Кошти, нараховані у вигляді пенсії, субсидії, аліментів, стипендії тощо, не підлягають поверненню / Фото з відкритих джерел
Юристи підготували позов до суду та добилися того, що рішення Управління про стягнення коштів було визнано протиправним, повідомляє пресслужба УГСПЛ.
«Ми вивчили наявні матеріали справи й побачили, що дії посадовців явно суперечать нормам чинного законодавства, а саме стаття 1215 Цивільного кодексу України», — говорить юрист УГСПЛ Євген Федорічев. У ній йдеться, що поверненню не підлягають безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
«При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються. Відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум», — пояснює правник і запевняє: наразі співробітники Управління не надали жодного доказу наявності рахункової помилки або недобросовісності з боку пані Ірини як отримувача субсидії.
Окрім того, Положенням про порядок призначення житлових субсидій встановлено вичерпний перелік випадків повернення надмірно виплаченої житлової субсидії. І згідно з ним право забирати кошти з рахунків у Управління також не було.
«Важливо, що є також практика Верховного Суду щодо цього питання, яка враховується іншими судовими інстанціями при винесенні ними своїх рішень», — додає Федорічев.
Тож правник УГСПЛ підготував позов — попросили суд визнати рішення Управління про стягнення коштів протиправним. Ситуація ускладнювалась, що пані Ірина помилково, під диктування чиновників написала заяву, в якій вона зобов’язувалась добровільно повернути кошти надміру отриманої субсидії. Позов розглянув Донецький окружний адміністративний суд. Під час засідання представники Управління соціального захисту населення заперечували, що вчиняли протиправні дії та просили відмовити пані Ірині у задоволенні її позовних вимог. Попри це аргументи юристів УГСПЛ виявилися більш переконливими — напередодні Нового року суд задовольнив вимоги пані Ірини. Тож тепер Управління має повернути кошти на особові рахунки пані Ірини у комунальних установах або ж винести нове рішення.
«Важливо розуміти, що кошти, які були нараховані на особові рахунки громадян, навіть безпідставно у вигляді пенсії, субсидії, аліментів, стипендії тощо, не підлягають поверненню», — резюмує юрист УГСПЛ Євген Федорічев.