Журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» провели власне розслідування, де показали як проросійські політики готували приєднання України до росії. Деякі з них, в тому числі й з Луганщини, досі залишаються без покарання працювати при владі.
Чиновники, які брали участь у сепаратистських рухах у Сєвєродонецьку/ Колаж "Схеми"
Зазіхання російської влади на українські землі бере початок ще з 2004 року. Цьому сприяли низка подій за участі посадовців, які й досі перебувають при владі.
Зокрема, це учасники сепаратистського з'їзду у Сєвєродонецьку та засідань облрад, де були створені виконавчі комітети, що мали б переобрати на місцях владу від Києва, пишуть журналісти «Схеми» у власному розслідуванні.
Ці події розвиваються у 2004 році, коли голова ЦВК Сергій Ківалов оголосив на четвертих виборах у президенти «переможця» Віктора Януковича. На тлі повідомлень про масові фальсифікації в країні починається Помаранчева революція — на підтримку іншого кандидата, Віктора Ющенка.
В цей же період на сході України прихильники Януковича збираються на з'їзд у Сєвєродонецьку, який згодом назвуть «сепаратистським». Саме у 2004-му році пролунали заклики про створення так званої «Південно-східної української автономної республіки».
Крім того, в ті ж дні депутати обласних рад у Харкові та Луганську голосують на надзвичайних сесіях за виконавчі комітети, які мають переобрати на місцях владу від Києва. А Донецька облрада взагалі ухвалює окреме рішення про проведення референдуму щодо надання області «статусу республіки в складі федерації».
Всі ці заходи підтримує російська влада, й активно і однобоко висвітлює російська преса. Говорять про «розкол», «республіки» та «помаранчеву чуму».
Зокрема, це нинішній керівник секретаріату Конституційного суду Віктор Бесчастний та член Національного олімпійського комітету України Олександр Зац, які погодили проведення згаданого «референдуму».
Віктор Бесчастний/ Фото з відкритих джерел
Олександр Зац/ Фото з відкритих джерел
Нинішній суддя Харківського окружного адмінсуду Владислав Єгупенко був у списках виконавчого комітету Харківської області, який мав би перебрати владу в регіоні від Києва.
«У той час він був депутатом Харківської облради та керував міліцією на харківській Південній залізниці. Депутати цієї ради того ж дня ухвалили рішення про перепідпорядкування міліції в області та на залізниці, телебачення, зупинили перерахування коштів до держбюджету», — повідомляють журналісти.
Владислав Єгупенко/ Фото з відкритих джерел
Нинішній депутат Київради Олександр Попов був спікером на з'їзді у Сєвєродонецьку, де закликали створити «південно-східну республіку» — тоді у статусі мера міста Комсомольськ (нині Горішні Плавні) він вітав Віктора Януковича з перемогою на виборах президента від імені містян і обіцяв підтримку.
Олександр Попов/ Фото з відкритих джерел
Історик Ярослав Грицак, у розслідуванні «Схем» зазначив, що подій 2014 року та 2022-го можна було б уникнути.
«Якби у 2004 році події покотилися інакше, якби була політична воля переможців покарати в різний спосіб організаторів цього з'їзду, цілком можливо, що ми не мали б сценарій 2014-го, тим більше 2022 року. Але, знову ж таки, це припущення, тому що ми забуваємо про головний фактор цього. Головний фактор — це була Росія», — каже Грицак.
Детальніше про розслідування тут.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!