«Муніципальна няня» — це послуга догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку, або 6-річного віку, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини. Нею може стати ФОП або зареєстрована юридична особа.
«Муніципальна няня» — це послуга догляду за дитиною, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини/ Ілюстративне фото
Уряд збільшив вік дітей та розширив категорію людей, які можуть отримати послугу «Муніципальна няня». Тепер вона доступна для дітей до 6 років для ВПО та сімей, які проживають на територіях, де в умовах воєнного стану садочки не працюють.
«Муніципальна няня» — це послуга догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку (або 6-річного віку у визначених випадках), що надається для підтримки батьків, опікунів дитини.
Раніше такою послугою могли скористатися лише батьки, опікуни дитини, яка потребує додаткового догляду, або батьки, опікуни, які є особами з інвалідністю I чи II групи та мають дитину до 3-х років.
Знати про послугу «муніципальна няня» буде корисно не тільки батькам дітей до 6-річного віку, але й особам, які у пошуках роботи. Адже за надання послуги догляду за дитиною передбачено відшкодування від держави.
Громадська організація «Донбас SOS» пояснила, як отримати послуги муніципальної няні або як нею можна стати.
Послугою «муніципальна няня» можуть скористатися батьки, опікуни дитини, які доглядають за:
— дитиною до 3-х років, якщо один із батьків, опікунів є ВПО;
— дитиною до 6-ти років, яка разом із батьками, опікунами проживає на територіях, де неможливо забезпечити функціонування садочків. Про припинення діяльності закладів дошкільної освіти потрібно надавати підтвердження;
— дитиною до 6-ти років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;
— дитиною до 6-ти років, яка потребує додаткового догляду. Зокрема, це дитина з інвалідністю, або хвора на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або дитина, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність.
Відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, які є батьками-вихователями, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, та батькам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Батьки, опікуни дитини, які є ВПО, або проживають на територіях, де садочки не працюють, мають право скористатися послугою «муніципальна няня», якщо:
— не перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку;
— працюють (по трудовому договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством;
— забезпечують себе роботою самостійно (як ФОП);
— здійснюють перепідготовку або підвищення кваліфікації;
— беруть участь у громадських роботах;
— беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
Куди звертатися батькам, опікунам, щоб скористатися послугою
Заяву та необхідні документи потрібно подати до:
— ЦНАПу;
— органу соціального захисту населення;
— уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади.
Хто може бути «муніципальною нянею»
— фізична особа — підприємець (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91). Така няня може забезпечувати догляд одночасно не більш як за трьома дітьми з однієї чи різних сімей.
Догляд за дитиною здійснюється або за адресою, визначеною працівником, або за однією з адрес проживання дітей за письмовою згодою батьків всіх дітей, про що зазначається в договорі про здійснення догляду за дитиною. Також у договорі визначаються умови з організації заходів безпеки дітей.
— юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10) — може доглядати одночасно не більше 6-ти дітей з однієї чи різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею, або за однією з адрес проживання дітей за письмовою згодою батьків всіх дітей, про що зазначається в договорі. При цьому догляд за 6-ма дітьми має здійснюватись двома працівниками. Муніципальна няня, яка є юридичною особою, зобов’язана організувати та забезпечити безперешкодний доступ дітей до укриття.
Отже, щоб стати «муніципальною нянею» потрібно або зареєструватися як фізична особа-підприємець, або зареєструвати юридичну особу.
Який розмір відшкодування передбачений та як виплачується
Розмір відшкодування становить 100% мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі, встановленої станом на 1 січня відповідного року, за одну годину догляду, але не більше ніж 165 годин на місяць.
Розмір мінімальної заробітної плати на 2024 рік — 7 100 грн.
Важливо враховувати, що 7 100 грн — це відшкодування на здійснення догляду за однією дитиною.
Якщо «муніципальна няня» доглядає за 3-ма дітьми, то максимальна сума відшкодування становить 21 300 грн.
Зазначена вище сума виплачується щомісяця заявникам послуги, тобто батькам чи опікунам.
Алгоритм дій як батькам, опікунам дитини скористатися послугою «муніципальна няня»:
Перелік документів, які необхідно подати:
— заяву про надання компенсації послуги «муніципальна няня»
— заяву про перерахування коштів для компенсації послуги «муніципальна няня» із зазначенням рахунка в установі банку;
— копію договору між заявником та муніципальною нянею (якщо документи подаються онлайн — відскановану копію договору);
— документи, що підтверджують витрати на оплату послуги «муніципальна няня» (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція);
— копія свідоцтва про народження дитини;
— копія паспорта заявника, або документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземців та осіб без громадянства);
— копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків («ідентифікаційний код»);
— якщо над дитиною встановлено опіку — подається копія рішення районної, держадміністрації, виконавчого органу місцевої ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки;
— якщо у дитини встановлена інвалідність, або дитина має тяжкі захворювання — надається копія висновку МСЕК або копія довідки про захворювання;
— якщо батькам (одному з них) встановлена інвалідність — надається копія довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності.
Батьки — ВПО та батьки, які проживають на територіях, де в умовах воєнного стану садочки не працюють, додатково подають:
- копію документа з основного місця роботи, що підтверджує зайнятість кожного з батьків та неперебування їх у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку;
— копію довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для ФОПів);
— копію довідки про перебування на обліку в статусі безробітного у центрі зайнятості (якщо батьки, опікуни чи один із них перебувають на обліку як безробітні);
— копію ваучера з центру зайнятості або довідки з місця проходження навчання/перепідготовки/підвищення кваліфікації;
— рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради про припинення діяльності закладів дошкільної освіти. У разі розміщення такого рішення на сайтах відповідної ради, підтвердження не надається.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!