Фото: НБУ
Кредит, як зручний спосіб дожити до зарплати або придбати омріяну дорогу річ вже давно ввійшов в життя українців. Разом з тим, судові провадження за кредитними зобов’язаннями теж дуже поширене явище. «Швидкі» гроші можуть стати непосильним тягарем, а омріяна річ перетворитись в страшну проблему, повідомляє Центр з надання безоплатної правової допомоги (БПД).
З подібним сумним досвідом звернулась до фахівців Маріупольського місцевого центру БПД пані Антоніна. Жінка розповідала, що більше 10 років користується кредитною карткою.
ЧИТАЙТЕ: Відновили право на пенсію: юристи допомогли переселенці побороти свавілля ПФУ
«Це було дуже зручно для мене. Я могла придбати холодильник, без удару по гаманцю, купувала продукти до зарплати. Сплачувала кошти вчасно та в повному обсязі, однак, через деякий час я втратила роботу і вчасно вносити кошти не могла, сплачувала по можливості», — розповідала пані Антоніна.
У червні 2019 року жінка отримала листа, в якому зазначено, що банк подав позов про стягнення з неї кредитних зобов’язань у сумі майже 112 тисяч гривень. Антоніна була в розгубленому стані, вона не має роботи, живе на соціальні виплати, грошей і так ледь вистачає.
Юристка центру Вікторія Афоніна ознайомилась із документами та встановила, що банк порушив норми Цивільного Кодексу України. Фахівчиня підготувала відклик на позов, в якому зазначила всі дії банку, що суперечать цим нормам, і не можуть бути застосовані до клієнтки.
За словами юристки, справа полягала в тому, що банк за період с 2009 по 2019 рік на 745 гривень заборгованості за кредитом, нарахував відсотки за користування кредитом у розмірі більше 101 тисячі гривень та більше 10 тисяч гривень штрафних санкцій. Така «космічна» сума з’явилась у зв’язку з тим, що банк нараховував штрафні санкції не на тіло кредиту, а й на всю суму заборгованості.
До того ж, представники банку не врахували факт, що клієнтка мешкає в Маріуполі, який відповідно до постанови Кабміну № 1275-р, входить до переліку населених пунктів, на території яких з 2014 року здійснювалася АТО.
Оскільки на сьогоднішній день відсутні дані щодо дати остаточного закінчення АТО, Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення АТО» забороняє нараховувати пені, штрафи за кредитними договорами, в тому числі на території міста Маріуполь.
«Отже, нарахування штрафних санкцій з 14 липня 2014 року по теперішній час для боржників, які зареєстровані на території Маріуполя, не відповідають вимогам закону», — резюмує Вікторія Афоніна.
Крім того, в різні періоди банк в односторонньому порядку змінював відсоткову ставку тобто без письмового повідомлення клієнтки про такі зміни — такі дії суперечать нормам статті 1056−1 Цивільного Кодексу України.
Враховуючи наведені норми законодавства та надані докази, суд задовільнив позов відносно клієнтки частково. Пані Антоніна виплатила борг у сумі 1739,81 грн, яка в 64 рази менше суми, яку вимагав банк.