Невидимий фронт Луганщини: робітники комунальних служб — ще одні герої цієї війни
Луганщина нині — форпост України. Сєвєродонецьк та Лисичанськ — два міста з п’яти відсотків території області, на які не спроможний ступити чобіт окупанта, стримують навалу російської орди. Щільність обстрілів та їх тривалість зростають щогодини. З першого дня повномасштабного вторгнення працівники комунальних служб міст стали із військовими пліч-о-пліч на обороні своїх громад.
Керівництво Сєвєродонецького управління ЖКГ«З першого дня повномасштабного вторгнення наші комунальники займались не лише життєзабезпеченням міста, а й допомагали військовим: копали траншеї, заповнювали піском мішки, готувались до оборони міста. Після масової евакуації кількість працівників зменшилась, проте лишалась достатньою, аби забезпечувати роботу критичної інфраструктури міста», — розповів «Вчасно» Антон Ковалевський, начальник Сєвєродонецького управління ЖКГ.
Періодичність обстрілів та нетривала тиша ще два тижні тому дозволяли міським комунальникам та працівникам спеціалізованих підприємств разом із фахівцями Сєвєродонецького «Азоту», ТЕЦ, мобільних операторів підіймати напругу, забезпечувати подачу води та газу в ті райони Сєвєродонецька, де це було можливим. Матеріальне забезпечення ремонтних робіт також було спільним.
«Ремонти проводили за рахунок матеріально-технічної бази „Азоту“, наших служб. Всі ділились, чим могли, попри те, приватне це підприємство чи комунальне. Наразі на комунальному фронті воює багато добровольців та волонтерів. Комунальна техніка Сєвєродонецької громади досі працює на користь військових та цивільних», — ділиться Ковалевський.
Прибирання прибудинкових територійПоточна ситуація в Лисичанську наразі дозволяє навіть прибирати сміття з прибудинкової території.
«Зараз в Лисичанську залишаються 64 працівники наших ЖЕК. Всі вони отримують подвійну заробітну плату, адже працюють фактично на знос. Окрім своїх прямих обов’язків, наші комунальники допомагають у вирішенні гуманітарних питань», — розповів «Вчасно» очільник Лисичанської міської ВЦА Олександр Заїка.
До 24 лютого загальний штат житлово-експлуатаційних контор міста налічував понад 1000 працівників. Тотальна більшість вирішила евакуюватись у безпечні регіони країни. Ті, хто залишаються, виконують також функцію інформування населення про поточну гуманітарну ситуацію.
Комунальники забезпечують підвоз питної та технічної води«Ми забезпечуємо підвоз питної та технічної води, адже КНС знеструмлені через пошкодження ліній електропередач. Наші робітники отримують інформацію щодо місцезнаходження резервуарів та часу їх заповнення і доносять її до мешканців міста, які залишились вдома», — розповідає посадовець.
Лисичанські комунальники продовжують підтримувати у належному стані каналізаційні мережі будинків, щоб уникнути підтоплень підвалів нечистотами: по-перше, у підвалах знаходяться люди, що не евакуювались, а по-друге — намагаються запобігти виникненню смороду і епідемічних процесів.
«Ще декілька тижнів тому ми навіть вивозили тверді побутові відходи на полігон. Тепер через нестачу палива та складну безпекову ситуацію цей процес призупинено», — резюмує Заїка.
Лагодити лінії електропередач, газові магістралі та водопровід у Лисичанську зараз вже неможливо, так само як і в Сєвєродонецьку.
Лисичанські комунальники продовжують підтримувати у належному стані каналізаційні мережі будинків / фото: РТИ та Лисичанська житлово - експлуатаційна контора №5
Комунальні служби опікуються і гуманітарними питаннями