Молодь з ЕкоТеатру розповідає про екологічні проблеми на сході України: відео вистави
Художніми засобами сучасного перформативного театру молодь та активістки сходу демонструють проблеми навколишнього середовища. Вистава отримала назву «Голоцен» через голоценову епоху, в якій людина почала домінувати і відбулось масове вимирання видів тварин і рослин внаслідок вчинків людей.
У листопаді покази вистави пройшли для Сєвєродонецька та Лисичанська. Через карантинні обмеження партнери проєкту і учасники з Донецької області долучились онлайн, а перформанс презентували у відеоформаті на каналі YouTube.
Проєкт «ЕкоТеатр — дія на майбутнє» створено у результаті співпраці громадських організацій «Міст 3.10» та «Товариство активних людей», а також Луганського обласного центру народної творчості. Представниці організацій об’єднались в коаліцію для втілення спільної ідеї у життя.
Режисерка Антоніна Романова«Сьогодні кожен другий мистецький проєкт має бути про екологічні проблеми людства, бо все інше не буде мати значення, якщо ми програємо цю війну за виживання на планеті. Я рада, що цей проєкт в першу чергу робиться підлітками для підлітків, бо саме вони стануть свідками екологічної катастрофи в яку ми їх штовхнули і саме вони сьогодні можуть щось зробити. Також радію, що проєкти про екологічні проблеми децентралізовані, бо децентралізація має прямий вплив не тільки на розвиток культури в Україні, а й на екологічну ситуацію в ній», — коментує режисерка Антоніна Романова.
На початку жовтня шляхом анкетування було обрано 12 молодих учасників з Черкаської громади, які не байдужі до проблем та виявили бажання взяти участь у виставі. Впродовж тижня драматургиня Ірина Гарець, режисерка Антоніна Романова та композиторка Олександра Малацьковська проводили тренінги та майстер-класи з вокальної та театральної майстерності, познайомили з драматургією та режисурою.
Актори-аматори спробували себе в ролі журналістів та ведучих, а також вигадали власних персонажів і прописали монологи, якими звертаються до глядачів із закликом берегти природу.
«Найскладнішим було те, що більшість з цих дітей ніколи не були в театрі. І займатися з ними театральною майстерністю — це ніби навчати малюванню тих, хто ніколи не бачив картин. Це складно, і це такий поступовий процес. Але той результат, що ми вже отримали, це дуже потужний прогрес для них, — розповідає режисерка та перфомерка Антоніна Романова. — Ми виконували класичні вправи на увагу, на довіру, на темпоритм. Якісь базові — на фантазію та уяву. Особливо нічого складного не було, але це допомагає розслабитися та здобути впевненості».
Через метафоричне представлення себе в ролі пакета, що роками не розкладається або унікального дерев’яного стільця в умовах стихійних лісових пожеж та вирубки лісів в регіоні, молодь переживає за природу та передає власні почуття.
Учасниця проєкту Віолетта Зарубіна«Я давно цікавлюсь такими створіннями, схожими на гномів, тому мій персонаж гном Карл, щоб розповісти про проблеми за допомогою фантастичної історії», — розповідає одна з учасниць Віолетта Зарубіна.
Також серед персонажів дорожній знак, поліетиленова зірочка з хлопавки, листочок, фантик та інші.
«Майже кожна людина викидає той фантик повз смітник, — каже школярка Вікторія Кононенко з Олександрівки. — Мій фантик не хоче такої долі, а дуже прагне відправитись на переробку».
У кожного є власне ім’я і історія.
«Мій герой — це чобіт. Я обрала його, бо зараз майже всі люди слідкують за трендами та модою. Кожного року з’являються нові речі, а куди дівати старі? — висловлюється учасниця з Прелесного Наталія Лубенець. — Чобіт Анатолій антитрендовий персонаж не модного кольору фуксії, вироблений з екошкіри до того ж без пари».
Прем’єру вистави-перформансу «Голоцен» показали онлайн в соціальних мережах Facebook та Instagram. Після показу обговорили з глядачами нагайні проблем екології та шляхів їх подолання.
Драматургиня Ірина Гарець«Мені здається, що вистава „Голоцен“, це спроба дітей вчергове постукати у напівзачинені двері майбутнього. Вони сподіваються, що двері посунуться, і молодь зможе пройти у придатне для життя середовище. А я сподіваюся, що ці двері будуть не на Марсі», — коментує драматургиня Ірина Гарець.
Освітяни радили включити такі покази в шкільну програму 3−5 класів для розвитку екосвідомості серед школярів. Вистава «Голоцен» доступна до перегляду у відеоформаті на каналі YouTube.
Реалізація проєкту стала можлива завдяки грантовій підтримці, наданій у межах програми «Академія громадського активізму», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Інтерньюз-Україна за підтримки проєкту USAID Демократичне врядування у Східній Україні.