Рік тому українські війська деокупували місто Лиман на Донеччині, піднявши державний стяг над міською радою. Місто перебувало чотири місяці під російськими загарбниками.
Лиман після звільнення/ Фото: АрміяInform
Нині Лиманська громада відновлюється наскільки це можливо у прифронтовій зоні. У місті проживає 6 тис. осіб, до війни було 22 тис., розповів у коментарі «Вчасно» голова ВЦА Лиману Олександр Журавльов.
«Зараз для людей є нагальне питання із перезимівлею. У місті відсутнє теплопостачання, і тепломережі запрацювати не можуть через пошкоджені багатоповерхівки. Також немає й доступу до квартир, як і можливості перевірити там стан тепломереж. Основне питання — це те, що квартири пошкодженні. Немає вікон, дверей, вони законсервовані легкими будівельними матеріалами, бо громада знаходиться у зоні активних бойових дій. Сенсу робити капітальні ремонти зараз немає», — каже Журавльов.
Попри війну місто відновлюється й живе: діти навчаються, з’являються робочі місця, відкриваються магазини, є належна меддопомога,
«У нас працює центр первинної допомоги, є сімейні лікарі, — додає голова ВЦА. — Дякуючи нашим гуманітарним фондам і волонтерам, ми тепер маємо автомобілі швидкої допомоги, й лікарі виїжджають на виклики місцевих. Працює центральна районна лікарня. Є хірургічне, терапевтичне відділення, стоматолог, офтальмолог, лабораторія. Нам допомагають „Лікарі без кордонів“, вони виїжджають на виклики й постачають ліки».
У місті працюють школи, організовано 10 освітянських пунктів для 2,5 тис. школярів. Форма навчання змішана: діти приходять, отримують завдання і йдуть додому, але в основному навчаються в онлайн режимі.
«Крім цього, в місті відроджуються робочі місця. У нас працює вже 150 торговельний точок, — розповідає Журавльов. — Поступово починає працювати залізниця. Працює Лиманський лісгосп, потрібні люди, які займатимуться заготовленням дров».
Разом з цим, у місті вже відновили 40% електропостачання, триває відновлення газо- та водопостачання.
Лиман після звільнення/ Фото: АрміяInform
РІк тому ЗСУ звільнили Лиман/ Фото: REUTERS
Рік тому ЗСУ звільнили Лиман/фото з відкритих джерел
Нагадаємо, що Лиман вдруге оговтується від окупантів. Вперше був під загарбниками у квітні-травні 2014 року.
Бої за Лиман точились кілька тижнів. ЗСУ захоплювали селище за селищем та взяли в оточення російське угрупування. У самому Лимані боїв не було, більшість руйнувань припадають на травень 2022 року, коли на місто наступала росія.
Після деокупації громади там почали знаходити масові та поодинокі заховання цивільних та військових.
За даними поліції Донеччини, на території Лиманської ОТГ виявлено 132 поодинокі поховання, з них вилучено 134 тіла цивільних, в тому числі 1 дитину 2011 року народження, та 2 військовослужбовців. Та два масових поховання: 146 людей, з яких 111 цивільних та 35 військовослужбовців ЗСУ. Станом на 22 вересня 55 не ідентифіковані: 22 цивільних та 33 військових.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!