «Моторолу». У неділю голова СБУ Малюк повідомив, що кілерів було ліквідовано під час спроби затримання. За даними слідства, вбивство українського захисника здійснили двоє осіб — чоловік і жінка.
Росія не має стратегічного прориву на Донеччині, але активно тестує оборону ЗСУ на різних напрямках. Локальні просування ворога — це тактичні здобутки, які не змінюють загального балансу. Прифронтові міста страждають від ракетного і артилерійського терору, тривають евакуації, водночас ведеться гуманітарна підтримка. ЗСУ зберігає ініціативу в обороні та утримує ключові пункти, завдаючи щоденних втрат ворогу.
Зокрема, росіяни концентрують основні сили на Покровському, Торецькому, Сіверському та Лиманському напрямках, намагаючись прорвати українську оборону та вийти на стратегічно важливі логістичні вузли Донеччини.
Росія продовжує лобові штурми позицій ЗСУ у районах Новоолександрівки, Новоселівки, Новоекономічного, Мирнограда на Покровському напрямку.
Спроби взяти Покровськ в оперативне оточення через західну дугу поки що провалюються.
Ворог намагається протискатися піхотними групами у Часів Ярі.
Російські війська створили кишеню глибиною 16 кілометрів навколо українських військ, що обороняють Костянтинівку, частково оточивши їх зі сходу, півдня та заходу.
Майже кожен рух у цій зоні цілодобово відстежують та атакують російські дрони. Бійці часто залишаються без ротації протягом кількох тижнів, не маючи змоги евакуювати поранених.
Лише за два дні по Добропіллю ворог запустив понад 100 fpv-дронів. Зокрема, росіяни цілять по місцевих жителях.
Аналітики зазначають, що противник вийшов на необхідну для нього дистанцію, з якої він може працювати дронами. І як тільки в окупантів з’явилася така можливість, вони використовують її сповна, реалізовуючи вже отриманий досвід.
Через атаку ворожих дронів ускладнюється пересування як піхоти, так і необхідного забезпечення, проведення евакуацій, ротації, наявність 200/300, що в сукупності ускладнює процес утримання певної території.
Для внутрішньо переміщених осіб з Маріуполя збудують нове житло. Йдеться про будівництво повноцінного кварталу в Білій Церкві. Проєкт передбачає будівництво трьох житлових комплексів. Для реалізації проєкту вже визначено земельну ділянку комунальної власності площею близько 11 га.
Фінансування проєкту здійснюється коштом бюджету Маріупольської громади.
Уряд ухвалює рішення про запуск нової виплати «Пакунок школяра». Це грошова допомога в розмірі 5 тисяч гривень на придбання необхідного канцелярського приладдя, книжок, дитячого одягу та взуття для тих, хто відправляє свою дитину в перший клас в офлайн форматі. Заявка буде подаватися через Дію або через Пенсійний фонд.
Уряд ухвалив рішення, яке дозволить дистанційне обстеження житла там, де державні комісії фізично не можуть цього зробити. Зокрема, на території активних бойових дій та окупованих. Дистанційне обстеження проводитимуть комісії, створені органами місцевого самоврядування або обласними військовими адміністраціями. Вони зможуть використовувати всі доступні інструменти дистанційного спостереження.
У 2026 році Україна вперше вводить безоплатну вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), передбачену національним Календарем щеплень, для дівчат віком 12−13 років.
Наразі Медичні закупівлі України уклали договір на закупівлю 9-валентної вакцини проти вірусу папіломи людини (ВПЛ).
Європейський суд з прав людини визнав провину рф у справі «Україна та Нідерланди проти росії». У провадженні розглядали численні порушення прав людини під час війни, а також збиття рейсу MH17 у липні 2014 року. Це перший випадок, коли міжнародний суд визнав москву відповідальною за порушення прав людини з початку повномасштабної війни.
Міноборони відкрило набір до груп протиповітряної оборони з можливістю отримувати додаткову винагороду до 100 000 гривень на місяць. Для цього потрібно стати членом добровольчого формування територіальної громади. Пілотний проєкт стартував у червні цього року.
На Донеччині збільшили кількість населених пунктів, де оголошена евакуація родин з дітьми у примусовий спосіб. Додались чотири села Дружківської громади —селище Райське, де наразі проживають 52 дитини, у селищі Новогригорівка — 15 дітей, у селищі Старорайське — 5 дітей та у селі Красний Кут — 1 дитина.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!