Ілюстративне фото з відкритих джерел
З 1 червня для деяких пенсіонерів відбудеться черговий перерахунок пенсій.
Він стосуватиметься лише пенсіонерів, які працюють, а з них — лише тих, в кого з'явився додатковий стаж у 24 місяці або менше, але з часу призначення пенсії пройшло понад два роки.
Доплати за квітень і травень, які залежать від стажу та зарплати, такі пенсіонери отримають «заднім числом».
Наразі в Україні працює кожен четвертий пенсіонер — близько 2,7 млн осіб.
Цього разу перерахунок торкнеться близько 700 тисяч пенсіонерів.
Для ще 2 млн пенсіонерів, що працюють, — тих, кому пенсія була призначена чи перерахована до 1 квітня 2019, — пенсії перерахували у березні.
Це виникло після переходу із щомісячної на щоквартальну звітність щодо ЄСВ — Єдиного соціального внеску, з якого формується Пенсійний фонд.
На 1 квітня цього року середня пенсія в Україні становила 3 700 грн на місяць.
Карантин в Україні
Адаптивний карантин в Україні, запроваджений ще з лютого, діятиме до 30 червня включно. Це означає, до кінця місяця країну все ще ділитимуть на чотири рівні епіднебезпеки: зелений, жовтий, помаранчевий і червоний.
Наразі всі області України перебувають у жовтій зоні карантину. Тому в цих регіонах продовжують діяти обмеження, встановлені Кабміном ще 24 лютого.
Серед іншого вони передбачають, що до 30 червня заборонено бути у громадських місцях і транспорті без маски, а на вулиці — без документів, що посвідчують особу.
Також жовтий рівень епіднебезпеки передбачає, що кінотеатри і театри можуть працювати лише з заповненістю 50% місць. Досі діють певні обмеження для закладів громадського харчування. Їм все ще заборонено працювати з 00.00 до 07.00.
Вихідні у червні
У червні в українців будуть додаткові вихідні за рахунок одного державного та одного церковного свята. Так, не доведеться працювати два понеділки — 21 і 28 червня, оскільки у неділю, 20 числа, в Україні відзначатимуть День Святої Трійці, а 28-го — День Конституції України.
Тарифи на газ, тепло та електрику
За урядовою постановою до 30 червня тарифи на електроенергію для населення мають залишитися незмінними. Це означає, що електрика коштуватиме так само 1 грн 68 коп. за кВт/год, як і нині.
Впродовж червня уряд має вирішити, що робити далі: подовжувати чи скасувати механізм PSO у сфері електроенергетики (фактично йдеться про державне регулювання тарифів). Раніше у міністерстві передбачали, що це призведе до різкого зростання тарифів — ціна струму для побутових споживачів могла б зрости у понад два рази, до 3,40 грн за кВт/год.
А от дія PSO для виробників тепла завершилася з 20 травня. Тепер підприємства, що виробляють тепло, мають самі укладати договори із постачальниками газу за ринковими цінами.
Влітку ці зміни будуть відчутні менше. Вони позначаться лише на платіжках за гарячу воду. А от на новий опалювальний сезон варто очікувати серйозних змін.
Ситуація ускладнюється тим, що багато підприємств ТКЕ вже мають величезні борги за газ, який до цього вони отримували за фіксованою ціною.
Що ж до цін на сам газ для населення, то річні тарифи, запроваджені у травні, залишилися без змін (вони можуть лише знижуватися).
А от ціни у місячних тарифних планах деяких компаній, якщо порівняти із травнем та річними тарифами, в деяких компаніях зросли, а в деяких — зменшилися.
Наразі у річних контрактах на газ для населення ціни коливаються від 7,8 до 13,5 грн за куб. А у контрактах на червень діапазон тарифів від 7,88 до 12 грн за куб.
Болгарія для українців
Болгарія встановила нові правила в’їзду для іноземців, які діятимуть з 1 червня до 31 липня. Тому тепер туристам потрібно мати один із таких документів:
— Сертифікат вакцинації, який свідчить про те, що людина отримала необхідну кількість доз препарату. Крім того, з моменту отримання останнього щеплення має минути щонайменше 14 днів.
— Довідка про отримання негативного Covid-тесту. Тест методом ПЛР потрібно зробити за 72 год, тест на антиген — за 48.
— Документ про те, що людина перехворіла на коронавірус. Але від зазначеної в документі дати проведення дослідження має пройти від 15 до 180 днів.