Марк Пославський / Фото з відкритих джерел
Офіційне відкриття відбудеться 3 липня о 12:00 у Донецькому обласному краєзнавчому музеї (місто Краматорськ, вул. Академічна, 84), повідомляє пресслужба ДонОДА.
У липні 2014 року українські війська звільнили від сепаратистів Краматорськ, Слов'янськ, Дружківку, Костянтинівку та інші міста й села Донеччини.
З цієї нагоди у Краматорську понад місяць експонуватиметься виставка про добровольця батальйону «Донбас» із позивним «Франко» Маркіяна Паславського, який був офіцером американської армії й вирушив на схід України рядовим бійцем.
«Постать Марка Паславського є знаковою й в історії України, й в історії США. Кадровий американський офіцер, випускник Вест-Пойнту, успішний фінансовий аналітик, що вирішив піти рядовим добровольцем на війну за країну, в якій народилися його батьки, — це достойний сюжет для голлівудського фільму. Але все це відбулося не в чиїйсь творчій уяві, а насправді — Паславський пішов воювати за батьківщину своїх предків, яка стала новою батьківщиною і йому — успішному іноземцеві, що для багатьох був утіленням класичної „американської мрії“. Вибір Марка було продиктовано не рішучою потребою й навіть не тверезим розрахунком — цей вибір спирався на метафізичні категорії, в основі яких лежить Вічність», — каже Назар Розлуцький, куратор виставки, учасник російсько-української війни.
Маркіян Ґреґорі Паславський народився 1959 року в Нью-Йорку в сім'ї українців Осипа й Орисі Паславських, які під час Другої світової втечею рятувалися у США від радянських репресій. Був членом «Пласту». Закінчив найпрестижнішу американську військову академію «Вест-Пойнт». Завершив військову кар’єру в армії США у званні капітана. Як магістр ділового адміністрування працював інвестиційним банкіром у США. У 90-х роках переїхав до України. На Київщині заснував агрофірму «Росава-К», яка стала одним із найприбутковіших підприємств у районі. Із початком російсько-української війни пішов добровольцем на фронт, де став стрільцем. Родичі дізналися про те, що Марк на війні, з його допису у твітері. Посмертно Марка Паславського вшановано орденом Данила Галицького, відзнаками «Залізний пластовий хрест», «Народний герой України» та іншими нагородами. Загинув він 19 серпня 2014 року під Іловайськом, прикриваючи відхід групи військових і рятуючи життя товаришів ціною власного. Поховано Марка Паславського на Аскольдовій могилі у Києві. Йому було 55 років. Брав активну участь у Помаранчевій революції, Революції Гідності. Уцілів під час розстрілу на вулиці Інститутській.
Над створенням виставки «Нью-Йорк — Іловайськ: Вибір» працювала команда Національного музею Революції Гідності разом із Музеєм української діаспори та родиною Паславських, яка передала до фондів цих інституцій особисті речі Маркіяна. Виставка починається з роздумів загиблого героя, зібраних у книжці «Заклик діяти: слова Маркіяна Паславського» — одному з видань Музею Майдану. Самі ж експонати висвітлюють основні періоди його життя. Експозиція не лише показує життєвий шлях і вибір Маркіяна, а й оповідає про іловайську трагедію. Про це покажуть документальний фільм.
Куратори виставки — Назар Розлуцький та Олександр Бриндіков.
Мета організаторів — продовжувати мандрівний проєкт, щоб про Маркіяна Паславського та іловайську трагедію дізнавалося якомога більше людей. Із 2019 року виставку вже побачили у музеях Києва, Тернополя та Дніпра.
Донецький обласний краєзнавчий музей — один із найбільших музеїв України до серпня 2014 року. Його було вщент зруйновано обстрілом бойовиків за чотири місяці до 90-річчя закладу. Через подальші бойові дії та окупацію майже всі фонди ДОКМ наразі для України недоступні. На підконтрольній Україні території залишилися три відділи музею, на основі яких 2016 року перереєстровано Донецький обласний краєзнавчий музей у Краматорську.
Національний музей Революції Гідності — музейно-меморіальний комплекс, багатоцільовий культурно-освітній центр. Зберігає, вивчає та представляє колекцію історичних об'єктів, пов'язаних із рухом за свободу, перш за все з Євромайданом, попередніми Майданами та революціями останніх років за кордоном. Також музей поширює в Україні та світі досвід і пам'ять про національну та особисту свободу, гідність і права людини. Заохочує громадські ініціативи щодо становлення демократичних цінностей в Україні.
Організатори проєкту: родина Маркіяна Паславського, Музей української діаспори, Музей історії міста Києва, Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності, бійці добровольчого батальйону «Донбас», Донецький обласний краєзнавчий музей.
Виставка триватиме із 3 липня до 7 серпня 2021 року.
Графік роботи:
• вівторок-четвер:
• п’ятниця:
• субота:
• неділя та понеділок — вихідні.