Основною метою проєкту було підвищення доступності медичних послуг за допомогою проведення громадського моніторингу та впровадження сучасних засобів інформування пацієнтів щодо переліку та порядку надання медичної допомоги.
Проєкт реалізувався за організаційної підтримки ГО «Взаємодія-Плюс» в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Торецьк налічує близько 67 тисяч населення та майже 8 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Для успішного розвитку громади актуальним питанням є впровадження якісної медичної реформи. Тому активні мешканці та мешканки запропонували здійснити моніторинг якості надання медичних послуг та залучити містян до участі в суспільному житті, активно висловлюючи свої думки та пропозиції.
Керівниця проєкту Яна Медведєва, розповідає, що громадський моніторинг передбачав опитування пацієнтів медичних установ та проведення фокус-груп.
«Ми ставили за мету підвищити доступ до медичних послуг та сприяли налагодженню зворотного зв’язку між пацієнтами та медичними закладами. Всі респонденти відчули, що їхні думки важливі для громадськості та представників влади. У результаті проєкту ми впровадили сучасні засоби інформування пацієнтів».
Громадські активісти опитали 485 пацієнтів, а також залучили пацієнтів амбулаторії загальної практики сімейної медицини № 2. Через пандемію COVID-19, активність відвідування лікарських закладів пацієнтами значно знизилась, тому волонтери запустили онлайн-опитування в соціальних мережах.
«Почувши та проаналізувавши думки громадськості, ми напрацювали необхідні пропозиції для забезпечення змін», — каже пані Медведєва. — «Виявленою проблемою стала низька обізнаність пацієнтів про роботу медичних установ та отримання послуг».
Для того, щоб пацієнти змогли отримати інформацію про перелік та порядок надання медичних послуг, у межах проєкту встановили чотири інформаційні монітори в Амбулаторії загальної практики сімейної медицини № 2 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» м. Торецька, аби співробітники наповнювали їх актуальною інформацією.
Таким чином, відвідувачів амбулаторії ознайомили з порядком розгляду скарг та пропозицій пацієнтів, проінформували про чинні державні програми в галузі охорони здоров’я, про права та обов’язки пацієнтів, графік обов’язкових щеплень тощо.
Керівниця проєкту також зазначає, що встановлення моніторів покращило комунікацію й з маленькими відвідувачами лікарень. Оскільки на одному з поверхів приймає педіатр, то очікування своєї черги для малечі супроводжується переглядом мультфільмів, рекомендованих Міністерством охорони здоров’я.
Крім того, для комфортного перебування в медичному закладі старі кушетки були замінені на сучасні зручні дивани.
«Ми дуже раді, що змогли втілити такий суспільно корисний проєкт і залучити мешканців до участі в житті громади на прикладі покращення якості надання медичних послуг. Сподіваємось, що такі ініціативи підтримуватимуться Торецьком і надалі», — коментує Яна Медвєдєва.
Для довідки:
Проєкт реалізувала громадська організація «Центр ініціатив підприємців м. Торецька» за організаційної підтримки ГО «Взаємодія-Плюс» в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського союзу.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.