Окупантам не вистачає грошей на ремонт першочергових об'єктів і відбудову обіцяних багатоповерхівок, проте вони вже запевняють усіх, що Маріуполь «відновився з попелу».
У понівеченому місті російські окупанти досі не змогли відремонтувати основні об’єкти інфраструктури, хоча отримують десятки та сотні скарг, прохань і вимог звернути увагу на безлад. Фото центрального ринку Маріуполя станом на липень 2022 року від місцево
Днями так званий «голова» окупованого Маріуполя Олег Моргун об'їхав райони міста, які вважає найпроблемнішими. Серед них — Приморський, Орджонікідзевський, Іллічівський і Жовтневий.
Зокрема, як зауважує Моргун, найчастіше «адміністрація» отримує скарги від маріупольців на житлові проблеми — відсутність обіцяних окупантами квартир, байдужість до їхніх вимог щодо нерухомості і до скарг про те, що компенсації їм навіть перестали обіцяти. Наприклад, на проспекті Будівельників лише після втручання так званої «влади» маріупольцям пообіцяли, що на місця поруйнованих будинків доїде комісія та зафіксує збитки.
Абсолютно всі райони окупованого з 2022 року міста втретє поспіль не готові до опалювального сезону. Таку тезу офіційно висловила окупаційна влада. Хоча ще першої осені росіяни обіцяли, що місто підготують до безперебійного централізованого опалення. У 2023 році обіцянки змінилися на радикальне «ми готові до зими!»… Після чого маріупольці з жовтня до квітня сиділи без тепла у квартирах, де температура нерідко опускалася нижче 10℃. А цього року, після мільйонів рублів, виділених «у повітря», Олег Моргун визнав, що Маріуполь — суцільна зона неготовності до зими.
«Щодо підготовки до опалювального сезону. Зазначу такі муніципальні утворення, де показники готовності набагато гірші за середні по республіці, — це Ясинуватський і Новоазовський округи, і Маріуполь. Крім того, з підготовки об'єктів теплового господарства значно відстає Кіровське. З підготовки багатоквартирних будинків низький показник у Зугреса. Залишилося менш як місяць до сезону, треба встигнути завершити все до початку», — привселюдно заявив колаборант.
Зауважимо, що ще тиждень тому й Денис Пушилін, ватажок терористів і нині «глава днр», також відзначив, що вся окупована територія, попри обіцянки колаборантів, навіть за мінімальними показниками «пасе задніх» щодо готовності до холодного сезону.
«З підготовки котелень до осінньо-зимового сезону відстає Зугрес, наростити темпи роботи потрібно Донецьку, Макіївці, Маріуполю, Кіровському та Ясинуватій. По теплових мережах не дотягують до графіка Донецьк, Дебальцеве та Старобешівський муніципальний округ. По об'єктах соціальної сфери дуже слабка підготовка у Маріуполі, Новоазовському та Ясинуватському округах. Підготовку ускладнюють обстріли, обмежене водопостачання, перепади електроенергії, застарілі системи водопостачання та водовідведення, гостра нестача фахівців», — визнав Пушилін.
Щобільше — у Маріуполі досі визначають як досягнення те, що один з будинків міста нарешті має електроенергію, яка не «стрибає» та не палить техніку містян. Принаймні таке твердження він опублікував на своїй сторінці, заявивши, що проблему нарешті вдалося подолати.
Відновлене електропостачання у багатоповерхівці для Маріуполя — «перемога», про яку обов’язково пишуть на сторінці «глави» міста
Скриншот з телеграм-сторінки Моргуна
А за 2,5 року окупації в Маріуполі псевдопостійний «контроль ситуації» так і не зміг виявити об'єкти, які нагально потребують ремонту. Навіть попри численні звернення та дискомфорт дітей окупаційна влада лише у 2024 помітила дитсадок, якому потрібна допомога — зокрема й фінансова.
«У дитячому садку № 122 батьки скаржаться, що не за горами осіння негода, а покрівля біля будівлі тече, внаслідок чого приміщення однієї з груп уже потребує ремонту. Виявилося, кошти на ремонт покрівлі закладені, але не виділені. Тож коли, нарешті, виділять, ремонтувати буде пізно — почнеться негода. Вихід один: потрібно працювати з підрядниками, які можуть спочатку зробити ремонт, а потім отримати за нього гроші», — розповів колаборант.
Крім того, у дитсадку потрібно міняти вікна. Оскільки будівля — 1969 року будівництва. Коли вона у 2014 році потрапила під обстріл, вікна замінили. А от після повномасштабного вторгнення садочок «не помітили», тому тільки зараз дізналися про його проблеми.
«Звичайно, відразу все відремонтувати в республіці неможливо», — відразу зауважив Моргун.
Разом з тим занедбали та затопили окупанти навіть кладовище на околиці Маріуполя, де могили зараз уже потопають у багні. Мешканці околиці міста скаржаться, що на Волонтерському цвинтарі утворилося болото з каналізаційних стоків. Вони вже дійшли до крайньої низки кладовищних огорож — і це лише те, що видно на поверхні. Але й під землею шкода вже також відбувається — зокрема, земля в ближніх могилах уже почала провалюватися через каналізаційні води та відходи.
«Місцеві неодноразово зверталися з цією проблемою у всілякі інстанції. Після цих звернень приїхала аварійна служба, відкрили каналізаційну криницю, нібито почистили. Після чого смердюча жижа почала зменшуватися. Але через тиждень все назад почало спливати. Зараз там уже смердюче болото, що загрожує руйнуванням цвинтаря. Зрозуміло, що це окраїна міста, а не центральний проспект, але вирішувати проблему треба! Керівники міста, не беріть гріх на душу, допоможіть», — просять маріупольці.
Разом з тим слід зауважити, що на прохання адміністрація не відреагувала. Щобільше — за кілька днів до публікації скарги окупанти поклали квіти до могили гендиректора металургійного комбінату ім. Ілліча Володимира Бойко. Світлинами цієї події вони поділилися, проте про смердючу проблему навіть не згадали. І, скоріш за все, не помітили її.
На Волонтерському кладовищі, яке може потонути у каналізаційному смердючому болоті, похований гендиректор металургійного заводу ім. Ілліча.
Фото з телеграм-каналу Олега Моргуна
Окуповане місто днями ошелешила інша новина — у телеграм-спільнотах та на сайті представників адміністрації «днр» з’явився офіційний документ із підписом та печаткою Моргуна про те, що житло маріупольців можуть відбирати з абсолютним беззаконням, на яке досі не зважувалися росіяни — попри всі попередні схеми. Зокрема, як значиться в опублікованому документі, після виявлення нерухомості, яка має ознаки нічийного (тобто у ній ніхто просто не живе) її можуть забрати.
Уповноважені окупанти йдуть на цей крок, якщо впродовж трьох місяців ніхто не «утримує згідно з нормами» відповідне житло. Відтак адміністрація спершу надішле лист власнику на адресу, а якщо впродовж трьох місяців ситуація не зміниться — нерухомість відберуть через суд. Щоправда, механізму «донесення інформації» до власників (якщо ті виїхали за кордон) не передбачено. Проте сумнівів у тому, що житло відберуть, не лишається.
Окупанти вигадали нову схему, завдяки якій квадратні метри, які вціліли й мають законних власників, вони все одно можуть привласнити.
Фото з місцевого телеграм-каналу
«Ці пункти й вся постанова — криві. На території л/днр виключно бандитські закони. Люди покинули зону бойових дій, багато хто не може приїхати з пунктів тимчасового розміщення чи з-за кордону. А їм дають 3 місяці, щоби зберегти власність.
У Конституції рф написано, що «кожен має право на житло». І ніхто не може бути довільно його позбавлений. Як тільки я починаю порушувати проблеми, а чиновники з Москви починають прислухатися, то Пушилін, як побитий, з’являється поряд із Хуснулліним на гарному відео. Так, вливання йдуть із Москви — ніхто не сперечається. Але куди???" — висловилася про постанову колаборантка Санія Денисова, яка, згідно з даними з відкритих джерел у Маріуполі, є російською волонтеркою.
Скільки тисяч квадратних метрів вдасться відібрати завдяки постанові № 438 — відкрите питання. Проте важливий нюанс — у тому, що сама адміністрація не здатна прибрати муніципальні території міста, лишаючи у всіх районах гори сміття та смердючі купи, які не ліквідовуються місяцями.
Аварійні під'їзди до будинків — звична проблема для маріупольців, з якою окупаційна влада також нічого не робить.
Фото з місцевого телеграм-каналу
Будинок на вулиці Новоросійській, 22. Будівництво триває з літа 2022 року, коли потрощену будівлю росіяни вирішили знести. Будівельників і техніку місцеві бачать лише раз на кілька місяців, упродовж кількох тижнів. Потім вони звично «зникають».
Багатостраждальний тротуар у Маріуполі, понівечений окупантами, який обіцяють поремонтувати уже кілька місяців.
На крайній нараді Пушилін заявив, що левова частка усіх скарг у Маріуполі (яка набула масового характеру) — скарги мешканців на затоплення підвалів багатоквартирних будинків каналізаційними стоками. Мешканці обурені відсутністю реакції з боку профільних служб. За його словами, часті скарги надходять із Донецька, Макіївки, Маріуполя та Нового Світу. І ситуація набула настільки масового характеру, що доручив створити реєстр проблемних адрес, оскільки відслідкувати кожну багатоповерхівку вони не здатні.
Маріуполець Олег обурюється у розмові з журналістами: їхня багатоповерхівка постраждала спершу від обстрілів російських терористів, а потім — від нікчемного ремонту російських робочих. Зокрема, ті не лише порушили внутрішні комунікації в будинку, які потім довелося поремонтувати, а й наобіцяли результативного ремонту… проте втекли, ледь вставивши скло у пошкоджені вікна.
«Різні підрядники залежно від порядності обіцяють і виконують. Наші нам багато наобіцяли, але змінили тільки вікна й труби для опалення й змились», — каже Олег.
Маріупольці обурені, що ванни окупанти спромоглися вставити лише в «обраних» будинках, які ремонтували у центральних районах міста. Водночас потрощені самими комунальниками труби, які розрили по місту, так і не побачили «робочих» рук і зяють неприкритими напередодні сезону дощів і перших заморозків.
Фото з місцевого телеграм-каналу
До речі, біда з компенсаціями та виплатами через пошкоджене житло торкнулася не лише багатоповерхівок та багатоквартирних будинків, а й приватні домоволодіння. Тож навіть ті містяни, які отримали копійчані виплати за поруйноване житло, не мають — станом на зараз — ніякого придатного до життя приміщення, оскільки за ті гроші неможливо ні відремонтувати житло, ні придбати нове.
«Що робити приватному сектору? Від прильотів розбитий водопровід, газопровід, енергосистема. Сам будинок у плачевному стані. Ми — пенсіонери з інвалідністю. Грошей виділили настільки мало, що вистачить оплатити лише виніс усього з потрощеного будинку. Газ, світло, воду треба відновлювати за власний кошт. І ми не самі такі. Запропонувала голові виконкому зробити нам ремонт за гроші, які на нас виділили. Він на це навіть нічого не відповів, робити нічого», — скаржаться маріупольці.
Крім того, коли російська комісія вираховує, скільки має компенсувати містянам за пошкоджене житло, багато нюансів виявляються поза переліком. Зокрема, сантехніку у квартирах часто змінюють (щоправда, найчастіше — в «обраних» ЖК та багатоповерхівках). Тоді як літня кухня у розрахунок компенсації для приватного домоволодіння не входить. У будівлі навіть вікна та дах довелося ремонтувати за власний кошт. Паркан також вираховується окремо, і навіть якби склопластикові вікна маріупольці не поставили за власний кошт — то цього б у будинку також не було.
До того ж відповідна логіка — не тому, що у паспорті об'єкта ці прибудови — окремі. А навіть тим приватним будинкам, у яких всередині була ванна кімната й туалет, їх не замінили.
Маріупольцям, які буквально втратили житло внаслідок обстрілів російських окупантів, навіть разом з виплатами «кинули» на гроші, за які нічого не можливо поремонтувати чи придбати.
Скриншот із місцевого телеграм-каналу
Аліна Сорока додає: на відміну від квартир, у Маріуполі на приватні будинки «забили» — і в сенсі ремонту, і щодо компенсацій. Зокрема, їй обіцяні кошти за вставлені вікна не повернули — хоча за законодавством, мали.
«Вікна нам обіцяли — не дали й не вставили. Сказали, що за новою постановою власники мають самі займатися цим, а потім витрачені кошти компенсують по чеках. Ми купили — тепер знову відмова. Сказали, що нам порахували руйнування площею 6 тисяч квадратних метрів — нам вистачить. І нікого не хвилює, що вікна не порахували, а рахували тільки дахи та стіни», — обурюється містянка.
А маріупольчанка Наталія зауважує, що їй взагалі не видали ніякої компенсації за ремонт приватного будинку. Хоча умовний «чек» — на сотні тисяч рублів.
«У мене приватний сектор. Я сама робила дах, закладала зруйновані стіни, змінювала вікну, міжкімнатні двері, сантехніку тощо. Сказали збирати чеки та накладні, за ними все компенсують. На ділі ж нічого не прийняли до оплати. Сказали, що порахують тільки те, що ще не зроблене, хоча була й фотофіксація. В результаті постановили, що у мене лише 37% руйнування будинку, хоча потрібно ще укріплювати фундамент і будинок штукатурити. Цих грошей взагалі ні на що не вистачає, ціни у будівельників такі, що просто незрозуміло, звідки розцінки. Таке враження, що ми всі - мільйонери. Наживаються на горі людей», — скаржиться жінка.
Нерідко завезені з території рф підрядники обкрадали людей і лишали їх і без ремонту, й без компенсаційних грошей.
Скриншот із місцевого телеграм-каналу
Разом з тим окупанти брешуть в очі маріупольцям, нібито місто вже «постало з попелу» й прийшло до успіху, і попри кричущі проблеми вбачають його «найбільшим будівельним майданчиком росії».
«У найкоротші терміни Маріуполь повстав із попелу і, як і раніше, лишається найбільшим будівництвом країни. Завдяки допомозі регіонів завершено перший, наймасовіший етап реконструкції об'єктів інфраструктури.
Затверджено генплан Маріуполя. У перспективі місто набуде вигляду одного з найсучасніших і комфортних міст російської федерації", — писав псевдоголова окупованого Маріуполя на День міста.
Попри те, що корінних маріупольців «кинули» і на виплати, й на компенсаційні квадратні метри, роботи у місті, окрім будівництва, немає - окупанти все одно кажуть, що Маріуполь ледь не «розцвітає».
Скриншот з телеграму Олега Моргуна
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!