Фото:www.atomforum.org.ua
Микола Олександрович — пенсіонер, має невелику пенсію, однак завжди вчасно сплачує комунальні послуги. В квітні 2019 року до нього завітали представники енергопостачальної організації, аби перевірити показники лічильника.
Під час перевірки було встановлено порушення правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), а саме самовільне підключення електроустановок до електромережі з порушенням правил системи обліку.
Після виявлення цього порушення представники енергопостачальної компанії склали акт про порушення. Микола Олександрович не погодився з встановленим порушенням та відмовився його підписувати.
«Ще в 2015 році під час кампанії по заміні старих лічильників, через поломку автовишки, новий кабель від лічильника до стовбура опори не натягнули. Кабель скрутили та поклали на горищі. З того часу так ніхто нічого не зробив. Щомісяця до мене приходили та оглядати лічильник та перевіряли дотримання мною ПРРЕЕ, однак жодних порушень не було виявлено», — повідомив чоловік.
ЧИТАЙТЕ: Арештоване майно: юристи допомогли жителю Донеччини відстояти право на спадок
Через декілька днів пенсіонер отримав протокол засідання комісії енергопостачальної компанії, в якому було зазначено, що у зв’язку з встановлення факту порушень йому нараховано заборгованість в понад 50 тисяч гривень за необліковану електричну енергію. Згодом чоловік ще й позов про стягнення заборгованості отримав.
Сума є непідйомною для чоловіка, однак сам він не мав змоги вирішити це питання, тому звернувся за допомогою до фахівців відділу «Костянтинівське бюро правової допомоги» Краматорського місцевого центру безоплатної правової допомоги. За справу взялась фахівчиня Марина Янинович.
Микола Олександрович є малозабезпеченою особою, тому має право на безоплатну правову допомогу, яка полягає у складенні зустрічного позову та представництва інтересів в суді.
Ознайомившись з документами та обставинами справи, юристкою було становлення порушення вимог законодавства. Фахівчиня узгодила правову позицію та підготувала зустрічний позов про захист прав споживачів, визнання дій незаконними та стягнення моральної шкоди до позовної заяви про стягнення заборгованості.
Рішенням Костянтинівського міськрайоного суду було скасовано акт про порушення ПРРЕЕ. Енергопостачальна організація не погодилась з рішенням Костянтинівського міськрайоного суду та подала апеляційну скаргу. Однак рішенням Донецького апеляційного суду від року апеляційну заяву енергопостачальної організації залишено без розгляду.
Як зазначає Марина Янинович, споживання електроенергії та відносини між постачальником та споживачем регулюються правилами роздрібного ринку електроенергії.
При складанні акту про порушення представники енергопостачальної організації повинні були дотримуватись вимог пункту 8.2. правил роздрібного ринку електричної енергії, які діяли на момент складання акту. Тобто у разі відмови споживача підписувати акт про порушення, в ньому робиться запис про відмову. Для того щоб такий акт вважався дійсним, в обов’язковому порядку, він повинен бути підписаний двома незацікавленими особами (представниками ОСББ, органів місцевого самоврядування, іншими споживачами тощо) за умови посвідчення цих осіб. Акт на який посилалась енергопостачальна організація був підписаний лише представниками цієї організації.
Під час засідань комісії з розгляду актів про порушення споживач має право бути присутнім та повинен бути повідомлений не менше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Засідання комісії відбулось через два дні після виявлення порушення та складання акту, про що Микола Олександрович не був повідомлений належним чином.
Загалом акт про порушення вважається недійсним, оскільки складений з недотриманням вимог правил роздрібного ринку електричної енергії, тому нарахування заборгованості за необліковану електричну енергію є необґрунтованим і не може бути застосована відносно Миколи Олександровича.