П’ять років тому на Донбасі відбувся незаконний «референдум» / фото з відкритих джерел
Саме 11 травня 2014 року на Донбасі були проведені два «референдуми» щодо статусу терористичних «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки». «Референдуми» були ініційовані сепаратистами і проведені всупереч Конституції України, а їх результати не були визнані українською владою, а також Євросоюзом і США, передає ІА «Вчасно».
Більшість людей, відповідальних за проведення «референдуму», так і не понесли справедливого покарання.
Через п’ять роки після так званої «російської весни», більшість мерів міст, які дозволили проросійським силам захопити міста Донеччини, змогли уникнути відповідальності. Більш того, багато хто з мерів, причетних до псевдореферендуму, досі залишаються при владі. Серед них міський голова Дружківки Валерій Гнатенко, який в 2014 році публічно висловлювався за проведення незаконного «референдуму» і навіть пропонував облаштувати «виборчі дільниці для голосування». Очільником Добропілля сьогодні також є відкритий прихильник так званого «русского мира» Андрій Аксьонов. За даними ЗМІ, Андрій Аксьонов є одним з організаторів сепаратистського «референдуму» 11 травня 2014 року в селищі Новодонецьке, яке він тоді очолював.
Таким чином, у 2019 році мери-організатори «референдумів» продовжують керувати українськими містами на Донбасі, прикриваючись проукраїнськими промовами і гаслами. Під керівництвом таких мерів-псевдопатріотів в працюють і такі ж чиновники.
Єдиним міським головою, який був засуджений за сепаратизм, став колишній мер міста Золоте Попаснянського району на Луганщині Володимир Кочевенко. У 2016 році екс-мер був засуджений на два роки позбавлення волі.
ЧИТАЙТЕ: Екс-мера Слов’янська Штепу знову госпіталізували до лікарні
На лаві підсудних опинилися лише екс-мер Слов'янська Неля Штепа і колишній очільник Торецька Володимир Слєпцов. Але в їх відношенні поки що так і не винесено вирок, тривають суди.
ЧИТАЙТЕ: За проведение «референдума» на Донбассе осуждены почти 150 людей, за решеткой всего 12
Що стосується інших чиновників та працівників бюджетної сфери, які стояли за проведенням «референдуму», за даними прокуратури, станом на березень 2019 року за співпрацю з бойовиками і організацію незаконного голосування суд виніс 147 вироків. 85 осіб засуджено в Донецькій області та 62 — на Луганщині.
Але реальне покарання у вигляді відбування за гратами отримали всього 12 пособників бойовиків: двоє в Донецькій області та 10 — на Луганщині.
Більша частина засуджених отримали умовні покарання, зокрема, уклали угоду з обвинуваченням і були звільнені від його відбування.
Більшість осіб, які підозрюються в організації та проведенні «референдумів», зараз знаходяться на території ОРДЛО.
ЧИТАЙТЕ: 4 года после псевдореферендума: что изменилось в городах Донетчины
Час від часу регіон сколихують новини про призначення на посади вчителів, яких пов’язують із проведенням референдуму. Зокрема, у жовтні 2018 року вчителька української мови та літератури з Покровська Світлана Павлюкович, яку багато місцевих активістів пов'язують з організацією незаконного «референдуму» бойовиків, очолила в місті навчально-виховний комплекс № 2, де працює і досі. У Костянтинівці певний час працювала засуджена за сепаратизм вчителька хімії Ольга Черкашина, яка звільнилася зі школи після громадського резонансу у 2018 році.
Але в результаті подій 2014 року багато в чому змінилася свідомість багатьох людей. Зокрема, на Донеччині за п’ять років сформувалося активне громадянське суспільство — в містах з'явилися активісти і громадські працівники, які намагаються змінювати свої населені пункти на краще, просувати демократичні реформи та не допустити «реваншу» проросійських сил.
ЧИТАЙТЕ: ФОТО.ВИДЕО. «Хотим дышать», — несколько тысяч жителей Мариуполя вышли на экологический митинг
ЧИТАЙТЕ: ВІДЕО. «Ми не здамося, поки не врятуємо тварин»: на Донеччині люди вийшли на мітинг проти «зоопарку смерті»
ЧИТАЙТЕ: ВІДЕО. «Бюджет Дружківки став кишенею для мера», — донеччани вийшли на мітинг проти влади
Ті, хто п’ять роки тому активно встав на захист своєї землі, і сьогодні продовжують змінювати свій край, залучаючи все більше однодумців.