фото: shutterstock.com
Краматорське комунальне підприємство «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них» («ДРУАК») провело тендер на закупку 95 тонн бітуму марки 70/100.
Вартість договору склала 1,76 млн грн. При цьому на ринку є значно нижчі ціни на цей матеріал. Також є ознаки того, що на тендері конкурували «дружні» фірми, повідомляє «Вчасно».
Ознаки змови
Перемога дісталась товариству «Облдоррембуд». Ця фірма регулярно отримує замовлення по всій області, коли йдеться про ремонти доріг та продаж дорожніх матеріалів. Раніше дорожник був зареєстрований у Донецьку, але у травні 2015 року переїхав до Краматорська.
Єдиним суперником «Облдоррембуд» на тендері стало зареєстроване на Донеччині в Покровську підприємство з оточення силовиків та «господарників» часів Януковича «Агропромбуд». Останнє працює здебільшого в Покровську та районі і є «фаворитом» у місцевих чиновників.
Проте від краматорського «ДРУАК» «Агропромбуд» наразі не отримало ще жодного замовлення, чого не скажеш про «Облдоррембуд». Останнє займає 4-ту сходинку у списку підрядників цього комунальника: 21 угода на майже 8 млн грн.
Слід зауважити, що цей тендер «ДРУАК» проводить вдруге. Результати першого той мусив скасувати, оскільки у вимогах до товару зазначив застарілі ДСТУ. Як і цього разу, так і тоді на нього прийшли тільки «Облдоррембуд» і «Агропромбуд». В обох випадках торги відбулися за однаковою схемою: фірми не торгувались, а «Агропромбуд» не подало для участі в тендері ключових документів. Так, у останнього в складі тендерної пропозиції були відсутні довідки про наявність досвіду, працівників та матеріально-технічної бази. Тобто, можна припустити, покровська фірма не мала наміру перемагати, а лише підіграла постійному підрядникові «ДРУАК» — «Облдоррембуд», у якого ціна на товар була дещо нижчою.
Відомо також, що так звані суперники кілька років тому, приблизно в один відтинок часу, послуговувались одним номером телефону. Відповідно до даних «Get Contact» та «Clarity», він належить заступникові директора Селидівської філії «Облдоррембуд» Сергію Марину. Згідно з свіжою довідкою «Облдоррембуд» про штат працівників «Облдоррембуд», Марин працює безперервно в його селидівський філії з 1999-го року.
В «Агропромбуд» номер Сергія Марина «засвітився» на тендерах в листопаді 2016-го та в березні 2017-го.
Слід також додати що, цей же номер телефону використовував у грудні 2016-го Валерій Сімонов у ТОВ «Проектне бюро «Архітек експерт». Сімонов з 2001-го року також працює директором Селидівської філії «Облдоррембуд».
В інтернеті бітум коштує дешевше
Ціна на бітум на ринку щодня змінюється. Так, до нашого запиту до оптового продавця аналогічного бітуму в Дніпрі, ціна на його сайті, яка не оновлювалась кілька тижнів, становила 14,5 тисяч гривень за тонну. Але, як той нам повідомив, станом на 22 березня вона фактично вже складає 16,5 тисяч і потім одновив дані на сайті. «Облдоррембуд», подаючи на тендер свою цінову пропозицію ще на початку березня, пропонувало 18,5 тисяч за тонну. Як бачимо, різниця на одній тонні — мінімум 2 тисячі гривень. Тож, 95 тонн бітуму, яких потребує «ДРУАК», у іншого продавця коштують на 190 тисяч дешевше.
Ціна від іншого виробника на ринку
Сертифікат якості бітуму від «Облдоррембуд».
Актуальна ціна на сайті виробника бітуму (ПАТ «Нафтогаз»), що його продає «Облдоррембуд» — 15,5 тисяч гривень за тонну. На іншому сайті, бітум «Нафтогаз» з Кременчука, звідки, власне, його закуповує «Облдоррембуд» станом на 22 березня становила взагалі 14,7 тисяч гривень.
Ціна бітуму «Нафтогаз». Сайт виробника.
Ціна на бітум «Нафтогаз» Кременчук
Підозрюваний у фінансуванні тероризму та фігурант у справах з розтрати бюджету
Вартий уваги також бекграунд «Облдоррембуду», її керівника та головного власника Сергія Григалашвілі.
Дані судового реєстру за 2019 рік свідчать про те, що його СБУ підозрювало у фінансуванні тероризму.
З матеріалів слідства випливає те, що Григалашвілі прийняв рішення про фінансування діяльності терористичної організації «ДНР», сплачуючи так звані «податки» до «Центрального Республіканського банку «ДНР» від діяльності своїх підприємств. Останні розташовані також і на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території Донецької області.
«Облдоррембуд» за останні кілька років стало також фігурантом кількох кримінальних проваджень щодо можливої розтрати бюджетних коштів.
Так, наприклад, кілька років тому СБУ встановило, що службові особи одного з підрозділів «Облдоррембуд» під час ремонту автодороги використовували матеріали сумнівного походження, які придбали за готівку у невстановлені юридичних та фізичних осіб за значно нижчою ціною ніж відображено у відповідних витратних документах. Як наслідок, за версією слідства, роботи виконали неякісно, що, своєю чергою, призвело до переплати з бюджету близько 8 мільйонів гривень.
Також «Облдоррембуд» разом з субпідрядником в 2015 році фігурували у кримінальній справі, де їх підозрювали у використанні неякісних будматеріалів під час ремонту доріг в Краматорську на суму в 9 млн грн.
Варто зазначити, що судові ухвали стосовно проваджень, в яких фігурує «Облдоррембуд», датуються 2015−2019 роками, а це може свідчити про те, що на певному етапі їх рух було зупинено.
Загалом «Облдоррембуд» за останні кілька років від донецьких чиновників отримав 133 замовлення на суму близько 240 мільйонів гривень.